Mieszkanie na poddaszu – zalety i wady

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Planujesz zamieszkać na ostatnim piętrze budynku? Zanim zdecydujesz się na taki krok, zapoznaj się z wadami oraz zaletami takiego rozwiązania. Przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się więcej. 

Czy warto zamieszkać na poddaszu?

W miastach nie brakuje lokali umiejscowionych na ostatnich kondygnacjach budynków. Niegdyś popularne wśród studentów ze względu na swoją niewielką powierzchnię. Mieszkania na poddaszu stopniowo zmieniają się w pełnoprawne, osobne lokale. Czy życie w takim miejscu jest wygodne? Jakie są zalety i wady tej opcji? Wielu osobom poddasze kojarzy się z górną kondygnacją domu, ale w rzeczywistości może być ono całkowicie osobnym mieszkaniem z licznymi udogodnieniami. Takie nieruchomości mogą oferować wysoki poziom komfortu dla mieszkańców i liczne perspektywy inwestycyjne. 

Zalety mieszkania na ostatnim piętrze

Plusy mieszkania na poddaszu są dosyć liczne. Jednym z nich jest brak sąsiadów z góry, który rozwiązuje wiele problemów. Nikt nie tupie nad głową, nie wyrzuca papierosów przez okno i nie hałasuje. Brak sąsiadów z góry sprawia, że poddasza są cichszymi mieszkaniami. Co więcej, będąc dalej od ziemi, hałas powodowany przez ulicę także jest przytłumiony. Nie słychać też szumu kanalizacji, który doskwiera zwykle mieszkańcom środkowej i dolnej kondygnacji.

Mieszkania dwupoziomowe

Jeśli szukasz lokalu dwupoziomowego, to z pewnością znajdziesz takie właśnie na poddaszu.

Mieszkania w nowych budynkach często oferują takie rozwiązania, dzięki czemu są one bardzo atrakcyjnymi inwestycjami. Na poddaszu można urządzić stylową sypialnię, natomiast na parterze zwykle znajduje się salon, kuchnia i ewentualnie dodatkowy pokój. 

Dużo naturalnego światła

To z pewnością jedna z zalet, wobec której nie można pozostać obojętnym. Światło wpływa bowiem na zdrowie i samopoczucie każdego człowieka. Odpowiednio doświetlone mieszkanie pozwala na lepszą organizację przestrzeni. Jeśli zatem zdecydujesz się na kupno lub wynajem lokalu na poddaszu, będziesz mógł cieszyć się jasnymi pomieszczeniami i wszechobecnymi promieniami słońca. Światło daje wrażenie przestronności w pomieszczeniach, ułatwia ich urządzanie i ogranicza użycie sztucznego oświetlenia. Chronieni przed ciekawskimi spojrzeniami mieszkańcy poddasza nie muszą używać zasłon. Cóż, przynajmniej do momentu, gdy naprzeciwko pojawi się nowy, jeszcze wyższy budynek.

Wady mieszkania na poddaszu

Mieszkanie na ostatnim piętrze budynku wiąże się również z pewnymi wadami, ale czy naprawdę są one tak istotne, aby porzucić pomysł zakupu takiego lokalu? Poniżej przedstawiliśmy kilka minusów życia na poddaszu.

Za gorąco latem i zimniej zimą

Mieszkańcy poddasza zwykle silniej odczuwają nadmiar ciepła niż osoby mieszkające na niższych piętrach. Walka z wysoką temperaturą, która panuje na poddaszu, jest niezbędna, aby cieszyć się lepszą jakością życia. Czasem kluczowa jest dobra izolacja termiczna oraz montaż klimatyzacji. Odpowiednie zasłony także będą dobrym rozwiązaniem, dzięki któremu będzie można przeciwdziałać letnim upałom. Lokale usytuowane pod dachem są na ogół bardziej narażone na działanie temperatur. Oznacza to również, że na poddaszu jest też zimniej zimą. W związku z koniecznością podnoszenia lub obniżania temperatury, mieszkańcy ostatnich pięter ponoszą zwykle wyższe koszty energii. 

Kiedy nie ma windy

Z wyjątkiem nowych mieszkań często zdarza się, że w niektórych budynkach z poddaszem nie ma windy, lub jest ona stara i często ulega awariom. Dostęp do najwyższego piętra może być zatem nieco uciążliwy, zwłaszcza dla osób starszych oraz dla rodziców z małymi dziećmi. 

Zepsuta winda lub jej brak mogą być także męczącym problemem dla osób często robiących zakupy.

Ryzyko wilgoci

Jeśli mieszkasz na poddaszu, to jako pierwszy zauważysz skutki długich opadów deszczu, ponieważ sąsiadujesz bezpośrednio z dachem. Jeśli więc ulegnie on uszkodzeniu, Twój lokal może ucierpieć z powodu zacieków lub wilgoci, dlatego przed zakupem mieszkania zlokalizowanego na ostatnim piętrze warto rozważyć zakup pełniejszego ubezpieczenia dla tego typu mieszkań.  

Optycznie pomniejszona przestrzeń

Sufit w mieszkaniach na poddaszu wyróżnia się charakterystycznymi skosami, dlatego optycznie zmniejsza on pomieszczenie. Aby pozbyć się tego wrażenia, jako właściciel lokalu będziesz musiał uciec się do pewnych sztuczek aranżacyjnych, aby je „powiększyć”.

Podsumowanie

Wybór mieszkania nigdy nie jest prosty. Decydując się na poddasze, warto zdawać sobie sprawę zarówno z zalet, jak i wad takiej opcji. Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu wiesz już, czego spodziewać się po mieszkaniach na poddaszu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*