Jak dobrać kolor ram okiennych do elewacji?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Budowa domu nie polega tylko na odpowiednim wyborze materiałów budowlanych, lecz także umiejętnym dopasowaniu kolorów elewacji, dachu, stolarki okiennej i innych elementów. To właśnie kolory budynku najbardziej wpływają na jego wygląd.

Kolory budynku dobieramy tak, aby podkreślały jego atrakcyjność i współgrały ze sobą. Powinny także odpowiednio wtapiać dom w otoczenie i być zgodne z danym stylem architektonicznym. Pod uwagę bierzemy nie tylko kolor elewacji, stolarki okiennej i drzwiowej czy dachu, lecz także wykończenia tarasów, balustrad, cokołów i schodów zewnętrznych. Zgranie kolorystyczne tak wielu różnych elementów często bywa kłopotliwe, a w niektórych projektach nie jest to nawet poruszane. Podpowiadamy, jak umiejętnie dobrać kolor ram okiennych do elewacji.

Jak dobrać kolor okien do elewacji budynku?

Najważniejszą zasadą podczas wyboru koloru stolarki okiennej powinno być dopasowanie go do stylistyki elewacji. Barwy ram okiennych czy ościeżnic nie mogą „gryźć się” z kolorem pokrywającym ściany domu, a także wykończenia dachu, na przykład dachówkami, łupkami i blachami. Musimy również pamiętać, aby okna kolorystycznie współgrały ze wszystkimi drzwiami (zewnętrznymi, tarasowymi, garażowymi).

Podczas budowania nowego domu albo przeprowadzania gruntownego remontu całego budynku pomoc w wyborze koloru ram okiennych powinien zaoferować architekt, który był odpowiedzialny za projekt. Jednak w pozostałych przypadkach, takich jak wymiana starych okien, sami musimy podjąć decyzję odnośnie do kolorystyki okien. Warto poszukać inspiracji na internetowych serwisach budowlanych i architektonicznych. Może uda nam się znaleźć realizacje zbliżone do naszego projektu, co ułatwi wybór.

Wybierając kolorystykę ram okiennych, kierujmy się nie tylko estetyką i walorami dekoracyjnymi, lecz także funkcjonalnością. Przykładowo, jeśli zależy nam na ciemnym kolorze okien, sprawdźmy, jak najbliższe otoczenie oddziałuje na wygląd domu. Jeżeli mieszkamy przy ruchliwej drodze i blisko pól, a więc w miejscach, gdzie bardzo się kurzy, istnieje ryzyko, że ciemne ramy okienne przez większość czasu będą zakurzone.

Jakie kolory okien są aktualnie modne?

Podczas wyboru koloru stolarki okiennej możemy kierować się zarówno najnowszymi trendami w świecie projektowania domów i ich aranżacji, jak i postawić na klasyczne rozwiązania.

Wśród uniwersalnych kolorów okien, które od lat cieszą się ogromną popularnością, możemy wyróżnić:

  • biel – białe, wąskie ramy okienne sprawdzą się w tych projektach, w których priorytetem stało się rozjaśnienie i nasłonecznienie pomieszczeń;
  • brąz – okna z drewnianymi ramami są chętnie wybierane przez inwestorów, którzy cenią sobie tradycyjne projekty. Do wyboru mamy wiele odcieni brązu, ostatnio modne są te ciemniejsze, na przykład mahoń.

Jakie kolory okien pasują do stylu nowoczesnego?

Styl nowoczesny może oznaczać nie tylko aranżacje minimalistyczne, lecz także industrialne, skandynawskie, a nawet azjatyckie. Nowoczesne budownictwo cechuje się prostymi bryłami budynków, wielkoformatowymi oknami, elewacjami bez zbędnych zdobień oraz chłodnymi bądź ciemnymi kolorami. W nowoczesnych domach chętnie stawia się na czarne i szare ramy okienne. Dobrze wyglądają również okna drewnopodobne w chłodnych barwach, takich jak bielony dąb.

Zdjęcie główne: Vlad Yuhimchuk/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*