Zadaszenie drzwi. Dlaczego warto zainwestować w daszek?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Dlaczego warto zainwestować w daszek przy drzwiach wejściowych? Co daje nam ten z pozoru niezbyt istotny szczegół? Okazuje się, że brak dbałości o zadaszenie drzwi może skutkować później przykrymi konsekwencjami. Przede wszystkim jest to ochrona przed działaniem nieprzyjaznych czynników atmosferycznych. 

Dlaczego warto? Kilka argumentów za tym, by dobrze zaplanować zadaszenie nad drzwiami 

Argument, że daszek nad drzwiami ma za zadanie ochronić drzwi przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych, jest w dużej mierze uzależniony od klimatu. Może nie wszędzie jest to konieczne, ale w Polsce zdecydowanie tak. Deszcz, śnieg, mroźny wiatr, innym razem z kolei palące słońce – zmienność tych czynników powoduje, że warto zainwestować w jakikolwiek daszek nad drzwiami. W trakcie gorącego lata możemy zniwelować nasłonecznienie i temperaturę, podczas zimy i jesieni zwalczyć nadmiar wilgoci i zabezpieczyć wejście przed wiatrem.

Zadaszenie a gwarancja udzielana na drzwi

Udzielanie gwarancji na zakupione drzwi wejściowe jest w tym momencie standardem. Rzadko zdarza się, by zabrakło tego elementu zabezpieczenia w ofercie. Okazuje się jednak, że gdy już drzwi się zepsują, to przy rozpatrywaniu gwarancji bardzo ważnym elementem może być to, czy były zadaszone, czy też nie. Nawet gdy czas przewidziany na gwarancję już minie, to montaż zadaszenia się opłaca – z pewnością wpłynie ono na dłuższą żywotność skrzydła drzwiowego i jego estetykę. Ma to znaczenie przede wszystkim w przypadku materiałów, które są wrażliwe na działanie czynników atmosferycznych – na przykład drewna.

Daszek, który fizycznie zabezpiecza wejście

Być może zwijana markiza z materiału nie da nam zwiększonej ochrony przed czymkolwiek innym, niż padający deszcz, ale już większość daszków wykonanych z twardych materiałów będzie pomocna. Uzyskamy pewność, że nic nie spadnie nam na głowę.

Estetyczna rola daszku nad drzwiami 

Czy daszek zawieszony nad drzwiami może być ozdobą? Zdecydowanie tak! Chodzi przecież o wejście do domu, które właściwie z zasady musi być przestrzenią reprezentacyjną. Trzeba przy tym zadbać, żeby ten element dobrze wpisywał się w styl, w jakim wykonana została fasada domu. Nie zawsze musi być to bardzo duża i skomplikowana konstrukcja. Za kilkaset złotych można kupić ozdobne daszki o bardzo ciekawych wykończeniach z metalu.

Daszek nad drzwiami. Z jakiego materiału powinien być wykonany?

Do wyboru mamy przynajmniej kilka wersji. Niektóre z nich zakupimy jako gotowe i przeznaczone wprost do montażu, inne wymagają wykonania na zamówienie lub odrobiny własnej pracy. Należy też zauważyć, że do dyspozycji mamy różne kształty daszków:

  • płaskie,
  • dwuspadowe,
  • łukowe,
  • hełmowe,
  • trapezowe.

Materiał na konstrukcję daszku

Różne rodzaje konstrukcji daszków nad drzwi oferują rozmaitą wytrzymałość i estetykę. Daszki spadziste bardzo często wykonuje się z drewna. Są one bardziej masywne i często opierają się na drewnianych słupach. Sprzyja to temu, żeby taki daszek był przykryty tym samym materiałem, co dach przykrywający budynek. Popularne konstrukcje aluminiowe lub metalowe często używane są w gotowych do montażu daszkach, które można znaleźć w marketach budowlanych. Do wyboru pozostają jeszcze mocne konstrukcje stalowe.

>> Przeczytaj też: Montaż drzwi zewnętrznych

Pokrycie daszku

Z czego powinno być wykonane pokrycie daszku nad drzwiami? W przypadku konstrukcji drewnianych często jest to znajdująca się na całej przestrzeni dachu blacha, gont czy papa. W praktyce panuje tutaj dość duża dowolność. Przy lekkich konstrukcjach, które ozdabiają nowoczesne fasady budynków, często wykorzystuje się np. płyty z poliwęglanu.  

Gotowy daszek z marketu czy projekt na zamówienie?

Rozstrzygnięcie tego dylematu zależy od wielu zmiennych. Naszego budżetu, czasu czy rodzaju fasady. Ważne jest też to, czy sami jesteśmy w stanie poradzić sobie z konstrukcją takiego daszku.

Daszek z marketu budowlanego

Wybierając gotowy daszek, który kupić można w każdym supermarkecie, powinniśmy zwrócić uwagę m.in. na jego certyfikację. Ważna jest jakość poszycia daszku i jego konstrukcji, ale też to, czy zaproponowane mocowanie nad drzwi będzie w stanie utrzymać konstrukcję w bezpieczny i stabilny sposób. Dopiero po upewnieniu się co do tych kwestii, możemy z czystym sumieniem kupić taki produkt i zamontować go nad naszym wejściem.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*