Remont tarasu na wiosnę

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Często mieszkanie w mieście oznacza mniej dostępnego miejsca, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Z tego powodu taras może być prawdziwym skarbem: małą oazą spokoju i dobrego samopoczucia, w której można odpocząć od zgiełku życia i naładować baterie. Aby to środowisko było naprawdę wygodne, ważne jest, aby zaprojektować taras, planując i przygotowując każdy szczegół – od wyboru materiałów po rośliny, od podłogi po oświetlenie – aby w pełni wykorzystać potencjał ogrodu.

Trendy zielonej i zrównoważonej architektury promują ideę ponownego połączenia się z naturą poprzez tworzenie zielonych „rajów”. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań w przestrzeni miejskiej jest taras, przestrzeń zewnętrzna, w której harmonijna równowaga między środowiskiem a człowieczeństwem, między prostotą a elegancją, może objawiać się w nowatorski i nowoczesny sposób. 

Idealna osłona zapewniająca maksymalny komfort

Pierwszym krokiem w projektowaniu tarasu jest zbadanie orientacji domu, która może określić sposób podziału i wykorzystania przestrzeni. W rzeczywistości, jeśli taras jest wystawiony na południe/południowy zachód, dostanie więcej słońca i dlatego może być używany jako salon na świeżym powietrzu z sofami, miękkimi poduszkami i niskimi stolikami. Jednak konieczne jest, aby pomyśleć o osłonie chroniącej taras, na przykład takiej, która łączy w sobie praktyczność z maksymalną elegancją i dostosowaniem. Możesz maksymalnie wykorzystać swoją przestrzeń bez żadnych ograniczeń, o każdej porze dnia. Z drugiej strony, jeśli taras jest skierowany na północ/północny wschód, przez większość dnia będzie w cieniu. W takim przypadku lepiej jest zaprojektować werandę na balkony, tworząc w ten sposób cieplejsze, bardziej przyjazne środowisko, które należy chronić w miesiącach zimowych za pomocą szklanych bocznych zamknięć, które zapewniają niezakłócony widok.

stolik na tarasie
Photo by freepik from Freepik.com

Właściwa podłoga dla każdego stylu

Kolejnym ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę, jest podłoga, a zwłaszcza wtedy, kiedy już musisz pomyśleć o estetyce i funkcjonalności. Ogólnie rzecz biorąc, wybierz materiały odporne na warunki atmosferyczne i antypoślizgowe – takie jak kamień, gres porcelanowy lub impregnowane drewno, dobrze sprawdzą się także tarasy z deski kompozytowej – aby stworzyć bezpieczne, komfortowe środowisko, które odzwierciedla Twój ulubiony styl, od nowoczesnego i minimalistycznego po intymny i obejmujący.

Zielony raj

Poszukiwanie prostoty, harmonii i oczywiście potrzeba uczynienia natury niekwestionowanym celem: oto niektóre z priorytetów nowych trendów w projektowaniu ogrodów, aby stworzyć prawdziwą miejską „dżunglę”, nawet na małych przestrzeniach. Projektując ukwiecony taras musisz dokładnie przestudiować rośliny i ich rozmieszczenie: wystarczy kilka – dobrze dobranych i zadbanych – aby poczuć się jak w małej prywatnej oazie.

Przede wszystkim należy ocenić nasłonecznienie tarasu, osiągane przez niego temperatury i zanieczyszczenie otoczenia, warunki, które mogą wpłynąć na przetrwanie roślin. Ogólnie rzecz biorąc, należy dać pierwszeństwo bylinom, aby cieszyć się zielenią przez cały rok – jak kamelie, bambus, wrzos, klon japoński i aromatyczne zioła – lub pnączami: bujne liście i kwiaty zapewnią spektakularny widok.

Baw się przestrzenią i podziel taras na różne części: możesz stworzyć małą część wypoczynkową z grillem na chwile z przyjaciółmi i rodziną, mały ogródek warzywny lub kompaktowy ogród Feng Shui do uprawiania jogi na świeżym powietrzu, gdy temperatura jest odpowiednia. Na koniec pamiętaj, że będziesz potrzebować źródła wody do nawadniania roślin w najgorętszych miesiącach.

Sklep Mantecodesign oferuje ciekawe projekty doniczek, które z pewnością wpasują się w Twoją aranżację.

Oświetlenie designerskich tarasów

Co może być przyjemniejszego niż spędzenie ciepłego wieczoru na ukwieconym tarasie? Aby cieszyć się miejskim życiem na świeżym powietrzu, nawet w godzinach wieczornych i nocnych, niezbędny jest system oświetlenia zewnętrznego. Ale uważaj, bo oświetlenie tarasu nigdy nie powinno być zbyt mocne, doświetlając cały teren i irytując sąsiadów. Zawsze wybieraj oświetlenie o niskiej intensywności, które nie jest zbyt inwazyjne, rozproszone, aby stworzyć intymną atmosferę. Na stronie https://domodes.pl/ znajdziesz wiele różnych opcji, które z pewnością Cię zadowolą.

Bardzo efektowną opcją jest oświetlenie LED zintegrowane z konstrukcją, które tworzy bardzo eleganckie efekty świetlne. Jeśli chcesz zaimponować swoim gościom atmosferą azjatyckiego uroku, tu i ówdzie ułożone ażurowe lampiony spełnią Twoje oczekiwania.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*