Ogrzewanie domu – jakie są możliwości?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

W domach jednorodzinnych ogrzewanie nie jest potrzebne tylko w sezonie grzewczym. Żeby pod prysznicem i w kranie płynęła ciepła woda, w piecu musi palić się nawet latem. Zobacz, jakie są możliwości ogrzewania domu, jakie są ich dobre i ciemne strony oraz jak wybrać odpowiednie ogrzewanie, dopasowane do Twoich potrzeb! 

Piec na pellet

Jedną z najbardziej przyjaznych dla środowiska i Twojego portfela opcją jest montaż pieca na pellet. Drewniany granulat na opał powstaje w wyniku sprasowania odpadów ze stolarni – trocin, kory, pyłów itp. Jest to rozwiązanie w duchu zero waste – nic się nie marnuje. Do tego w pellecie nie ma żadnych substancji wiążących, takich jak kleje czy inne chemikalia, które mogą podczas spalania emitować do atmosfery szkodliwe substancje. Pellet jest tani, wydajny oraz spalany w bardzo dużym stopniu, przez co po spaleniu pozostaje bardzo mało popiołu. Dzięki temu piec pozostaje czysty, przez komin wydostaje się mało dymu, który jest praktycznie neutralny dla środowiska. 

Piec na ekogroszek

Mniej ekologiczną, ale nadal lepszą niż palenie śmieciami propozycją opału jest ekogroszek. Piec na ekogroszek jest bardzo wygodny w użytkowaniu, ponieważ nie wymaga od użytkownika stałego dorzucania do ognia. Automatyczny dozownik sam dobiera oraz dokłada optymalną dawkę węgla, a Ty musisz jedynie co jakiś czas uzupełniać zbiornik, by ekogroszku nie zabrakło. Piec jest w dużej mierze automatyczny, dzięki czemu nie musisz przejmować się tym, że dorzucisz za dużo opału i w piecu zgaśnie, zapali się zbyt duży płomień lub po prostu zmarnujesz niepotrzebnie drogi opał. 

Pompa ciepła

Zainstalowanie gruntowej pompy ciepła to duży koszt, ale także bardzo duży komfort. Pompa nie wymaga opału, sprężarka funkcjonuje praktycznie sama, a jej wydajność jest bardzo wysoka. Dzięki temu, że nie wykorzystuje opału, zarówno gruntowa, jak i powietrzna pompa ciepła jest bezemisyjna, a więc nie przyczynia się do zanieczyszczenia oraz obniżania jakości powietrza. Pompa ciepła to inwestycja na lata, ponieważ sprężarka może działać bezawaryjnie nawet do 25 lat, a dzięki cyrkulacji ciepła zmniejszają się koszty ogrzewania domu. Więcej informacji na temat gruntowych i powietrznych pomp ciepła znajdziesz na https://www.hmi.info.pl/pompy-ciepla-szczecin-hmi-gruntowe-powietrzne/. 

Ogrzewanie elektryczne

Ogrzewanie dużej przestrzeni na prąd jest drogie i nieekologiczne, ponieważ elektrownie produkują bardzo dużo zanieczyszczeń, które emitują do atmosfery, tworząc smog i obniżając jakość powietrza. Jest jednak jedna modyfikacja, którą można zastosować, by obniżyć koszty ogrzewania elektrycznego nawet o 90%. Dzięki montażowi paneli fotowoltaicznych możesz czerpać energię bezpośrednio ze słońca. Przez panele zostanie ona przetworzona na energię elektryczną i zasili źródło ogrzewania w Twoim domu. To rozwiązanie jest w pełni ekologicznie, a inwestycja w fotowoltaikę, czyli innymi słowy panele słoneczne, zwraca się już po kilku latach użytkowania. Po tym czasie pobieranie prądu w ten sposób staje się darmowe.

Metod na ogrzewanie domu jest naprawdę wiele. Kilka sposobów opisanych powyżej daje Ci ogląd tego, jakie opcje możesz wybrać. Zastanów się, jakie masz priorytety, jakie są Twoje możliwości, a jakie cele, i wybierz rodzaj ogrzewania, który spełni Twoje oczekiwania. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*