Tapetowanie. Jak położyć tapetę krok po kroku?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wiele osób remontujących swoje wnętrza decyduje się na położenie tapety na ściany pokoju. Ciekawe printy czy oryginalne wzory mogą wyglądać bardzo efektownie. Kluczem do pięknego wyglądu jest prawidłowe położenie tapety. 

Do prac warto odpowiednio się przygotować, aby tapetowanie przebiegało szybko i sprawnie. Poniższy poradnik podpowiada, jak samodzielnie położyć tapetę w swoim domu.

mężczyzna kładzie tapetę
Photo by detry form Freepik.com

Tapetowanie pokoju w 4 krokach 

  1. Przygotowanie podłoża

Nowe tynki należy odpowiednio zagruntować, jeśli na ścianie wcześniej była farba, tapeta lub płytki, należy je zdjąć i oczyścić podłoże. Tapetę należy kłaść na gładkiej oraz suchej powierzchni. 

  1. Przygotowanie i aplikacja kleju 

W ofercie sklepów można znaleźć różne kleje do tapet, zarówno gotowe, jak i wymagające wcześniejszego rozrobienia. Klej może być aplikowany bezpośrednio na papierowy spód lub kiedy tapeta jest wykonana z innego materiału, wówczas produkt kładzie się na ściany pokoju. 

>> Zobacz też: Skórzane panele ścienne w sypialni

  1. Tapetowanie narożników oraz trudno dostępnych miejsc 

Tapetowanie pokoju należy rozpocząć od narożników, gdyż są to obszary wymagające większego skupienia i uważności. W tym celu przy pomocy poziomicy i ołówka trzeba wyznaczyć miejsce załamania tapety. Następnie należy wytapetować obszar za grzejnikami oraz wokół rur. Jeśli tych elementów nie da się zdemontować na czas remontu, należy je zabezpieczyć folią przed zabrudzeniem. Szczególną uwagę trzeba też zwrócić na kontakty oraz włączniki światła. 

  1. Nakładanie tapety na ściany i jej wygładzenie 

Następnie przechodzimy do tapetowania prostych ścian, pamiętając, aby pasy były układane równo. Jest to szczególnie ważne, jeśli na tapecie występuje jakiś wzór lub obrazek. Po przyklejeniu tapety należy usunąć z niej wszystkie pęcherze powietrza za pomocą szczotki lub wałka. Ostatnim krokiem jest położenie tapety przy oknach i drzwiach.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*