Artykuł sponsorowany
Oczyszczanie i odprowadzanie ścieków to bardzo ważny element, który należy uwzględnić już na etapie projektowania domu. Jakie możliwości warto rozważyć? Podpowiadamy, jak możesz odprowadzać ścieki z domu.
Myśląc o sposobie odprowadzania i oczyszczania ścieków z domu, koniecznie należy mieć na uwadze konieczność zakupu szamba. Jakie szambo jednak wybrać? Standardowym podziałem jest podział na szamba betonowe oraz szamba plastikowe.
Szamba betonowe są przede wszystkim bardzo wytrzymałe. Świetnie sprawdzą się więc w gospodarstwach domowych, w których mieszka wiele osób. Ponadto w przypadku takiego szamba, możesz bez problemu zbudować nad zbiornikiem garaż albo miejsce postojowe. Należy jednak uwzględnić fakt, że przez duży ciężar szamba betonowego, jego montaż jest dość skomplikowany.
Jeśli zaś chodzi o szamba plastikowe, to ich największą zaletą jest oczywiście fakt, że są one nieporównywalnie lżejsze. Należy jednak pamiętać, że nie są one tak wytrzymałe, jak szamba betonowe, dlatego też niemożliwe jest umieszczenie plastikowego szamba pod podjazdem. Co więcej, przed zasypaniem takiego szamba ziemią konieczne jest napełnienie go wodą.
Projektując dom, możesz zdecydować się na oczyszczalnie ścieków przydomowe. Na rynku znajdziesz wiele interesujących rozwiązań. Które z nich wybrać?
Jedną z najczęściej wybieranych propozycji jest oczyszczalnia tunelowa. Oczyszczalnia ta bazuje na mechanicznej oraz biologiczno-tlenowej metodzie oczyszczania ścieków. Co to dokładnie oznacza? W pierwszej kolejności separowane są odpady, które nie są w stanie rozpuścić się w wodzie. Następnie ścieki poddawane są precyzyjnemu oczyszczaniu z wykorzystaniem konkretnych szczepów bakterii. Po etapie końcowego oczyszczania ścieki mogą być w pełni bezpiecznie odprowadzone do gruntu.
Jeśli natomiast zależy Ci na rozwiązaniu, które będzie najbardziej przyjazne dla środowiska i najnowocześniejsze, to doskonałym wyborem będzie oczyszczalnia ekologiczna. Przydomowa oczyszczalnia ekologiczna oczyszcza ścieki w miejscu ich powstawania. Dzięki temu nie trzeba pompować ścieków z szamba i wywozić ich do oczyszczalni miejskiej. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie, ponieważ ścieki powstające w domu trafiają do osadnika gnilnego, potem do drenażu rozsączającego, gdzie zatrzymywane są zanieczyszczenia, a woda znika w gruncie.
Zdjęcie główne: pexels.com/Magda Ehlers