Masz alergię na farbę? Poznaj zdrowe alternatywy!

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Alergia na farbę do ścian – czy to możliwe? Jak najbardziej. Niektóre osoby uskarżają się na przykre dolegliwości z nią związane. Na szczęście na rynku istnieją również zdrowe alternatywy – dowiedz się więcej i nie obawiaj się alergii!

Alergia na farbę – jakie są objawy?

Alergicy to już spory procent populacji. Jak się okazuje, uczulać może nas wszystko – nie tylko jedzenie czy pyłki traw, ale także chemia. Mamy tu na myśli także farby do malowania ścian. 

Po czym rozpoznać, że dopadła Cię taka alergia? Warto zachować czujność, jeżeli podczas malowania ścian lub tuż po nim uskarżasz się na: łzawienie oczu, swędzenie skóry, zawroty głowy, problemy z oddychaniem. W takiej sytuacji warto jak najszybciej skonsultować się z lekarzem alergologiem. Ale przecież trzeba czymś pomalować ściany – na szczęście opcji jest całkiem sporo. Świetnych jakościowo, idealnych do każdego wnętrza i, co ważne, nie powodujących alergicznych dolegliwości. 

Alergia na farbę – poznaj przyczyny

Dlaczego teoretycznie bezpieczne dla zdrowia, często używane przecież produkty, uczulają? Przyczyną mogą być szkodliwe substancje zawarte w składach zwykłych farb – dlatego najlepszym rozwiązaniem jest sięganie po farby przeznaczone dla alergików. 

Zwłaszcza jeżeli generalnie borykasz się z innymi alergiami, musisz liczyć się z możliwością wystąpienia nadwrażliwości na farby do malowania ścian i sufitów. Aby niepotrzebnie nie narażać się na problemy, może warto po prostu od razu wybrać zdrowszą alternatywę?

Farby dla alergików – wybór jest ogromny!

Farby przeznaczone dla alergików to te, które zostały poddane testom i uzyskały pozytywną opinię Polskiego Towarzystwa Alergologicznego. Niektóre z farb mają znak Błękitnego Anioła – umieszczany przez skandynawskich i niemieckich producentów. Zwracaj uwagę także na znak Eco-Label.

To farby, które nie zawierają substancji toksycznych i rakotwórczych. Nie jest też prawdą, że farby hipoalergiczne są mniej nasycone kolorem lub gorsze jakościowo. To pełnowartościowe produkty, dzięki którym Twoje wnętrza będą prezentowały się świetnie. 

Farby do malowania ścian po które warto sięgać

To, że należy unikać farb niespełniających wymogów hipoalergicznych, wiadomo. Alergicy powinni trzymać się z daleka również od farb rozpuszczalnikowych. Zawarta w nich benzyna lakowa odparowuje podczas wysychania i emituje niebezpieczne toksyny. 

Tynki mineralne oraz farby strukturalne to kolejne produkty, których należy unikać. Najlepszą opcją jest sięganie po hipoalergiczne emulsje wodorozcieńczalne. 

Co ważne, zwróć uwagę także na strukturę powierzchni do malowania – powinna być ona idealnie gładka, aby nie osiadał na niej kurz.

Zdj. główne: Theme Photos/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*