Jak oświetlić małe wnętrza?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Małe wnętrza mają swój urok, ale urządzenie takiej przestrzeni może przysporzyć problemów. W tym przypadku lepiej trzymać się minimalizmu. Bardzo ważnym elementem urządzania takiego wnętrza jest oświetlenie. Warto przemyśleć wybór lamp i dobrać je tak, żeby poprawiły jego proporcje i pasowały do całości wystroju.

W małych pomieszczeniach najlepiej stawiać na jasne kolory. Biel będzie dobrym wyjściem, bo optycznie powiększy przestrzeń. Do tego pasować będą wszelkie jasne szarości, odcienie drewna i pastele.

Poszerz optycznie pomieszczenie

Jeżeli pokój jest długi i wąski, możesz poszerzyć go, oświetlając dłuższe ściany. Świetnym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest kinkiet drewniany. Oświetl całą ścianę albo zrób pionowe snopy światła, dzięki czemu wnętrze będzie wydawać się szersze.

Wybierz dobre oświetlenie sufitu

Oświetlając małe pomieszczenie, nie wybieraj wiszących, długich lamp. To może optycznie obniżyć wnętrze, a część pokoju może być niedoświetlona. Przez to pokój będzie wydawał się jeszcze mniejszy niż jest w rzeczywistości. Postaw na lampy sufitowe, które kierują światło do góry. Odbijając się od jasnego sufitu, światło rozproszy się równomiernie po całym wnętrzu. Dobrze sprawdzą się tu lampy bez klosza, zamocowane możliwie jak najbliżej sufitu.

Lampy podłogowe

Jeżeli zdecydujesz się na taki rodzaj oświetlenia, wnętrze może zostać optycznie powiększone. Musisz jednak wybrać odpowiednie miejsce na montaż takiej lampy. Umieść ją w rogu pomieszczenia, dzięki temu oświetlisz dużą przestrzeń. Staraj się nie ustawiać jej w pobliżu większych elementów wystroju, żeby nie dzielić pokoju.

Stawiaj na minimalizm

Aranżując małe przestrzenie, trzeba być ostrożnym, żeby ich nie przytłoczyć. Wybór dużej lampy zabierze zbyt wiele przestrzeni i sprawi, że pomieszczenie będzie wydawało się ciasne. Zdecydowanie lepiej wybrać kilka mniejszych lamp i rozmieścić je w różnych punktach. Możesz podświetlić fotografie albo obraz wiszące na ścianie, oświetlić wnękę albo skierować światło na fotel, w którym będziesz czytać książki. Takie małe punkty świetlne sprawią, że pomieszczenie nabierze wyjątkowego wyrazu.

Lampy stojące

Nie musisz rezygnować zupełnie z tego rodzaju oświetlenia. Postaw lampę w takim miejscu, do którego nie dociera światło. To dobre rozwiązanie zwłaszcza na poddaszu. Wybierz niewysoką lampę, którą postawisz w miejscu, które normalnie i tak nie byłoby wykorzystane. Nie dość, że wnętrze zostanie doświetlone, to jeszcze pięknie udekoruje pokój.

Światło dzienne

Odpowiedni wybór lamp jest bardzo ważny, ale nie można pozbawiać małych wnętrz naturalnego światła dziennego. Dlatego nie decyduj się na ciężkie zasłony i firanki. Jeżeli możesz sobie na to pozwolić, pamiętaj o dużych oknach. Nie zasłaniaj ich dodatkowymi dekoracjami. Wybierz rolety, które możesz w każdej chwili zwinąć.

salon
Photo by Pexels from Pixabay.com

Nie tylko praktycznie

Lampy oferowane na rynku mają coraz więcej możliwości. Możesz zdecydować się na takie, które pozwolą Ci tak je regulować, żeby dopasować je do wysokości pomieszczenia. Poza tym, istnieją kinkiety z długimi ramionami, które zamontujesz nad łóżkiem w sypialni. Warte uwagi jest też oświetlenie szynowe, których największą zaletą jest mobilność. Możesz dowolnie przesuwać reflektory po szynie, montując je w geometryczne formy.

W oświetlaniu małych przestrzeni unikaj jednak eksperymentów. Trzymaj się spójnej stylistyki i jednej myśli przewodniej. Pamiętaj, że oświetlenie nie musi być tylko koniecznością, ale też piękną dekoracją.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*