Schody metalowe wewnętrzne – do jakich wnętrz pasują?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Schody metalowe wewnętrzne są bardzo popularnym rozwiązaniem stosowanym w wielu domach. Do jakiego wnętrza pasują metalowe schody? Jakie są dostępne konstrukcje metalowych schodów?

Do jakiego stylu pasują schody metalowe?

Schody metalowe pasują do bardzo popularnego stylu loftowego mającego swoje korzenie w nowojorskich fabrykach, które zostały przekształcone w stylowe wnętrza zwane loftami. Charakterystyczną cechą tego stylu są surowe wnętrza, w których dominują elementy metalowe i lite drewno. W takim wnętrzu najlepiej sprawdzą się schody metalowe lub metalowe z drewnianymi stopniami. Do wnętrz w stylu loftowym warto wybrać ciemniejszy kolor np. czarny lub antracytowy. W takim wnętrzu świetnie sprawdzą się schody o metalicznej srebrnej barwie. 

Metalowe schody będą pasowały również do stylu nowoczesnego, który jest bardzo popularny zwłaszcza w nowo wybudowanych domach. W takich wnętrzach sprawdzą się jednokolorowe schody np. białe lub czarne z balustradą ze szkła hartowanego. Jest ona odporniejsza na uszkodzenia i zapewnia większy komfort użytkowania schodów.

Do wnętrza w stylu minimalistycznym pasują m.in. proste metalowe schody. Wykonywane są najczęściej w jednolitej barwie, np. w czerni. Schody w tym stylu mają prostą balustradę.

Przeczytaj też, jakie schody drewniane wybrać do wnętrza.

Jakie są konstrukcje schodów metalowych wewnętrznych?

Z metalu można wykonać schody o dowolnej konstrukcji, wyróżnia się schody:

  • policzkowe,
  • belkowe,
  • wspornikowe,
  • proste – jedno i dwubiegowe,
  • zabiegowe,
  • ze spocznikiem,
  • dywanowe,
  • spiralne.

Schody wykonane z metalu są konstrukcjami samonośnymi, które mogą mieć różne ukształtowanie i utwierdzenie (w stropie, na podłodze, przy ścianie). Konstrukcja schodów może być fantazyjnie wygięta, dzięki czemu można ją dopasować do wnętrza. Jeśli będzie to konieczne, to schody można dodatkowo wesprzeć słupem.

Zalety schodów metalowych

Główną zaletą schodów metalowych jest ich estetyczny wygląd. Kolejną jest ich trwałość. Metal nie wymaga częstej konserwacji, zachowuje swój kształt i kolor przez kilkanaście lat. Metalowe schody są łatwe w montażu. Dzięki temu można je zamontować samodzielnie. Wyjątek stanowią schody kręcone, których montaż lepiej powierzyć fachowcom. Metal jest materiałem, który świetnie współgra z innymi surowicami naturalnymi (drewnem, kamieniem). Dzięki temu takie schody mogą być zastosowane w prawie każdym stylu wnętrza.

Jakie wykończenie stali wybrać?

Metalowe schody mogą być pomalowane proszkowo na dowolny kolor (zgodnie z paletą kolorów RAL). Mogą być wykonane ze stali nierdzewnej lub chromowanej o gładkim, błyszczącym lub chropowatym wykończeniu.

Schody metalowe modułowe

Schody modułowe składają się z elementów do samodzielnego montażu. Są ekonomicznym rozwiązaniem, które można dopasować do własnych potrzeb poprzez wybranie wielkości i materiałów wykończeniowych. Do samodzielnego montażu dostępne są schody spiralne, zabiegowe i proste. Wadą tego rozwiązania są ograniczenia wielkości. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*