Sklep z nasionami – najlepszy wybór dla początkujących i profesjonalnych ogrodników

Sklep z nasionami – najlepszy wybór dla początkujących i profesjonalnych ogrodników

Materiał Partnera

OgródPorady i inspiracje
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Sklep z nasionami W.Legutko to miejsce, gdzie można kupić najwyższej jakości nasiona warzyw, kwiatów i ziół, a także rozmaite akcesoria ogrodowe. Zakup nasion od sprawdzonego producenta to gwarancja wysokich plonów. Co powinniśmy wiedzieć zanim zdecydujemy się na zakup konkretnych nasion? W jaki sposób przechowywać nasiona ziół, kwiatów i warzyw?

Na co zwrócić uwagę przed zakupem nasion?

Jedną z najważniejszych kwestii, o których musimy pamiętać przed zakupem nasion jest ich data ważności. Jedynie w przypadku nasion z aktualnym terminem przydatności możemy liczyć na obfite plony. Jako, że nasiona nadają się do przechowywania tylko przez określony czas, należy dobrze się zastanowić zanim zdecydujemy się na konkretne rośliny (nie kupujmy ich na zapas, gdyż długie przechowywanie sprawia, że zdolność kiełkowania roślin spada). Jeżeli chodzi o warzywa – kupujmy te, co do których mamy pewność, że będziemy wykorzystywać je w naszej kuchni (chyba, że zamierzamy je sprzedawać). Eksperci zalecają kupowanie warzyw polskich odmian. Jest to ważne, gdyż tylko takie rośliny sprawdzą się w naszym, dość surowym klimacie (jeżeli nie mamy do wyboru polskich nasion, wybierzmy te, które pochodzą z obszaru o podobnych warunkach klimatycznych). Zdecydowanie dobrze jest kupować nasiona warzyw odpornych na choroby i szkodniki – wówczas nie będziemy zmuszeni do stosowania środków ochrony roślin.

Jeżeli przez większość sezonu chcemy cieszyć się pięknie ukwieconym ogrodem, koniecznie wybierajmy nasiona kwiatów, które kwitną w różnych terminach. Wówczas, gdy kwiaty jednego gatunku przekwitną, pojawią się następne. Warto kupować kwiaty, które nie tylko posiadają walory ozdobne, ale i funkcje praktyczne. Gdy lubimy spędzać wieczory na tarasie, jednak boimy się użądleń komarów, wybierzmy lawendę, która je odstraszy.

Kupując zioła, warzywa i kwiaty na balkon, upewnijmy się, czy są one odpowiednie do uprawy doniczkowej (rośliny o mocno rozwiniętym systemie korzeniowym nie będą dobrze rosły w niewielkich donicach).

Pamiętajmy, żeby kupować nasiona zdrowe, w hermetycznych opakowaniach. W niektórych sklepach dostępne są nasiona na wagę. Powinniśmy ich unikać, pomimo że mogą być sprzedawane w atrakcyjnych cenach. W przypadku nasion na wagę istnieje duże prawdopodobieństwo, że część z nich jest uszkodzona lub przeterminowana. Sadząc je nie możemy być pewni dobrych plonów.

Nasiona kwiatów, ziół i warzyw – czytajmy informacje zawarte na opakowaniach

Niezależnie od tego, czy kupujemy nasiona przez internet, czy też w sklepie stacjonarnym, dokładnie zapoznajmy się z informacjami zawartymi na etykietach. Jeżeli na opakowaniu znajdziemy oznaczenie „jakość WE”, oznacza to, że nasiona spełniają normy Wspólnoty Europejskiej. „Nasiona ekologiczne” to nasiona pozyskane z plantacji mających certyfikat potwierdzający stosowanie ekologicznych metod uprawy. W przypadku, gdy na opakowaniu znajdziemy oznaczenie”MIX”, mamy do czynienia z mieszanką nasion tego samego gatunku, różniących się jednak pewnymi cechami (na przykład kolorem kwiatów). Może się zdarzyć, że będzie to mieszanka nasion różnych gatunków roślin posiadających podobne zastosowanie.

Na opakowaniu powinno znaleźć się zdjęcie rośliny, jej pełna nazwa, nazwa producenta, a także firmy pakującej nasiona. Niezbędne są również informacje o terminie wysiewu, terminie zbioru, terminie kwitnienie, dacie ważności.

Nasiona warzyw, kwiatów i ziół – jak je przechowywać?

Jeżeli chcemy bezpiecznie przechowywać nasze nasiona, musimy pamiętać o zapewnieniu im odpowiedniej temperatury i wilgotności powietrza. Idealne pomieszczenie jest bardzo suche i chłodne. O ile to możliwe, wybierzmy miejsce, w którym temperatura waha się od -5 do 5 stopni Celsjusza. Nie powinna być wyższa, gdyż obniży to zdolność nasion do kiełkowania.

Doświadczeni ogrodnicy zalecają przechowywanie nasion w szklanych, szczelnie zamkniętych opakowaniach (do tego celu sprawdzą się na przykład słoiki), torebkach z papieru foliowanego, czy pudełkach z tektury parafinowanej.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*