Jak wprowadzić minimalizm w salonie?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Minimalistyczne wnętrze to rozwiązanie nie tylko estetyczne wizualnie, ale również bardzo praktyczne. Przeczytaj, jak uzyskać efekt minimalistycznego salonu. 

Salon to pomieszczenie z dużym potencjałem, w którym najczęściej spędzamy wolny czas i przyjmujemy gości. Warto zadbać o to, aby pełnił funkcję wypoczynkową, był reprezentacyjny i pasował do naszych indywidualnych preferencji. Minimalistyczne rozwiązania świetnie sprawdzają się we wnętrzach, ponieważ sprawiają, że mieszkanie jest łatwiejsze do utrzymania w czystości, a przy tym wygląda na większe i bardziej uporządkowane.

Pozbądź się niepotrzebnych rzeczy

Minimalizm we wnętrzu bardzo często łączony jest ze stylem skandynawskim lub azjatyckim, ale nie oznacza to, że Twój salon również musi być utrzymany w takiej stylistyce. Minimalizm warto potraktować jako narzędzie służące do łatwiejszej organizacji na co dzień, które ma uwolnić od nadmiernego myślenia o przedmiotach i ułatwić skupienie się na życiowych priorytetach. Dom to obraz potrzeb i nawyków, które mamy, dlatego warto zadbać o to, żeby były w nim przede wszystkim przedmioty i meble, które lubimy i które są nam potrzebne. Staraj się regularnie sprzątać wnętrze i pozbywać się rzeczy, których nie używasz i które tylko zajmują cenną przestrzeń w Twoim mieszkaniu. Nienoszone ubrania, niepotrzebne książki czy elektronikę możesz oddać na cele charytatywne, wymienić się z przyjaciółmi lub sprzedać w aplikacji. Mniejsza ilość przedmiotów pozwala łatwiej nad nimi zapanować, co sprawia, że sprzątanie przebiega szybciej i sprawniej.

Harmonia, ład i światło

Dzięki pozbyciu się nadmiaru rzeczy i usunięciu zbierających kurz bibelotów wnętrze staje się bardziej jasne i przestronne. W stylu minimalistycznym znaczną rolę odgrywają prostota i funkcjonalizm, dlatego warto odpuścić sobie ozdoby, które niczemu nie służą, a także ramki ze zdjęciami czy figurki. W roli ozdoby dużo lepiej sprawdzi się prosty i elegancki wazon ze świeżymi kwiatami czy miska owoców. Nie oznacza to, że styl minimalistyczny musi być zimny i bezosobowy – w roli dekoracji warto zastosować lampy z ciepłym światłem, drewniane fronty mebli czy jednolite, puszyste dywany. W minimalistycznym salonie dobrze jest postawić na proste meble z naturalnych materiałów oraz rozwiązania, które pozwalają na wygodne przechowywanie większości przedmiotów, dzięki czemu nie znajdują się one na widoku.

Jasne i jednolite kolory

W minimalistycznej aranżacji najlepiej sprawdzają się biel, szarość oraz stonowane, jednolite kolory ścian, które pozwalają zaakcentować wolną przestrzeń i optycznie powiększyć wnętrze. Lampy wiszące to również bardzo polecane rozwiązanie do mieszkań minimalistycznych i o niewielkim metrażu, ponieważ nie zajmują cennego miejsca, a przy tym nadają wnętrzu wyjątkowy charakter. Za sprawą odpowiednio dobranej barwy światła lampy mogą tworzyć nastrój sprzyjający odpoczynkowi lub koncentracji.

Zdjęcie główne: pexels.com/Max Vakhtbovych

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*