Mała kuchnia – jak ją zaaranżować, by była funkcjonalna?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Przygotowywanie posiłków to czynność, z którą musimy się mierzyć codziennie, nawet kilkukrotnie. Każdy z nas, bez względu na to, czy dużo gotuje czy nie, chce mieć funkcjonalną kuchnię. Niestety nie wszyscy mają przestrzenne domy z ogrodem za miastem. Kuchnie w mieszkaniach bardzo często są niewielkie. By były funkcjonalne, niekiedy trzeba je bardzo dobrze przemyśleć. Jeśli taką posiadasz, nie musisz się martwić. Jeśli zastosujesz się do kilku zasad, możesz stworzyć komfortową i funkcjonalną przestrzeń.

Postaw na jasne kolory i minimalizm

Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, jak ważne są kolory. Jeśli masz do dyspozycji niewielką przestrzeń, unikaj ciemnych barw. Postaw na jasne odcienie oraz pastele. Zrezygnuj także z krzykliwych wzorów i dużej ilości ozdób takich jak obrazki i figurki. Postaw na minimalizm. Im więcej rzeczy pozostawionych na wierzchu, tym bardziej pomieszczenie będzie wydawało się optycznie na mniejsze i zabałaganione. Staraj się jak najwięcej rzeczy chować do szafek. Bardzo ważne jest także właściwe oświetlenie. Zrezygnuj z dużych lamp na rzecz delikatnych i prostych rozwiązań.

Meble gotowe czy na wymiar?

Przy aranżacji wnętrza należy kierować się zasadą trójkąta, czyli wydzielenia trzech stref w kuchni, a mianowicie strefy gotowania, strefy zmywania i strefy przechowywania. Pamiętaj, że wygodny blat roboczy powinien mieć 80 cm. W zależności od tego, jaką przestrzenią dysponujesz, możesz albo zlecić wykonanie mebli kuchennych pod wymiar, jak i zdecydować się na zakup gotowego kompletu mebli kuchennych. W małych kuchniach dobrze sprawdzą się takie rozwiązania jak rozsuwane drzwiczki czy przeszklenia w szafkach. Ciekawym rozwiązaniem są też np. szafki typu cargo lub dodatkowe szuflady w szafkach. Dzięki zastosowaniu takich rozwiązań wykorzystasz przestrzeń w pełni. Warto także zauważyć, że nie musisz np. rezygnować ze zmywarki. Dzisiaj sprzęty dostępne w sklepach mają różne wymiary. Nie trzeba kupować zmywarki, która ma 60 cm, z powodzeniem znajdziemy taką, która ma tylko 45 cm szerokości. W niewielkich kuchniach bardzo ważna jest także wentylacja, dlatego zadbaj o odpowiedni okap, który będzie odprowadzać parę powstałą podczas gotowania. Dobrym rozwiązaniem okap teleskopowy, który wysuwamy tylko podczas gotowania lub do zabudowy, który jest wbudowany w szafkę, co czyni go praktycznie niewidocznym.

Gdzie szukać pomocy przy aranżacji swojej kuchni?

Czasem nie czujemy się na siłach, by samemu zająć się organizacją własnej kuchni. Możemy wtedy posilić się inspiracjami znajdującymi się na stronach internetowych, w czasopismach o tematyce wnętrzarskiej lub po prostu na ekspozycjach sklepowych. Jeśli chcemy i mamy na to fundusze, możemy poprosić o pomoc profesjonalistę, czyli architekta wnętrz. Dobierze on rozwiązania idealnie wykorzystujące dostępną przestrzeń oraz sprawi, że wszystko będzie wyglądać stylowo. Nie jest to jednak tanie rozwiązanie. Za kompleksowy projekt możemy zapłacić nawet kilka tysięcy złotych.

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*