Impregnacja drewnianych elementów elewacji

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Drewniane ramy okienne, drzwi i werandę należy chronić przed wiatrem, deszczem i mrozem. Pamiętaj, by regularnie je sprawdzać i naprawiać w razie potrzeby. Zasadniczo istnieją dwa rodzaje środków do zabezpieczania drewna. Rozróżniamy produkty na bazie oleju, które wchłaniane są przez powierzchnię drewna, oraz preparaty tworzące powłokę ochronną. 

Photo by Anna Armbrust from Pixabay

Profesjonalny środek do drewna

Penetracyjne środki wnikają w drewno i chronią je od wewnątrz. Chronią taras, szopę i ogrodzenie przed trudnymi warunkami atmosferycznymi. Główną zaletą tego typu produktów jest łatwość w aplikacji i utrzymaniu. Pamiętaj, by po pewnym czasie nałożyć kolejną warstwę – dzięki temu drewno będzie wyglądać jak nowe. Nie ma potrzeby szlifowania, zdejmowania lub usuwania starego wykończenia. 

Dom należy pomalować przynajmniej raz na 3–7 lat. Zasadniczo to farby ze spoiwami akrylowymi zapewniają największą trwałość. Farby olejne lepiej wnikają w drewno, ale nie rozszerzają się i nie kurczą podczas naturalnych ruchów budynku. 

Jeśli chcesz podkreślić naturalne piękno drewnianych elementów elewacji, możesz usunąć warstwę farby. Wiele starszych domów ma elewację z piękną patyną i słojami. Warto wtedy wybrać bejcę i uszczelniacz. Pamiętaj jedynie, by odnawiać elewację co 4 lata.

lakier do drewna
Photo by Anna Armbrust, from Freepik.com

Regularne czyszczenie i sprawdzanie drewnianej elewacji pomaga chronić ją przed przebarwieniami, wilgocią i pęknięciami spowodowanymi zmianami pór roku. Zmyj brud i zanieczyszczenia, takie jak liście i ścinki traw, za pomocą węża ogrodowego. Nie używaj myjki mechanicznej do drewna, ponieważ możesz uszkodzić impregnat lub farbę. Deski, które mają dziury lub małe pęknięcia, pokryj odporną na trudne warunki atmosferyczne żywicą epoksydową, dzięki temu uchronisz je przed wilgocią. Regularnie przycinaj drzewa, krzaki i rośliny pnące, by liście i gałęzie nie ocierały się o elewację. Poszukaj pękniętej lub łuszczącej się uszczelki wokół okien i drzwi. 

Wytrzymałe powłoki zewnętrzne

Mimo że drewno poddawane obróbce ciśnieniowej staje się odporne na owady i gnicie, nadal jest podatne na wilgoć. Niekiedy możesz zauważyć kurczenie i pęcznienie drewnianych elementów konstrukcji. Na szczęście możesz je uszczelnić za pomocą środka hydrofobowego. Dzięki temu zwiększysz ich wytrzymałość.

Kolejnym problemem może być promieniowanie ultrafioletowe, które stopniowo uszkadza drewno na poziomie mikroskopowym. Chociaż bezbarwne powłoki uszczelniające są łatwo dostępne, to dodanie pigmentu, takiego jak bejca, stworzy warstwę chroniącą przed działaniem promieni UV. Ważną rolę odgrywa tu regularna konserwacja.

Jak wybrać profesjonalny środek do czyszczenia drewna?

Niektóre osoby stosują chlorowe środki wybielające. Nie są jednak zalecane, ponieważ mogą wybielić i zmechacić drewniane powierzchnie. Lepiej sprawdzi się produkt, który po zmieszaniu z wodą, stworzy bazę z nadtlenkiem wodoru i sodą kalcynowaną. Taki roztwór skutecznie usuwa plamy pleśni i naturalne szarzenie drewna. Co ważne, drewniane elementy wracają po czyszczeniu do swojego pierwotnego koloru, a nie są wybielane, jak w przypadku środków na bazie chloru.

Jeśli masz problem z plamami garbnikowymi występującymi w sekwoi, cedrze lub dębie, sięgnij po środki z kwasem szczawiowym. Usuną również plamy rdzy ze skorodowanych elementów złącznych.

Jak zadbać o nowy dom?

Jeżeli niedawno wybudowałeś drewniany dom, możesz ograniczyć prace przygotowawcze. Pamiętaj jednak, by usunąć szkliwo, luźne włókna oraz brud nagromadzony w czasie budowy. Wielu profesjonalistów zaleca, by poczekać trochę z bejcowaniem nowego drewna. Dzięki temu dasz mu czas na aklimatyzację w nowym środowisku. Pozwolisz mu spokojnie uwolnić niestabilne soki, cukry i inne pozostałości, które w przeciwnym razie zajmowałaby powłoka.

Trzydzieści dni sezonowania to minimum, ale ten czas uzależniony jest od stanu drewna w momencie budowy i warunków atmosferycznych. Nowa tarcica obrobiona ciśnieniowo może być bardzo mokra, dlatego przed bejcowaniem musi dokładnie wyschnąć, zwłaszcza jeśli chcesz zastosować produkt na bazie oleju. Jeżeli jest ciepło i sucho, proces kondycjonowania drewna przebiegnie szybciej niż wtedy, gdy pada deszcz.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*