Wentylacja grawitacyjna jeszcze do niedawna była najbardziej powszechnym rozwiązaniem. Obecnie domy w większości są ocieplone styropianem i mają nowe okna. W takiej sytuacji wentylacja grawitacyjna nie spełnia swojego zadania. Jedynym sensownym rozwiązaniem będzie wentylacja mechaniczna.
Nowoczesne budynki są bardzo szczelne, aby nie miały żadnych strat ciepłego powietrza. Właściwa wymiana powietrza w domu jest niezbędna dla ludzi w nim mieszkających oraz dla budynku. W szczelnych nowoczesnych domach najlepszym rozwiązaniem jest wentylacja mechaniczna.
Dzięki wentylacji mechanicznej nowe powietrze dociera do domu przez mechaniczne nawiewniki okienne lub ścienne. Wszystkie nawiewniki w budynku podłączone są do centralnego wentylatora, który zasysa powietrze z wewnątrz i usuwa je na zewnątrz.
>> Zobacz też: Wentylacja grawitacyjna czy rekuperacja?
Wentylacja mechaniczna umożliwia regulację intensywności wymiany powietrza. Można to zrobić za pomocą:
Wentylacja mechaniczna z rekuperacją, czyli odzyskiwaniem ciepła jest zaawansowanym rodzajem wentylacji wykorzystywanym w nowoczesnych domach. Ten rodzaj wentylacji polega na wyciąganiu „starego” powietrza i nawiewaniu nowego, które jest od razu oczyszczane i ocieplane do temperatury panującej wewnątrz domu.
>> Zobacz też: Rekuperacja – zalety i wady
Największą korzyścią wentylacji mechanicznej z rekuperacją jest oszczędność na ogrzewaniu budynku. Dzięki najnowszym rekuperatorom oszczędność może wynieść nawet 80%. Rozwiązanie to ma również wiele innych korzyści, a są to:
Nowoczesne domy są bardzo szczelne. Plastikowe okna, ocieplony budynek tworzą termos, w którym nie ma możliwości grawitacyjnej wymiany powietrza. Jeśli nie zostanie zamontowana wentylacja mechaniczna, to bez otwarcia okien nie ma możliwości napływu powietrza z zewnątrz.
Wentylacja jest jedną z najważniejszych instalacji, ponieważ usuwa z domu stare i wilgotne powietrze. Jej brak może powodować niszczenie budynku i pojawianie się w nim różnych grzybów i pleśni, które są szkodliwe dla zdrowia ludzi; mogą wywoływać alergię i astmę.
Koszt wentylacji mechanicznej z rekuperatorem, to około 6 – 8% kosztów całej budowy domu. Dla domu o powierzchni 120 m2 uśredniony całkowity koszt rekuperacji wynosi około 17 tys. zł, który składa się z:
Ten rodzaj wentylacji składa się z dwóch elementów: