Dzięki zewnętrznemu oświetleniu nasz ogród także po zmroku będzie prezentować się efektownie i urokliwie, pozostając przy tym bezpieczną przestrzenią. Podpowiadamy, jak dobrać oświetlenie ogrodowe.
Oświetlenie ogrodowe powinno spełniać przede wszystkim funkcję praktyczną. Światło przy drzwiach, wzdłuż ścieżek i schodów, nad garażem czy w pobliżu oczek wodnych zapewnia dobrą widoczność po zmroku, a więc gwarantuje bezpieczeństwo. Oświetlenie wyposażone w czujki ruchu może także odstraszyć włamywaczy. Projektując oprawę świetlną, zwracajmy uwagę nie tylko na estetykę lamp i ich dopasowanie do architektury ogrodu, lecz także na ich właściwości i funkcjonalność.
Ogrodowe lampy i światełka powinny charakteryzować się trwałą obudową, która będzie odporna na zmiany temperatury i działanie warunków atmosferycznych – mróz, deszcz, silne wiatry. Popularnością cieszą się urządzenia wykonane z aluminium i stali nierdzewnej, takie modele wpasują się w nowoczesne i minimalistyczne aranżacje. W otoczeniu rustykalnym, boho czy tradycyjnym odnajdą się lampy mosiężne i żeliwne.
Wśród ogrodowego oświetlenia możemy wyróżnić: lampy słupkowe stojące, kinkiety, reflektory, lampy wiszące i wpuszczane w nawierzchnię, listwy ledowe, girlandy, a także lampy solarne. Trudno wskazać najlepsze i najbardziej uniwersalne modele, powinniśmy dobrać je według własnych potrzeb, wizji bądź projektu ogrodu. Lampy słupkowe stojące sprawdzą się, gdy zostaną ustawione wzdłuż ścieżek i alejek. W przypadku większych ogrodów warto zdecydować się na wysokie latarnie, które oświetlą dużą przestrzeń i spełnią funkcję dekoracyjną. Kinkiety najczęściej umieszcza się przy drzwiach, bramach i furtkach, niekiedy także na elewacji budynków. Reflektory należą do kompleksowych urządzeń – często mają ruchomą głowicę, mogą być umieszczone w danym miejscu na stałe lub przenoszone, a montuje się je nie tylko na ścianach domów, ale i na trawnikach. Ekologicznym rozwiązaniem na pewno będą lampy solarne, które ładują się w ciągu dnia i włączają automatycznie po zmroku. Z kolei lampy ledowe są energooszczędnym zamiennikiem tradycyjnego oświetlenia, zużywają bowiem nawet do 90% mniej energii. Co ciekawe, światło emitowane przez modele ledowe nie zwabia owadów.
Komponując oświetlenie ogrodowe, kierujmy się indywidualnymi potrzebami. Zwracajmy przy tym uwagę na funkcjonalność i bezpieczeństwo. Niektóre części ogrodu wymagają silnej oprawy świetlnej, a w innych wystarczy tylko oświetlenie pełniące funkcję dekoracyjną. Mocniejsze lampy powinny być ustawione przy ścieżkach i schodach, przydadzą się również nad drzwiami i bramami – dzięki nim będziemy widzieć dzwonki, zamki i klamki. Jeśli w naszym ogrodzie występują nierówności, zbiorniki wodne, zakamarki i wąskie przejścia, pamiętajmy, aby takie miejsca także oświetlać ze względów bezpieczeństwa.
Oświetlenie dekoracyjne w postaci listew ledowych lub girland podkreśli urok altanek i tarasów, umożliwiając przy tym relaksujący odpoczynek po zapadnięciu zmroku. Poszczególne okazy drzew, krzewów i kwiatów warto oświetlać lampami emitującymi pojedyncze wiązki światła. Trawniki można udekorować kulami świetlnymi, które są dostępne w różnych rozmiarach.
Zdjęcie główne: Randy Fath/unsplash.com