Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Właściciele domów jednorodzinnych, którzy dysponują dużą przestrzenią wokół budynku, bardzo często decydują się na zakup wolnostojącego obiektu. Takie konstrukcje pełnią funkcję składziku lub przechowalni dla samochodu czy innego pojazdu mechanicznego. Niezwykle praktycznym rozwiązaniem jest zainwestowanie w garaż blaszany, stanowiący o wiele tańszą alternatywę dla murowanych odpowiedników. To doskonałe miejsce na magazynowanie różnego rodzaju sprzętów i narzędzi ma także za zadanie zapewnić schron zarówno robotnikom, jak i materiałom budowlanym w trakcie budowy domu. O czym pamiętać przy wyborze garażu wykonanego z blachy ocynkowanej?
Nie ulega wątpliwości, że budowa murowanego garażu to spory wydatek, zatem gospodarze często rezygnują z takiej inwestycji, decydując się na postawienie wiaty garażowej lub garażu blaszanego. Jest to o wiele tańsze rozwiązanie, które zapewni bezpieczeństwo i ochronę samochodu przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i dodatkowo będzie stanowić niezwykle funkcjonalny składzik na różnego rodzaju narzędzia lub sprzęty. Niegdyś tego typu konstrukcje uważano za prostą bryłę o mało estetycznym wyglądzie. Obecnie popularne blaszaki różnią się od siebie pod wieloma względami. Na rynku dostępnych jest wiele wariantów o różnorodnym designie i sposobie wykończenia wraz z bogatą gamą kolorystyczną.
Współczesne garaże blaszane mogą przybierać formę dwustanowiskową, gdzie potrzebne są dwie niezależne bramy garażowe lub jedna duża w postaci uchylnej. Ich dach jest zazwyczaj płaski lub dwuspadowy, a nowoczesne rozwiązania sprawiają, że powierzchnia blaszaka może imitować nawet konstrukcję drewnianą. Na przestrzeni lat obiekty o lekkiej architektonice przeszły sporą metamorfozę – dzięki innowacyjnym metodom produkcji wzrosła odporność modeli na uszkodzenia mechaniczne oraz niebezpieczne warunki pogodowe, takie jak duży mróz, wysokie temperatury, wiatr, grad i śnieg.
Istnieje wiele rodzajów popularnych blaszaków, które różnią się sposobem zabezpieczenia materiału, wykonaniem, konstrukcją dachu, typem zastosowanej bramy garażowej i co najważniejsze – materiałem, z którego są zrobione. Warto również zaznaczyć, że tworzywo zastosowane w produkcji garażu ma duży wpływ na jego cenę oraz warunkuje trwałość, wielkość i kształt modelu. Gruba blacha ocynkowana ogniowo jest dużo bardziej odporna na zniszczenia aniżeli zwykła blacha trapezowa, pomalowana farbą akrylową.
Konstrukcja dachu jest w dużym stopniu uzależniona od norm budowlanych, które obowiązują w danym regionie Polski. Z reguły blaszane garaże powinny mieć dach lekko spadzisty, aby w okresie zimowym śnieg mógł bez problemu spaść na ziemię, nie niszcząc przy tym konstrukcji obiektu. Opisywane schrony dla samochodów z dachem dwuspadowym są o wiele łatwiejsze w utrzymaniu, zaś jednospadowy dach jest bardziej ekonomiczny.
W przypadku wyboru bram garażowych i otworów okiennych trzeba pamiętać o tym, że ich odpowiednie umiejscowienie zapewni dopływ promieni słonecznych oraz powietrza, umożliwiając skuteczne wietrzenie. Warto zaznaczyć, że bramy dwuskrzydłowe znakomicie sprawdzą się w garażach umieszczonych na nieco większej działce, a na niewielkich posesjach lepiej zastosować wariant w formie uchylnej, co z pewnością nie zajmie dużej przestrzeni.
Jednym z najpopularniejszych rodzajów opisywanych obiektów o lekkiej konstrukcji stalowej jest blaszak ocynkowany. Wyróżnia się powłoką, która chroni materiał przed niebezpiecznym działaniem warunków pogodowych. Solidnie wykonany produkt jest odporny na działanie korozji, aczkolwiek należy wspomnieć, że nie nadaje się na eksploatację w pobliżu terenów podmokłych. Estetyka blaszanego garażu ocynkowanego pozostawia nieco do życzenia, ponieważ ma kolor srebrny (barwa naturalna blachy), aczkolwiek rekompensatę stanowi stosunkowo niska cena i szybkość montażu.
Ten rodzaj obiektu jest ocynkowany, a następnie pokryty odpowiednią farbą. Nałożony kolor stanowi dodatkowe zabezpieczenie blachy i może być dopasowany do elementów dekoracyjnych, zdobiących dom. Niemal każdy producent garaży blaszanych akrylowych oferuje konstrukcje w takich barwach, jak grafitowy, czerwony, bordowy, ciemno i jasnobrązowy, szary, zielony czy piaskowy. Model ten ma zazwyczaj zamontowane bramy dwuskrzydłowe lub uchylne, a dodatkowym wyposażeniem są zabezpieczenia w formie metalowych blaszek. Co więcej – klient może wybrać zarówno połyskujące, jak i matowe wykończenie.
Należy wspomnieć, że na rynku dostępne są garaże blaszane ocieplane i nieocieplane. Pierwszy z nich to niezwykle praktyczny wybór, ponieważ wychłodzone pomieszczenie magazynujące to nic przyjemnego zarówno dla gospodarzy, jak i stanu narzędzi i sprzętów. Garaż chroni samochody oraz inne akcesoria nie tylko przed deszczem i śniegiem, lecz również stanowi ochronę przed działaniem niskich temperatur. Blaszaki można ocieplić na trzy sposoby – od wewnątrz, zewnątrz i od podłoża. Koszt tego przedsięwzięcia to niemała inwestycja, zatem przed zakupem trzeba się dobrze zastanowić, czy jest to opłacalne. W przypadku, gdy obiekt ma służyć jedynie tymczasowo, to nie warto wydawać dużej kwoty na solidny, ocieplony model.
Brama dwuskrzydłowa zamontowana w garaży blaszanym to niezwykle wygodna opcja, aczkolwiek na jej otworzenie potrzeba sporo niezagospodarowanej przestrzeni obok obiektu. Często znajdują się w konstrukcjach przeznaczonych do przechowywania narzędzi, warsztatach lub w dużych garażach, gdzie mieści się więcej niż jeden samochód. Tego typu modele zamykane są na klucz, a ich drzwi są wyposażone w specjalne podpory, zapewniające bezpieczeństwo np. podczas wjeżdżania i wyjeżdżania pojazdem.
Garaże blaszane mają wielu przeciwników, jak i zwolenników. Dlatego warto przyjrzeć się im lepiej pod względem plusów i minusów. Niemniej jednak należy pamiętać, że żadna konstrukcja lub urządzenie, które znajduje się na działce nie jest bez wad – wszystko ma swoje dobre i złe strony.
Nie ulega wątpliwości, że największym plusem opisywanych obiektów o lekkiej konstrukcji jest stosunkowo niska cena oraz funkcjonalność. Blacha trapezowa jest bardzo stabilna i odporna na działanie niekorzystnych warunków pogodowych i nie kosztuje wiele, dlatego wiele osób decyduje się na takie rozwiązanie. Ogromną zaletą jest również stosunkowo łatwy montaż i demontaż. W większości przypadków jest to obiekt mobilny, który bez problemu można przenieść w inne miejsce. Blaszane garaże są najczęściej dostarczane do klienta w całości, jako tak zwane gotowce. Nie wymagają również pozwolenia na budowę, jak w przypadku budynku murowanego.
Blaszak jest mniej solidny od garażu murowanego, a jego konstrukcja może być uszkodzona w skrajnych przypadkach, takich jak nawałnica, porywisty wiatr czy gruby grad. Wadą jest również niedostateczne zabezpieczenie przed kradzieżą. Blachę trapezową łatwo rozciąć ostrym narzędziem, co ułatwia wtargnięcie rabusiom do wnętrza obiektu.
Koszt garażu wykonanego z blachy jest uzależniony przede wszystkim od wielkości, tworzywa i dodatkowych udogodnień. Zakres cenowy jest spory, ponieważ za najzwyklejszy obiekt ocynkowany można zapłacić około 2000 złotych, a bogato wyposażony garaż dwuspadowy to koszt sięgający nawet 10 000 złotych.
Blaszany garaż to nie tylko pomieszczenie na przechowywanie pojazdów, lecz również miejsce, gdzie można magazynować różnego rodzaju maszyny i sprzęty gospodarcze oraz narzędzia czy materiały budowlane. Wybór odpowiedniego modelu to nie lada wyzwanie, zatem przed zakupem dokładnie rozpatrzeć wszystkie za i przeciw.
Zdjęcia: materiał Klienta.