Czerwona cegła w salonie. Do jakiego stylu pasuje?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Czerwona cegła wykorzystywana niegdyś jako główny materiał budowlany, zwłaszcza w okresie gotyckim, którego spuścizną są podziwiane i docenianie po dziś kunsztowne kościoły i katedry na stałe wpisała się w architektoniczną historię. 

Współcześnie ustąpiła jednak miejsca nowocześniejszym materiałom. Nie oznacza to jednak, że została całkowicie zapomniana, zmieniło się wyłącznie jej zastosowanie, które pełni obecnie walory dekoracyjne. Dlatego podpowiadamy, kiedy zdecydować się na nią w salonach!

Do jakiego stylu pasuje czerwona cegła

Myśląc o cegłach we wnętrzach najczęściej mamy na myśli te w klasycznym czerwonym, wpadającym w pomarańczowe tony kolorze. Choć warto wiedzieć, że występuje także w innych odcieniach, dziś skupimy się właśnie na tej najbardziej klasycznej. 

Czerwona cegła ze względu na swój nieco industrialny wygląd najlepiej będzie się prezentować we wnętrzach urządzonych w stylu klasycznym i rustykalnym. Świetnym pomysłem jest także zastosowanie czerwonej cegły we wnętrzach industrialnych i loftowych, gdzie idealnie uzupełni metalowe detale swoją surowością, co jest charakterystyczną cechą tego typu pomieszczeń. Z kolei minimalistycznym aranżacjom nada odpowiedniego charakteru, przez co nie będą nudne i monotonne. 

Tak naprawdę czerwona cegła jest na tyle uniwersalnym materiałem, że może być z powodzeniem dobierana do niemal każdego stylu, bez względu na pomieszczenie. Świetnie sprawdzi się nie tylko w salonie, ale też kuchni i łazience, a jej ulokowanie we wnętrzach zależy wyłącznie od wyobraźni i indywidualnych upodobań. 

cegła na ścianie
Photo by fancycrave1 from Pixabay.com

3 pomysły na cegłę w salonie 

Jeśli podoba Ci się efekt, jaki zapewnia ceglana ściana w salonowych wnętrzach, jednak nie wiesz do końca jak ją zastosować, aby uzyskać spójny i stylowy efekt, poniżej znajdziesz trzy sposoby wykorzystania czerwonej cegły w tym wnętrzu. 

Tło dla sprzętów RTV

Niezwykle modnym sposobem na ulokowanie czerwonej cegły w salonie jest stworzenie z jej wykorzystaniem tła dla sprzętów RTV takich jak na przykład telewizory. Wystarczy za pomocą czerwonej cegły wykończyć ścianę, na której ma być on zawieszony, aby uzyskać kontrastujący efekt. Taka ceglana ściana idealnie sprawdzi się nawet w małych salonach, nie zmniejszając optycznie pomieszczenia.

>> Zobacz też: Kuchnia w pastelowych kolorach

Umowna granica między salonem a kuchnią

Zastosowanie czerwonej cegły w salonie świetnie sprawdzi się także w przypadku kiedy jest on połączony z aneksem kuchennym, tworząc tym samym jedno obszerne pomieszczenie. W takim przypadku wystarczy wykończyć ścianę prowadzącą do kuchni za pomocą cegły, aby umownie wyznaczyć granicę między strefą wypoczynku, a przygotowywania potraw, zyskując tym samym stylowe wnętrze. 

Industrialna strefa wypoczynkowa

Ostatnim z naszych pomysłów na cegłę w salonie jest zaaranżowanie z jej pomocą industrialnej strefy wypoczynkowej. Wystarczy pokryć nią ścianę za kanapą, na której najczęściej wylegujemy się wieczorami po ciężkim dniu, a następnie zawiesić na niej niezwykle modne neonowe lampy, aby uzyskać nowoczesny, a zarazem przytulny charakter tej części salonu, który będzie sprzyjał relaksowi i wyciszeniu. Taką aranżację można dodatkowo uzupełnić także o metalowy stolik czy inne industrialnego dodatki. Jak więc widać, czerwona cegła w salonie daje wiele możliwości aranżacyjnych. Warto także pamiętać, że obecnie nawet w nowych mieszkaniach można ją zastosować. Wystarczy postawić na płytki klinkierowe, imitujące prawdziwą cegłę, dostępne w większości marketów budowlanych czy sklepów internetowych z materiałami wykończeniowymi.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

  • Kasia 17.01.2023

    U mnie klasyczna, czerwona cegła z ceglanego renesansu świetnie komponuje się z drewnem i czarnymi dodatkami 🙂 Salon wygląda tak, jak sobie wymarzyłam