Ogród na skarpie – wszystko, co warto wiedzieć o aranżacji

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Ogród na skarpie wygląda efektownie i elegancko, nic zatem dziwnego, że cieszy się coraz większą popularnością. Co istotne, wcale nie musisz posiadać domu na wzniesieniu, by móc cieszyć się takim ogrodem.

Teren wokół domów postawionych na zboczach czasami sprawia wrażenie trudnego do zagospodarowania. Jednak niewielkie pagórki czy strome skarpy mogą przyciągać wzrok i nadawać naszej posiadłości unikalnego charakteru, należy tylko odpowiednio zaaranżować przestrzeń i przestrzegać pewnych zasad. Warto pamiętać między innymi o tym, aby:

 • wzmocnić ogród na skarpie, na przykład wykorzystując murek oporowy lub gazony;
 • zwrócić uwagę na nasłonecznienie skarpy, ponieważ inne rośliny można posadzić w nasłonecznionym miejscu, a inne w zacienionym;
 • unikać tworzenia trawników na skarpie, mogą się bowiem pojawić trudności z ich koszeniem;
 • nie wybierać roślin, które wymagają skomplikowanej i czasochłonnej pielęgnacji.

Zanim przystąpisz do aranżowania swojego ogrodu na skarpie, dokonaj szczegółowych pomiarów terenu. Musisz wiedzieć, jakie jest jego nachylenie, by móc prawidłowo zabezpieczyć skarpę.

Jak zabezpieczyć skarpę?

Zabezpieczenie skarpy zapobiega osunięciu się podłoża i przeciwdziała wymywaniu się ziemi podczas roztopów i ulewnych deszczy. Do umocnienia skarpy najlepiej użyć specjalistycznych podkładów kolejowych. Warto także wykorzystać murki oporowe wykonane z piaskowca, granitu albo wapieni. To rozwiązanie nie tylko jest praktyczne i zapewnia solidną konstrukcję, lecz także wygląda ozdobnie, więc można potraktować je jako element dekoracyjny.

Ciekawym sposobem wzmocnienia skarpy są również schody terenowe. Należy pamiętać, by wysokość stopni nie przekraczała 15 cm, a ich maksymalny spadek powinien wynosić 2%. Takie schody mogą być wykonane z betonu, kamienia czy klinkieru. Nie zapomnij o dobraniu do nich oświetlenia, dzięki któremu wieczorami bez problemu będziesz mógł się poruszać po ogrodzie.

Jakie rośliny można posadzić na skarpie?

Pielęgnacja ogrodu na skarpie bywa wymagająca. Z tego powodu rośliny, które zdecydujemy się tam posadzić, nie powinny być… właśnie wymagające. Warto również dokładnie zaplanować, w którym miejscu umieścimy dane kwiaty i krzewy, na przykład na szczycie warto posadzić najbardziej ozdobne okazy, ale trzeba pamiętać, by były to gatunki odporne na suszę, ponieważ w tym miejscu ziemia wysycha najszybciej.

Na skarpach dobrze sprawdzają się iglaki, a to ze względu na ich gęste systemy korzeniowe, dzięki którym wiążą glebę i chronią przed erozją. Najlepiej wybrać trzy rodzaje iglaków, na przykład odmiany płożące: cis pospolity, kosodrzewinę i jałowiec rozesłany. Należy pamiętać, że iglaki potrzebują trochę więcej miejsca, ponieważ z czasem się rozrastają. Piękne urozmaicenie iglastych roślin mogą stanowić wrzosy. Posadzone w grupkach będą barwnie przełamywać iglastą kompozycję.

Wśród innych mało wymagających roślin, które sprawdzą się w ogrodzie na skarpie, można zwrócić uwagę na takie gatunki jak:

 • berberys,
 • szczodrzeniec,
 • karmnik ościsty,
 • floks szydlasty,
 • pięciornik krzewiasty,
 • rokitnik zwyczajny,
 • bodziszek czerwony,
 • barwinek pospolity.

Zaaranżowanie ogrodu na skarpie może stanowić wyzwanie, ale warto poświęcić nieco czasu, aby cieszyć się niezwykłymi efektami.

Zdjęcie główne: Sergey Shmidt/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*