Rolety i żaluzje do okien dachowych

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Rolety wewnętrzne, zewnętrzne, tradycyjne, zaciemniające, plisowane, a może żaluzje? Sprawdzamy, czym charakteryzują się te rozwiązania i jakie muszą spełniać wymagania, by można było zainstalować je na oknach dachowych.

Wielu właścicieli decyduje się na budowę domu z użytkowym poddaszem. Często ma ono skośne ściany, co automatycznie wyklucza zamontowanie standardowych otworów okiennych i w grę wchodzą wyłącznie okna dachowe. Takie możemy też spotkać w budownictwie wielorodzinnym.

Okna dachowe są dość specyficzne. Owszem, zapewniają dostęp do naturalnego światła słonecznego, ale nie zawsze będzie to stanowiło ich atut. Zbyt dużo promieni wpadających do środka nagrzewa pomieszczenia, może też przeszkadzać w drzemce czy w komfortowym korzystaniu z komputera albo oglądaniu telewizji. Zawsze powinna być możliwość zasłonięcia okien, bez względu na to, jaki ich typ posiadamy.

Rolety na okna dachowe a rolety standardowe – czym się różnią?

Rolety chronią nie tylko przed nadmiernym nasłonecznieniem, ale dodatkowo pełnią funkcję dekoracyjną. Dostępne na rynku modele można bez problemu dopasować niemal do każdego wnętrza – zarówno jeśli chodzi o styl, jak i kolorystykę czy motyw przewodni.

Trzeba jednak zwrócić uwagę, że rolety na okna dachowe to nie jest to samo co rolety standardowe. Na poddaszu muszą zostać zamontowane rolety dedykowane konkretnie oknom dachowym, a więc ściśle przylegające do szyby bądź ramy. Zwykłe modele zwisałyby i w żaden sposób nie spełniałyby swojej funkcji. Podobnie jest z zasłonami – z tych również musimy zrezygnować.

>> Zobacz też: Rolety zewnętrzne. Na co zwrócić uwagę przed montażem?

Rodzaje wewnętrznych rolet dachowych

  • rolety tradycyjne – posiadają prowadnice i mechanizm sprężynowy; można je dowolnie zwijać i rozwijać, tak by odpowiadały aktualnym preferencjom; nie odcinają całkowicie naturalnego światła, lecz przyjemne je rozpraszają; wyróżniają się bardzo długą żywotnością i atrakcyjną ceną; są dostępne w najróżniejszych wzorach i kolorach;
  • rolety zaciemniające – ich zadaniem jest pełne zaciemnienie pokoju, nawet w ciągu dnia; jest to możliwe dzięki odbijaniu promieni słonecznych i aluminiowej powłoce; ograniczają też nagrzewanie się wnętrza;
  • rolety plisowane – na pierwszy rzut oka przypominają żaluzje; nie posiadają kasety, tylko prowadnice, dzięki czemu prezentują się bardzo elegancko i stanowią element dekoracyjny we wnętrzu; można dowolnie nimi manewrować, zasłaniając tylko konkretny fragment okna nie tylko od dołu, ale i od góry; występują w wielu wariantach kolorystycznych.

Rolety zewnętrzne na okna dachowe

Jeśli ktoś nie chce montować rolet dachowych wewnętrznych, które są mocno widoczne, pozostaje inne rozwiązanie. Zewnętrzne rolety na okna dachowe to nie tylko pełna ochrona przed wpadaniem do środka światła słonecznego, ale też dodatkowe zabezpieczenie przed działaniem osób trzecich, przed hałasem oraz zabrudzeniami, zaciekami i pyłkami.

Dodatkowo dają też lepszą izolację termiczną, dzięki czemu nie trzeba obawiać się uciekania ciepła.

Jako że rolety zewnętrzne są stale narażone na działanie różnych warunków pogodowych, trzeba je regularnie czyścić i konserwować.

Co więcej, na rynku są dostępne modele, które bez problemu pozwalają swobodnie uchylać okna.

Żaluzje na okna dachowe

Na koniec jeszcze zostają żaluzje dachowe, które są nie tylko łatwe i szybkie w montażu, ale też zdecydowanie wygrywają pod względem ceny – to najbardziej budżetowa opcja. Żaluzje składają się z lamelek i prowadnic odpornych na wilgoć i promienie słoneczne.

Pozwalają na indywidualne dopasowanie kierunku padania światła i jego natężenia w zależności od aktualnych potrzeb – można je zatrzymać w dowolnej pozycji. Są w stanie niemal w pełni zaciemnić pomieszczenie, pozostają tylko delikatne prześwity. Żaluzje na okna dachowe są dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*