Do czego wykorzystać drewno przy budowie domu?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Drewno to jeden z najszlachetniejszych materiałów budowlanych. Towarzyszy ludziom od setek lat i wyróżnia się wieloma zaletami. Do czego konkretnie możesz wykorzystać drewno przy budowie domu? Poznaj wszystkie zastosowania drewna w budownictwie oraz dowiedz się, jakie zalety mają drewniane domy.

Zastosowanie drewna w budownictwie

Drewno to w pełni naturalny i bardzo wdzięczny materiał budowlany. Jakie jest jego zastosowanie podczas budowy domu?

Możesz przede wszystkim zdecydować się na w pełni drewnianą konstrukcję. Obecnie na rynku budowlanym Jest wiele technologii, w których podstawowym materiałem wykorzystywanym do budowy domu jest drewno. Najpopularniejsze rozwiązania, jeśli chodzi o budowanie domów z drewna, to bez wątpienia domy z bali oraz domy szkieletowe. Do ich budowy wykorzystuje się drewniany szkielet prefabrykowany, czyli wykonany w fabryce, a nie na placu budowy. 

Możesz też postawić na tak zwaną szalówkę, która będzie doskonałą alternatywą dla domów wykonanych w pełni z drewna. Czym jednak jest szalówka? To nic innego jak drewniana elewacja. Szalówką można pokryć całą elewację domu lub tylko jej część, dzięki czemu możesz mieć dom z betonu, który będzie imitował drewniany. Do wykonania szalówki wykorzystuje się między innymi deski elewacyjne (w Polsce najczęściej są to deski sosnowe lub świerkowe) oraz kantówki.

Drewno możesz wykorzystać także do uzupełnienia elewacji domu. Pięknie będą wyglądać na przykład drewniane okna oraz drzwi. Spójny wygląd całego domu, jednakowa praca materiału, a także naturalne piękno, to główne argumenty przemawiające za wyborem drewnianej stolarki.

Zalety drewnianego domu

Dlaczego warto zdecydować się na dom wykonany z drewna lub posiadający drewniane elementy? Przede wszystkim dlatego, że drewno jako materiał budowlany ma mnóstwo zalet. 

Największą korzyścią płynącą z posiadania drewnianego domu jest fakt, że niezwykle łatwo nagrzewa się on w zimie oraz chłodzi w lecie. Dobra izolacja cieplna sprawia więc, że przez cały rok możesz cieszyć się idealną temperaturą wewnątrz domu. Drewniane domy to także wyjątkowy mikroklimat, który bardzo dobrze wpływa na Twoje zdrowie. Dzieje się to za sprawą samoregulacji wilgotności, dobrego obiegu powietrza i samoczynnego wytwarzania korzystnych dla zdrowia olejków eterycznych. Ponadto domy drewniane wyróżnia również znacznie krótszy czas budowy niż w przypadku domu murowanego.

Zdjęcie główne: pexels.com/Ron Lach

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*