Najważniejsze wskazówki dotyczące wyboru domku letniskowego

Potrzebujesz ok. 7 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Mogłoby się wydawać, że łatwo jest kupić domki letniskowego na każdą działkę – co może być trudnego w zakupie wymarzonego miejsca na spędzanie wolnego czasu? Tak naprawdę, wielu z nas uważa, że wystarczy zajrzeć do Internetu, aby zobaczyć budynek, który przypadnie Ci do gustu, jeśli chodzi o projekt; wybrać metraż, którego szukasz; i znaleźć najlepszą cenę – to proste prawda?

Jednak rzeczywistość jest nieco inna. Niewielu z kupujących wie, że istnieje duży wybór domków letniskowych o wątpliwej jakości. Dlatego, przy wyborze takiej konstrukcji rekreacyjnej należy zachować szczególną ostrożność. Tylko w ten sposób powstrzymasz się od rozczarowania i będziesz miał pewność, że kupiłeś właściwy budynek. Poświęć trochę czasu na zapoznanie się z poniższymi wskazówkami, aby być odpowiednio przygotowanym przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie domku letniskowego.

Jak duży powinien być domek letniskowy?

Po podjęciu decyzji, że faktycznie chcesz kupić domek letniskowy, najważniejszą rzeczą do rozważenia jest jego wielkość. Dość często zależy to od dostępnej przestrzeni na Twojej działce, ale tam gdzie to możliwe, staraj się przesuwać granice i wybieraj tak duży budynek, jak to tylko możliwe – im większe są domki letniskowe, tym większy jest komfort ich użytkowania. Głównym powodem wyboru dużego domku letniego jest to, że szybko i nieoczekiwanie jest on zapełniany. Wszystkie te „drobiazgi”, które gromadziłeś przez lata, w bardzo krótkim czasie zapełnią najmniejsze budynki. Z biegiem lat znajdziesz coraz więcej bałaganu wypełniającego Twój domek letniskowy, który zamieni się w wytworne wysypisko śmieci, a nie miejsce na relaks. Dlatego, im większy jest domek letniskowy, tym lepiej. Jeśli, jednak Twój budżet jest napięty, być może będziesz musiał zadowolić się mniejszą opcją, ale pamiętaj, że jest to lepsze rozwiązanie niż zakup większego, taniego budynku, ponieważ pożałujesz tej decyzji w ciągu kilku miesięcy. Dzieje się tak, ponieważ domki letniskowe zbudowane z tańszych materiałów są bardziej podatne na różnego rodzaju uszkodzenia. Zrób tak, aby Twoja decyzja nie kosztowała więcej niż jest tego wart budynek.

Gdzie zbudować domek letniskowy?

Decyzja o lokalizacji na domki letniskowe jest często podyktowana warunkami panującymi na docelowej działce. W szczególności chodzi tu o takie kwestie jak rodzaj gleby, czy metraż działki. Pamiętaj, że przy wyborze miejsca powinieneś również dobrze przemyśleć aspekty związane z dostępnością do udogodnień życia codziennego – na przykład dostęp do bieżącej wody czy prądu. W dużej mierze zależy to od tego, do czego zamierzasz wykorzystać swój domek letniskowy. Jeśli marzysz o wylegiwaniu się na słońcu przez cały dzień, to Twój domek musi być wybudowany w słonecznym miejscu – najlepiej, aby był skierowany na południe. W ten sposób otrzymasz maksymalną ilość słońca. Ponadto, warto jest wziąć pod uwagę fakt, że drewniane domki letniskowe powinny mieć zapewnioną wystarczającą ilość cienia. Jak wiemy, nadmierne promieniowanie UV jest bardzo szkodliwe dla drewna. Prowadzi do szybszego starzenia się drewnianej elewacji, powstawania pęknięć, oraz rozwoju zgnilizny drewna. Jeśli zadbasz o trochę cienia, to zapobiegniesz nagrzewaniu się budynku w cieplejszych miesiącach. Dlatego, wybór odpowiedniej lokalizacji jest kluczowy i powinien być dobrze przemyślany.

Jakiego dostawcę domku letniskowego wybrać?

Wybór dostawcy konstrukcji drewnianych jest bardzo ważną kwestią podczas zakupu domku letniskowego. Dzieje się tak, ponieważ od wybranego producenta domków letniskowych będzie zależeć ich jakość, użyty materiał oraz gwarancja trwałości. Dlatego firma, która istnieje na rynku już od bardzo dawna to właściwy wybór. W ten sposób będziesz miał pewność, że współpracujesz z profesjonalistami, którzy wiedzą, co robią. Co ważniejsze, będąc w biznesie przez długi czas, słuchali swoich klientów – ich potrzeb. Przekonasz się, że firmy o bardziej ugruntowanej pozycji mają dużo do zaoferowania. Co więcej, warto jest pamiętać, że witryna internetowa jest narzędziem informującym opinię publiczną o ich ofercie produktów. Dlatego, sprawdzaj jak inni klienci wypowiadają się na temat danego dostawcy. Nienaganna opinia w Internecie to kolejny czynnik, który powinien przeważać nad wyborem danej firmy. Należy również wspomnieć, że producent domków letniskowych powinien zatrudniać pracowników, z którymi możesz porozmawiać i którzy mogą Ci doradzić, co będzie dla Ciebie najlepsze. Większość firm zajmujących się wyłącznie witrynami internetowymi oczekuje, że będziesz komunikować się za pośrednictwem nowoczesnego cudu jakim jest poczta e-mail –to nigdy nie przebije rozmowy z osobą w cztery oczy.

Z jakiego drewna powinien być wykonany domek letniskowy?

Możliwe, że możesz zaoszczędzić pieniądze, wybierając jeden z tańszych domków letniskowych, ale to nie jest dobre wyjście. Musisz upewnić się, że w budynku zostały użyte tylko najlepsze i właściwe materiały. Oznacza to wykorzystanie wyłącznie drewna z chłodniejszych części Europy, takich jak Szwecja, Norwegia, Finlandia, gdzie drzewa rosną bardzo wolno. Zimna pogoda sprawia, że surowiec ​​ma najwyższą gęstość, dzięki czemu pozostaje bardzo stabilny, nawet w najróżniejszych temperaturach. Bardzo ważną wskazówką jest to, aby wystrzegać się tanich domków letnich. Niedrogie domki letniskowe są wykonane z szybciej rosnących, a przy tym dużo tańszych drzew z białego drewna, co oznacza, że ​​prawdopodobnie na drewnianej elewacji będzie pojawiało się więcej uszkodzeń, a Twój budynek nie przetrwa zimowej pogody. Oczywiście, nietrudno jest zrozumieć, że takie rozwiązanie nie jest dobre na dłuższą metę. Jeśli zaoszczędzisz na materiale, to później poniesiesz duże koszty związane z naprawą domku letniskowego. Z tego powodu, najlepszymi materiałami na domki letniskowe są takie gatunki drzew, jak cedr, sosna, modrzew czy sekwoja. Warto, jest jednak wspomnieć, że użycie każdego drewna (nawet taniego) jest postrzegane jako lepsza, mniej szkodliwa dla środowiska opcja.

Dlaczego warto wziąć pod uwagę te wskazówki?

Niezależnie od tego, czy jesteś zainteresowany tradycyjnym, nowoczesnym, współczesnym, dużym lub małym budynkiem letnim przeznaczonym do spędzania w nim czasu wolnego, czy też pracy, warto jest wziąć pod uwagę powyższe wskazówki. Jeśli marzysz o miejscu do spędzania czasu w słoneczny dzień; czy miejscu do rekreacji; lub pracy; a nawet miejscu do przechowywania narzędzi ogrodniczych, to musisz dobrze przemyśleć każdą decyzję związaną z budową domku letniskowego – najlepiej dwa razy. Tylko wtedy będziesz miał pewność, że Twój budynek przetrwa zmienną pogodę i będziesz mógł czerpać radość z jego zalet przez długie lata.

Chociaż zakup nowego domku letniskowego może wydawać się ekscytujący – przecież kupujesz swoje wymarzone miejsce na spędzanie wolnego czasu – ważne jest, aby wcześniej przemyśleć wyżej wymienione czynniki. Korzystając z tego przewodnika, możesz zadać właściwe pytania, a robiąc to, prawdopodobnie będziesz zadowolony ze swojego nowego budynku i nie będziesz tego żałować ani myśleć, że mógłbyś coś sprawdzić lepiej.

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*