Zalety i wady oranżerii

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Oranżeria to z pewnością marzenie niejednego miłośnika roślinności, zarówno tej rodzimej, jak i egzotycznej. Przed przystąpieniem do prac powinieneś jednak poznać wszelkie zalety oraz wady takiego rozwiązania, dlatego też w tym artykule skupimy się właśnie na tej kwestii. Zapraszamy do lektury.

Zalety oranżerii

Własna oranżeria to oczywiście niebywała atrakcja zarówno dla domowników, jak i gości odwiedzających dom. Poza tym taka konstrukcja przyczynia się do powiększenia powierzchni użytkowej domu. Najpiękniejsze oranżerie to takie, z których można korzystać przez cały rok. W związku z tym warto zadbać o to, aby w przydomowej oranżerii nie zabrakło nie tylko przepięknych roślin, ale również mebli, dzięki którym będzie można się zrelaksować po ciężkim dniu spędzonym w pracy, ciesząc oczy niebywałym widokiem. Oranżeria to świetne miejsce na spotkania w gronie przyjaciół i rodziny, dlatego też nic w tym dziwnego, że coraz większa liczba osób decyduje się na takie rozwiązanie. 

oranżeria
Image by Patrick Turban, from: pixabay.com

W oranżerii panuje niezwykły klimat i co najważniejsze, cisza, a dzięki zastosowaniu odpowiednich roślin zapewnisz sobie namiastkę lata, gdy na dworze będzie panować sroga zima. Z pewnością bardzo ważną zaletą oranżerii jest to, że pomaga ona poprawić mikroklimat panujący w domu, a także stabilizuje wilgotność powietrza w jego wnętrzu i dostarcza pokaźną dawkę tlenu. W ogrodzie zimowy możesz z powodzeniem hodować nie tylko rośliny rosnące w naszym klimacie, ale również te egzotyczne, których nie można niestety posadzić w przydomowym ogródku, gdyż nie przetrwałyby zimy. Z uwagi na bardzo dobre nasłonecznienie oranżerii oraz panującą w niej temperaturę hodowla egzotycznych gatunków jest niezwykle prosta. Jednak decydując się na ich zakup, musisz bardzo dobrze poznać ich specyfikę. 

Oranżeria to świetne rozwiązanie w szczególności dla tych osób, które uwielbiają przebywać wśród roślin, dlatego też, jeśli jesteś ich miłośnikiem, tego typu pomieszczenia nie powinno zabraknąć w Twoim domu.

Wady oranżerii

Pomimo tego, iż oranżeria wpływa niezwykle korzystnie na samopoczucie oraz zdrowie, to jednak decydując się na jej założenie, powinieneś poznać kilka bardzo istotnych wad takiego rozwiązania. 

O rośliny, które znajdują się w oranżerii, musisz dbać przez cały rok, przycinając je, podlewając, nawożąc oraz usuwając chwasty. Jeśli zatem spędzasz całe dnie poza domem lub często podróżujesz, to o własnej oranżerii powinieneś raczej zapomnieć, chyba że zdecydujesz się na zatrudnienie osoby, która w tym czasie wykona wszelkie wymagane prace. Niestety wiąże się to z dodatkowym wydatkiem.

Kolejną wadą oranżerii są wysokie koszty. Musisz bowiem zadbać nie tylko o zakup odpowiednich roślin (te egzotyczne nie należą do najtańszych), ale również ziemi oraz nawozów, nie zapominając w tym o wodzie. Ponadto, dosyć drogie są termoizolacyjne materiały, a także wyposażenie, których w oranżerii nie powinno zabraknąć. Niemałe środki finansowe musisz zainwestować w trwałą i estetycznie wyglądającą konstrukcję, co wiąże się z koniecznością zakupu dobrych jakościowych profili oraz hartowanego szkła. Zimowy ogród zwiększa także koszty eksploatacji domu, gdyż rośnie wówczas zużycie zarówno wody, jak i energii elektrycznej.

Z własną oranżerią wiąże się ponadto konieczność posiadania wolnej przestrzeni, co może rodzić konieczność powiększenia domu, a jak wiadomo, aby tego dokonać, trzeba postarać się o pozwolenie. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*