Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Powietrzna pompa ciepła to coraz popularniejszy sposób ogrzewania domów, zwłaszcza tych nowo budowanych. Sprawdź odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczącego tego urządzenia. Jak działa pompa ciepła powietrzna? Czym jest jej współczynnik COP? Dowiesz się też, na czym polega różnica pomiędzy pompą powietrza typu Split, a typu Monoblok.
Jak działa pompa ciepła powietrzna?
Powietrzna pompa ciepła, jak sugeruje nazwa, wykorzystuje ciepło zawarte w atmosferze. Urządzenie zasysa więc powietrze, które w parowniku oddaje ciepło do ciekłego czynnika chłodniczego, po czym jest usuwane na zewnątrz.
Czynnikiem chłodniczym jest substancja o bardzo niskiej temperaturze wrzenia, więc pod wpływem ciepła z powietrza zamienia się w gaz. Gaz zostaje później sprężony, przez co rośnie jego ciśnienie i temperatura. Gorący, gazowy czynnik trafia następnie do wymiennika ciepła, czyli inaczej skraplacza.
Oddaje tam ciepło do wody grzewczej, która będzie krążyć w instalacji centralnego ogrzewania. W końcu ochłodzony czynnik skrapla się, po czym wraca do parownika, by znów odbierać ciepło z powietrza.
Czym jest współczynnik COP pompy ciepła i czy ogrzeje ona dom?
Współczynnik COP pompy ciepła jest kluczowym parametrem, który określa wydajność urządzenia. Oznacza ilość energii cieplnej dostarczonej przez pompę w stosunku do zużytej przez nią energii elektrycznej (bardzo dobry współczynnik COP mają na przykład powietrzne pompy ciepła Immergas).
Parametr nie jest jednak stały. Będzie tym niższy, im większa jest w danym momencie różnica pomiędzy temperaturą powietrza, a temperaturą wody, która ma być wykorzystywana w instalacji grzewczej. Do porównań sprzętu najczęściej używa się współczynnika COP w warunkach A7/W35, czyli przy powietrzu o temperaturze 7°C oraz wodzie 35°C (pod ogrzewanie podłogowe).
Czy pompa powietrzna ogrzeje zatem dom także przy niższych temperaturach? Nowoczesne urządzenia mogą pracować nawet przy dużych mrozach, niemniej im będzie zimniej, tym mniej efektywnie będą działać. Z reguły będą jednak bardzo dobrym wyborem w budynkach o dobrej termoizolacji, zwłaszcza nowych, oraz przy ogrzewaniu powierzchniowym (podłogowym, ściennym lub sufitowym).
Bardziej wszechstronnym rozwiązaniem może być natomiast tak zwana hybrydowa pompa ciepła. Systemy takie, z których znana jest firma Immergas, są połączeniem powietrznej pompy ciepła oraz kondensacyjnego kotła gazowego.
Pompa ciepła powietrzna: Split czy Monoblok?
Powietrzna pompa ciepła typu Monoblok składa się z jednego modułu. Najczęściej jest on instalowany na zewnątrz budynku, a jedynie zasobnik na wodę umieszcza się w środku. Z kolei w urządzeniu typu Split są dwie jednostki – zewnętrzna, w której znajdują się elementy układu chłodniczego oraz wewnętrzna, mieszcząca układ hydrauliczny. Jakie są najważniejsze zalety obu tych rozwiązań?
Powietrzne pompa ciepła typu Split są najczęściej tańsze niż urządzenia Monoblok o porównywalnej wydajności. Instalator musi jednak posiadać uprawnienia F-Gazy, a urządzenie przejść coroczne kontrole szczelności, które mogą być dość drogie.
Powietrzne pompy ciepła Monoblok są łatwiejsze i szybsze w montażu, który niezwykle rzadko niesie jakiekolwiek komplikacje. Nie potrzebne są uprawnienia F-Gazy, ani regularne kontrole, a urządzenie jest też z reguły cichsze niż Split. Z drugiej strony, jest zwykle droższe i ma nieco większe straty ciepła.
Zdjęcie główne: materiał prasowy Klienta.