Jak hodować monstery?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Monstera to jedna z najpopularniejszych roślin tropikalnych, jaką można spotkać w modnych, polskich domach. Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się, jak wygląda jej uprawa i codzienna pielęgnacja. 

Co wyróżnia monsterę spośród innych roślin?

Monstery wyróżniają się dzięki rozległym, intensywnie zielonym liściom i imponującej posturze. Największą popularnością, jeśli chodzi o te rośliny, cieszy się Monstera deliciosa, czyli Monstera dziurawa, pochodząca z Ameryki Środkowej. Spektakularne, ażurowe liście to znak rozpoznawczy tej rośliny. Warto wiedzieć, że wiele gatunków osiąga bardzo duże rozmiary w stosunkowo szybkim czasie i może mierzyć nawet kilka metrów wysokości. Jeśli marzysz o zaaranżowaniu domowej dżungli czy ociepleniu biurowej aranżacji, to monstera będzie świetnym wyborem na dobry początek. Wyjątkowe odmiany tej rośliny, w tym kolekcjonerskie unikaty, możesz obejrzeć i zamówić na stronie: https://www.florapoint.pl/kategoria-produktu/rosliny/domowe/rodzaje-roslin/zielone/monstery/.

Jakie są idealne warunki dla rozwoju monstery?

Należy wiedzieć, że Monstera deliciosa jest pnączem i w domowych warunkach wymaga odpowiedniej podpory, a także dobrze dopasowanej, ciasnej doniczki i nasłonecznionego stanowiska do uprawy. Ogólnie uznaje się tę roślinę za niewymagającą i przyjazną człowiekowi, zwłaszcza w porównaniu do innych gatunków tropikalnych. Monstera łatwo się adaptuje i jest tania w utrzymaniu, dzięki czemu świetnie sprawdzi się dla amatorów, którzy są niedoświadczeni w pielęgnacji roślin, a chcieliby zaprosić do domowego wnętrza więcej zieleni. Optymalna temperatura do uprawy monstery wynosi ok. 20 stopni Celsjusza, ale dzięki szerokiemu spektrum adaptacyjnemu roślina dobrze znosi niewielkie wahania temperatur.

Monstera wykazuje również dużą tolerancję względem naturalnego światła, chociaż najlepiej nie wystawiać ją na bezpośrednią ekspozycję na promienie słoneczne. Częstotliwość podlewania tej rośliny opiera się przede wszystkim na obserwacji podłoża – jeśli przeschnie, oznacza to, że należy je ponownie nawilżyć. Poza tym monstera dobrze znosi suche powietrze, a nawet kurz, dzięki czemu może stanowić również piękną ozdobę miejsca pracy. Monstera nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych za wyjątkiem tego, że warto ją regularnie nawozić i raz do roku przesadzić do nowego podłoża (najlepiej robić to w okresie wiosennym). Jeśli szukasz gatunku, który wykazuje właściwości oczyszczające powietrze, to warto postawić w sypialni Monsterę adansonii, znaną pod inną nazwą jako Monkey Mask.

Fot.: Karolina Grabowska/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*