Domy kanadyjskie – co warto wiedzieć o ich budowie?

Domy kanadyjskie – co warto wiedzieć o ich budowie?

Materiał Partnera

BudowaPozostałe
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Czy wiecie, że drewniane domy szkieletowe, określane czasami jako domy kanadyjskie, to ok. 90% wszystkich budynków mieszkalnych powstających w Ameryce Północnej? W Europie nie cieszą się jeszcze tak wysoką popularnością – najwięcej ich pojawia się w Skandynawii – jednak zainteresowanie nimi systematycznie rośnie. Dlaczego? Powodów jest kilka. Przede wszystkim są tanie – zarówno w budowie, jak i eksploatacji, ale także przyjazne dla środowiska i zdrowia. Z czego wynikają takie ich cechy? Czym wyróżniają się projekty domów kanadyjskich?

1. Jak powstają domy kanadyjskie?

2. Budujemy domy szkieletowe… Czy warto zdecydować się na gotowy dom?

3. Domy szkieletowe kanadyjskie – zalety

Z pewnością jednym z podstawowych pytań, jakie zadają sobie zainteresowani postawieniem domu drewnianego, jest pytanie o koszty. Sprawdzając informacje dotyczące domów kanadyjskich, na przykład na stronie https://allegro.pl/kategoria/gotowe-domy-bez-dzialki-domy-kanadyjskie-111716, można szybko przekonać się, że taki budynek o powierzchni użytkowej około 100 metrów kwadratowych pociąga za sobą wydatek do 300 000 złotych. Na dodatek są to domy energooszczędne.

Jak powstają domy kanadyjskie?

W budowie domu szkieletowego wykorzystuje się gotowy drewniany stelaż, do którego mocowane są wielowarstwowe ściany. Bazę w domu szkieletowym tworzy płyta fundamentowa umieszczona na ziemi lub ścianach fundamentowych, z wentylowaną przestrzenią pod podłogą. Na niej montuje się wspomniany szkielet, a nad oknami i drzwiami instaluje się nadproża.

Tak przygotowana konstrukcja w drewnianym domu jest pokrywana poszyciem i wzmacniana folią wiatroizolacyjną oraz paroizolacyjną, które zapewniają optymalne warunki do mieszkania w takim budynku. Kluczem do sukcesu jest zapewnienie najwyższej jakości materiałów, dokładne łączenie elementów, właściwe ocieplenie oraz precyzyjne rozmieszczenie instalacji.

Budujemy domy szkieletowe… Czy warto zdecydować się na gotowy dom?

Czy warto kupić gotowy dom szkieletowy? Takie rozwiązanie ma wiele zalet.

Pierwszym argumentem przemawiającym za kupnem gotowego domu szkieletowego jest czas. W przeciwieństwie do budowy od podstaw, która może trwać miesiącami, gotowy dom szkieletowy może być dostępny natychmiast po dokonaniu transakcji. Dla osób, które zależą na szybkim przeprowadzeniu się do nowego domu lub unikaniu czasochłonnego procesu budowlanego, jest to ogromna zaleta.

Kolejną zaletą jest łatwa kontrola kosztów. Są one znane i ustalone, co eliminuje ryzyko przekroczenia budżetu, jakie często występuje przy budowie od podstaw. Dodatkowo, jak pokazuje powyższy przykład, nietrudno znaleźć dom kanadyjski w atrakcyjnej cenie. Gotowe domy szkieletowe często są również objęte gwarancją, co daje kupującemu dodatkowe poczucie bezpieczeństwa i pewności, że ewentualne problemy zostaną szybko i profesjonalnie naprawione.

Domy szkieletowe kanadyjskie – zalety

Już wspomnieliśmy o jednym z plusów domów kanadyjskich – krótkim czasie budowy, który wynika m.in. z braku prac mokrych i przerw technologicznych. To z kolei przynosi kolejną korzyść dla inwestora – budowę tego typu domu można rozpocząć niezależnie od pory roku i pogody. Gotowy dom jest dostosowany do całorocznego użytkowania, co zawdzięcza swoim wysokim parametrom termoizolacyjnym – większość ścian stanowi izolacyjny materiał. W ten sposób osiąga się oszczędności w eksploatacji, dzięki niższym kosztom ogrzewania. Potwierdzeniem wyjątkowych właściwości termicznych domów szkieletowych jest także ich stosowanie w znacznie zimniejszych regionach na świecie.

Oczywiście, nie brakuje także przeciwników omawianej technologii. Często podkreślają oni mankamenty domów kanadyjskich w postaci rzekomo łatwopalności drewna czy słabszej izolacji akustycznej. Okazuje się jednak, że trudno przyznać im rację. Swoje właściwości konstrukcja zawdzięcza materiałom: niepalnej wełnie, płytom gipsowo-kartonowym czy fundamentom, w których zakotwiczona jest całość.

Jak widać, technologia kanadyjska ma znacznie więcej zalet niż wad. Z pewnością będzie wybierana przez inwestorów coraz częściej, szczególnie że oferta wyspecjalizowanych w niej wykonawców wciąż rośnie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*