Aranżacja wnętrz to ciągłe poszukiwanie nowych rozwiązań, które odmienią pomieszczenie i będą się świetnie prezentować. W ostatnim czasie osoby, którym zależy na nietuzinkowym wykończeniu ścian, sięgają po stosunkowo nowe rozwiązanie obecne w budownictwie, jakim jest glinka wenecka. Czym się charakteryzuje i czy do jej użycia musimy zatrudniać ekipę?
Wiele osób, które słyszały o glince weneckiej, zastanawia się, czym tak naprawdę jest. Otóż jest to farba strukturalna wytwarzana na bazie żywicy akrylowej, która w swoim składzie posiada drobinki nadające jej unikatową strukturę i wygląd po odpowiednim przetarciu powierzchni. Glinka wenecka to doskonała alternatywa dla tradycyjnego malowania bądź tapetowania wnętrz. Swoim wyglądem przypomina tynk strukturalny. To także świetna opcja dla osób, które zastanawiają się nad użyciem betonu architektonicznego, aczkolwiek zdecydowanie tańsza. Jeśli prawidłowo nałożymy glinkę, otrzymamy zmywalną, odporną na wilgoć, czyszczenie, uszkodzenia czy ścieranie powierzchnię. Z powodu tych właściwości często gości w korytarzach i przedpokojach, w których łatwo o drobne plamy czy odpryski.
Najpopularniejszą dostępną na rynku jest glinka biała, choć możemy do niej dodać interesujący nas pigment, który zabarwi ją na odpowiedni kolor, dzięki czemu dopasuje się do tworzonej przez nas aranżacji. W sklepach budowlanych istnieje możliwość zakupu wybranego produktu z pigmentem, ale jeśli dodamy go sami, sporo zaoszczędzimy.
Dzięki swojej wytrzymałości i odporności na ścieranie glinka wenecka to świetny wybór do przedpokojów, korytarzy, klatek schodowych, przedsionków czy wiatrołapów. Jednak ze względu na swoją dekoracyjną formę urozmaici również wnętrze sypialni czy salonu. Warto się jednak zastanowić, czy chcemy umieścić ją w całym pomieszczeniu, czy potraktujemy ją jako efektowny akcent na przykład jako tło ściany, na której zamontujemy telewizor czy galerię zdjęć. W nietuzinkowy sposób podkreśli również wszelkiego rodzaju elementy konstrukcyjne wnętrz takie jak przepierzenia, łuki, wąskie ścianki, portale kominkowe czy cokoły. To rozwiązanie podkreśli urodę wnętrz w stylu rustykalnym, nowoczesnym, loftowym, ale także glamour czy klasycznym.
Glinka wenecka nie powinna być montowana w nieocieplonych wnętrzach oraz na zewnątrz, z tego powodu nie należy jej używać do wykończenia tarasu, balkonu czy elewacji budynków mieszkalnych. Niestety działające na zewnątrz warunki atmosferyczne bardzo szybko pozbawiłyby ją jej właściwości i sprawiłyby, że nie będzie się dobrze prezentować.
Przygotowanie oraz nałożenie glinki weneckiej to dość proste zadanie, więc możesz spokojnie wykonać je samodzielnie, bez angażowania w to ekipy budowlanej czy remontowej. Będziesz jednak potrzebować paru narzędzi oraz powinieneś przestrzegać kilku zasad. Jeśli zdecydujesz się na położenie glinki, będziesz potrzebować pacy, specjalnego pędzla do nakładania farby podkładowej oraz do przecierania mokrej glinki, a także farby nawierzchniowej, pigmentu oraz farby podkładowej.
Zdjęcie główne: unsplash.com/Nathan Oakley