Jak działa ekologiczna oczyszczalnia ścieków?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Przydomowe oczyszczalnie ścieków cieszą się coraz większą popularnością. Wynika to z faktu, że pozwalają zaoszczędzić pieniądze, a jednocześnie mamy poczucie, że dbamy o środowisko naturalne. Przydomowe ekologiczne oczyszczalnie ścieków są dość tanie w utrzymaniu i wcale nie wymagają od nas dużego zaangażowania. Musimy zatem zdecydować jaką oczyszczalnię wybrać biologiczną, czy ekologiczną? Postaramy się pomóc Ci w dokonaniu wyboru.

Jakie mamy rodzaje oczyszczalni ścieków

Przydomowe oczyszczalnie ścieków możemy podzielić na biologiczne i ekologiczne. Oba typy pełnią te same funkcje, czyli oczyszczanie ścieków i przemiana ich w przyjazne środowisku naturalnemu związki mineralne. Główne różnice pomiędzy tymi rozwiązaniami to koszt oczyszczalni, sposób oczyszczania ścieków, obsługa samej oczyszczalni oraz sposób jej montażu. 

Do najnowocześniejszych rozwiązań zaliczane są obecnie oczyszczalnie biologiczne, w których mikroorganizmy dokonują procesu oczyszczania ścieków. Proces jest szybki, dzięki czemu są to oczyszczalnie wydajne, dające sobie radę nawet z dużymi zrzutami ścieków. Można także powiedzieć, że charakteryzują się prostotą pracy. Kolejnym atutem jest fakt, że tego typu bio-oczyszczalnia sprawdzi się w słabo przepuszczalnych gruntach. 

Ekologiczne oczyszczalnie ścieków różnią się od biologicznych sposobem pracy. Oczyszczenie ścieków następuje w dwóch etapach i oczyszczalnia musi być wyposażona w osadnik i drenaż. Na pierwszym etapie oczyszczania, jaki ma miejsce w osadniku, oczyszczonych zostaje około 50% ścieków. Kolejne 40% oczyszczone zostaje na drugim etapie.

Jak działa ekologiczna oczyszczalnia ścieków 

Oczyszczalnia ekologiczna przydomowa otrzymuje ścieki przyłączem kanalizacyjnym i wpływają one do przepływowego osadnika gnilnego, gdzie następuje gnilny, beztlenowy etap ich oczyszczania. Jest to mechaniczne oczyszczanie, które wykorzystuje grawitacyjne przemieszczanie się substancji nierozpuszczalnych w ściekach. Substancje ciężkie opadają na dno komory, jest to proces sedymentacji. Lżejsze substancje, unoszą się na powierzchni, tworząc kożuch, jest to proces flotacji. 

Znajdująca się pomiędzy warstwami ciecz przepływa do drugiej komory w sposób grawitacyjny, gdzie ponownie poddawana jest sedymentacji i flotacji, a następnie przepływa do trzeciej komory (jeśli mamy trzykomorowy osadnik),  gdzie proces jest ponawiany. Na wyjściu z osadnika znajduje się filtr doczyszczający, którego zadaniem jest zatrzymanie osadów do pozostałych elementów systemu. 

Następnym etapem jest przemieszczenie ścieków do drenażu rozsączającego. Jego zadaniem jest poprzez układ podziemnych drenów równomierne wprowadzenie podczyszczonych ścieków do gruntu, gdzie rozpoczyna się proces tlenowego oczyszczania. Ścieki osadzając się na porowatych cząstkach gruntu, umożliwiają rozwój mikroorganizmów tlenowych. Te mikroorganizmy, w zupełnie naturalnych procesach, przyjaznych środowisku naturalnemu, rozkładają substancje organiczne na nieszkodliwe dla środowiska proste związki nieorganiczne. Tak oczyszczona woda może przesączać się do wód gruntowych, nie stanowiąc dla nich żadnego zagrożenia. 

Dlaczego ekologiczna?

Jest kilka ważnych zalet, które mogą przekonać nas do zamontowania przydomowej ekologicznej oczyszczalni ścieków.

  1. Jest to świetne rozwiązanie nie tylko ze względu ekonomicznego, ale przede wszystkim ekologicznego. Osoby, które chcą żyć zgodnie z naturą i  dla których stan środowiska naturalnego jest ważną kwestią, wybiorą to rozwiązanie do swojego domu. 
  2. Zarówno oczyszczalnie ekologiczne jak i biologiczne to świetne rozwiązania dla osób kochających naturę, ale to pierwsze rozwiązanie jest znacznie tańsze jeśli chodzi o montaż.
  3. Ekologiczne oczyszczalnie ścieków nie wydzielają nieprzyjemnych zapachów.
  4. Dużo rzadziej musimy zajmować się wywozem nieczystości w porównaniu z tradycyjnym szambem.

Dla kogo biologiczna?

  1. Jest ona odpowiednia dla gospodarstw domowych, które nie mogą podłączyć się do kanalizacji miejskiej i mogą ponieść większe koszty instalacji, niż w przypadku oczyszczalni ekologicznej.
  2. Jeśli ważna dla Ciebie jest jak największa kompaktowość rozwiązania. Mają one mały rozmiar, zajmują jedynie około 8 metrów kwadratowych. 
  3. Jeśli poziom wód gruntowych lub rodzaj gruntu uniemożliwia zastosowanie oczyszczalni drenażowych.

Fot.: materiał prasowy Klienta

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*