Czym zajmuje się murarz? Czy praca murarza się opłaca?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Jakie zadania należą do murarza?

Prace murarskie wiążą się głównie z budową ceglanych, betonowych oraz gipsowych elementów. Zadania fachowca polegają na ich układaniu i trwałym łączeniu elementów, obejmując także odbudowę i remonty już postawionych fragmentów. Jego zadania sprowadzają się przy tym do odczytywania projektów architektonicznych i rysunków budowlanych, przygotowywania stanowiska pracy (ustawianie rusztowań, montowanie urządzeń do transportu materiału), ustawiania oprzyrządowania do murowania czy przygotowywania odpowiedniej zaprawy murarskiej.

Praca murarza jest wymagająca. Osoba zatrudniona na tym stanowisku musi być wytrzymała fizycznie i mieć przy tym silne ręce. Cierpliwość i precyzja to także ważne cechy, poszukiwane wśród murarzy. Oczywiście istotna jest też umiejętność posługiwania się odpowiednimi narzędziami. W codziennych obowiązkach korzystają oni z kielni, młotka czy betoniarki.

Murarze pracują zazwyczaj w ciągu dnia, przez 8 – 10 godzin dziennie. Rzadko obowiązuje ich system nocny. Oprócz zadań wykonywanych we wnętrzach budynków (które zazwyczaj odbywają się zimą) będziesz pracował też na zewnątrz. Przygotuj się na różne warunki pogodowe, nie zawsze sprzyjające. Ponadto obowiązki murarza często wykonywane są na wysokości.

Jak zostać murarzem? – wymagania

Jako murarz musisz koniecznie:

  • posiadać zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do wykonywania zawodu (w tym do pracy na wysokości);
  • ukończyć szkołę budowlaną;
  • być odporny na pracę w różnych warunkach atmosferycznych;
  • posiadać gotowość do relokacji, a więc zmiany miejsca pracy, a nawet zamieszkania.
Jak zostać murarzem - Murarz Niemcy InServ

Ile zarabia murarz?

Zarobki murarzy stale wzrastają ze względu na rosnące zapotrzebowanie w tym sektorze. Aktualnie średnie wynagrodzenie wynosi 4 450 zł brutto. Najlepsi fachowcy mogą liczyć nawet na 5 300 zł brutto i więcej. Wszystko zależy od Twoich umiejętności oraz miejsca, w którym podejmiesz zatrudnienie. 

Inaczej sytuacja wygląda, gdy postanowisz podjąć zatrudnienie za granicą. Zarobki np. w Niemczech są nawet kilkukrotnie wyższe. Na stanowisku murarza możesz zarabiać 13 – 17 euro za godzinę netto, czyli na rękę. Pamiętaj również o tym, że zarabiasz w obcej walucie, a więc w przeliczeniu na złotówki otrzymasz nawet 10 000 zł netto. Z  tego powodu warto rozważyć wyjazd za granicą w poszukiwaniu zatrudnienia. 

Zainteresowała Cię powyższa możliwość? Jeżeli chcesz wyjechać – posiadanie własnej działalności lub gewerby umożliwia wykonywanie zleceń za granicą jako podwykonawca.

Czy możesz pracować jako murarz za granicą?

Zatrudnienie w sektorze budowlanym znajdziesz nie tylko w Polsce. Murarz Niemcy jest często wyszukiwanym hasłem, jeśli chodzi o możliwości pracy. Podczas szukania stanowiska za granicą możesz próbować zorganizować wszystko samodzielnie lub skorzystać z pomocy. Istnieją firmy budowlane, które zapewniają zatrudnienie w Niemczech – jedną z nich jest InServ. Taka opcja jest lepsza o tyle, że zapewnia bezpieczeństwo i stawia przed Tobą mniejsze wymagania w przygotowaniu. Jeśli zainteresowała Cię możliwość wyjazdu w celach zarobkowych, możesz udać się bezpośrednio do nich. Z pewnością przygotują dla Ciebie odpowiednią ofertę.

Praca za Granicą - InServ

Zdjęcia: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*