Tanie ogrodzenie działki – 10 pomysłów

Potrzebujesz ok. 7 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Odpowiednio dobrane ogrodzenie pełni funkcję nie tylko dekoracyjną, lecz przede wszystkim użytkową. Nie ulega wątpliwości, że estetyczny płot w dużym stopniu wpływa na wygląd całej posesji i jest wizytówką gospodarzy. Ogrodzenie działki jest niezwykle potrzebne, ponieważ chroni domowników przed wtargnięciem potencjalnych złodziei lub dzikich zwierząt. Trwałość konstrukcji zależy przede wszystkim od materiału, z którego została wykonana oraz poprawnego montażu. Czym charakteryzuje się solidne ogrodzenie i jakie warianty warto wybrać?

Tanie ogrodzenie posesji – najważniejsze informacje

Ogrodzenie działki jest podstawowym elementem, który powinien znaleźć się wokół całego ogrodu. Taka bariera ochronna oddziela plac od ruchliwej ulicy i zapewnia prywatność. Płot pełni funkcję pewnego rodzaju przeszkody, trudnej do pokonania przez dzieci lub zwierzęta domowe. W zależności od własnych preferencji ogrodzenie może być wykonane z różnych tworzyw i przybierać różne kształty.

Przed wyborem idealnego ogrodzenia należy dokładnie przeczytać prawo budowlane, aby dowiedzieć się wielu ważnych kwestii. Nie są to konstrukcje skomplikowane, zatem zgłoszenie robót budowlanych nie jest konieczne. Mimo wszystko całość elementów musi spełniać następujące warunki:

  • nie stwarza zagrożenia dla ludzi i zwierząt;
  • wysokość nie przekracza 2,2 m;
  • konstrukcja nie przewiduje ostro zakończonych elementów na wysokości poniżej 1,8 m.

Ogrodzenie działki będzie spełniało wszystkie wymogi prawne tylko i wyłącznie wtedy, gdy będzie zbudowane w granicach posesji. Trzeba być świadomym tego, że nawet niewielkie przesunięcie konstrukcji może być uznane za naruszenie prywatności sąsiada – wyjątkiem jest wspólne ogrodzenie.

Jeśli wysokość konstrukcji będzie przekraczać 2,2 m, inwestor będzie zmuszony zgłosić zamiar budowy. Musi liczyć się również z odmową w przypadku, gdy płot może ograniczyć widoczność na skrzyżowaniu. Warto pamiętać, że ogrodzenie działki nie powinno przekraczać granicy z drogą.

Ogrodzenie panelowe

Bardzo popularnym pomysłem na wyznaczenie terenu działki jest zbudowanie ogrodzenia panelowego, które wyróżnia się przede wszystkim trwałością i niebanalnym wyglądem. Tego rodzaju moduły można nabyć w zestawie łącznie z niezbędnymi elementami montażowymi i słupkami. Ciekawą opcją jest zakup drewnianych paneli, które mogą służyć do odgrodzenia przestrzeni relaksacyjnej w ogrodzie. Istnieją również konstrukcje kute ręcznie, jednak są nieco droższe od tradycyjnych odlewów z żeliwa.

ogrodzenie panelowe

Ogrodzenia drewniane

Tradycyjny drewniany płot wielu osobom kojarzy się z biedą i ubóstwem. Obecnie ogrodzenia wykonane z drewna to nie tylko sztachety przybite do kantówek, lecz innowacyjne rozwiązania, przykuwające wzrok niejednego przechodnia. Stylowe ogrodzenie drewniane znakomicie sprawdzi się na posesjach podmiejskich, leśnych i wiejskich. Mimo tego, że ulegają korozji biologicznej i często trzeba je  impregnować, warto postawić na estetyczne płoty z surowych desek i bali oraz drewna boazeryjnego.

Dużą odpornością na zniszczenia odznacza się ogrodzenie lamelowe z drewna sosnowego, które prezentuje się fenomenalnie i pełni funkcję kunsztownej dekoracji.

Ogrodzenie betonowe

Ogrodzenia wykonane z betonu są niezwykle twarde i trwałe oraz mocne – niestraszne im ulewy, wiatr czy grad. Wyróżnia się modele o ażurowych przęsłach lub z niewielkimi otworami dekoracyjnymi. Oba warianty są niezwykle atrakcyjne i przyciągają wzrok przechodniów. Warto zaznaczyć, że zdobienia mogą występować w wersji jednostronnej lub dwustronnej – wszystko zależy od indywidualnych preferencji inwestora. Ogrodzenia z prefabrykowanych elementów betonowych są stosunkowo tanie i tworzą doskonałą ochronę przed intruzami. Jednym z najbardziej znanych producentów wysokiej jakości ogrodzeń betonowych, które wykorzystywane są w całej Polsce oraz w wielu europejskich krajach jest firma OGBET. Od prawie 20 lat dostarcza ona nowoczesne ogrodzenia w wielu wzorach, które zobaczyć możesz na https://www.ogbet.pl/

ogrodzenie betonowe

Ogrodzenie gabionowe

Ten rodzaj ogrodzenia zainspirowany jest umocnieniami fortyfikacji i skarp. Metalowe kosze wypełnić można różnym tworzywem, często ozdobnymi kamykami. Wbrew pozorom to rozwiązanie jest bardzo odporne na warunki atmosferyczne i niekorzystne działanie wody. Gabiony chronią przed zanieczyszczeniami i hałasem, co zapewnia mieszkańcom komfort i poczucie bezpieczeństwa.

Ogrodzenie kamienne

Konstrukcje wykonane z kamienia mają wiele zalet i są niezwykle trwałe. Nie wymagają częstej konserwacji i służą przez wiele lat, zachwycając swoim nietuzinkowym wyglądem. Tak naprawdę tworzy się je z dowolnych rodzajów kamieni – najpopularniejsze z nich to granit, kwarcyt i bazalt. Do aranżacji ogrodów idealnie pasują płoty kamienne z piaskowca, które mają chropowatą fakturę i są stosunkowo łatwe w obróbce.

Ogrodzenie z siatki drucianej

To rozwiązanie należy niewątpliwie do najpopularniejszych i najtańszych typów ogrodzeń. Zwykle są wybierane bardzo często przez właścicieli posesji ze względu na prosty montaż i niską cenę. Siatka ogrodzeniowa może być zgrzewana lub pleciona i wyróżnia się szerokim wachlarzem kolorów, kształtów i wielkości oczek. Taki wariant można malować i dopasowywać do innych elementów ogrodu.

Ogrodzenie metalowe

Konstrukcje metalowe zachwycają swoim designem i potrafią w doskonały sposób podkreślić styl budynku. Na rynku dostępne są modele o dowolnym charakterze, jednakże obecnie najmodniejsze są ogrodzenia utrzymane w stylu minimalistycznym. Wysoka solidność i masywność zapewnia przede wszystkim ochronę przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych, a także gwarantuje wytrzymałość mechaniczną.

Ogrodzenie aluminiowe

Chcąc tanio ogrodzić działkę, warto zdecydować się na ogrodzenie aluminiowe, które charakteryzuje się neutralnym wyglądem. Dzięki temu znakomicie będzie komponowało się z każdym elementem dekoracyjnym na terenie ogrodu. Płoty z aluminium świetnie współgrają z drewnem, tynkiem i szkłem oraz są odporne na korozję.

Ogrodzenie z cegły

Ciekawym pomysłem na tanie ogrodzenie frontowe jest alternatywa z cegły klinkierowej. Takie rozwiązanie stanowi fenomenalną ozdobę zarówno domu, jak i całego obejścia. Warianty wykonane z cegły komponują się ze stylem tradycyjnym i nowoczesnym, a także szczelnie izolują przestrzeń działki. Kolorystyka cegieł zwykle dobierana jest do elewacji domu lub jego głównych elementów dekoracyjnych. Ten typ ogrodzenia jest niezwykle trwały, odporny na warunki atmosferyczne i co najważniejsze – nie trzeba go impregnować. Warto wspomnieć, że część ogrodzenia ma budowę przęsłową, w związku z tym mur nie dominuje nad otoczeniem.

Żywopłot – sposób na tanie ogrodzenie działki

Wiele osób wybiera żywopłot, ponieważ jest to znakomity sposób na odizolowanie się od sąsiadów. Występuje w wersji liściastej lub iglastej i może znaleźć się niemalże w każdym ogrodzie. Zadbany i gęsty żywopłot może ochronić mieszkańców nie tylko przed spojrzeniami przechodniów, lecz stanowi ochronę przed hałasem z ulicy, kurzem i pyłem oraz silnymi podmuchami wiatru. Z pewnością dobrze sprawdzi się jako mur oddzielający poszczególne części ogrodu np. kącik wypoczynkowy od strefy użytkowej etc. Oprócz funkcji praktycznych żywopłot powinien odznaczać się nieskazitelnym wyglądem. Estetycznie przycięty bukszpan wieczniezielony lub grab pospolity będzie gustowną wizytówką ogrodu.

Podsumowanie

Pomysłów na tanie ogrodzenie domu jest wiele, jednak przed wybraniem odpowiedniego modelu warto zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Idealny płot powinien przede wszystkim pełnić funkcję użytkową i chronić gospodarzy przed wystąpieniem ewentualnych incydentów. Ogrodzenie działki musi także komponować się z elewacją domu, kolorem dachu i innymi elementami dekoracyjnymi.

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*