Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Mając swój specjalistyczny warsztat, przystosowany do konkretnych działań, należy wybrać odpowiednie maszyny. Ma to bardzo duże znaczenie zwłaszcza przy obróbce metalu, do którego potrzebne są specjalistyczne sprzęty, zaprojektowane konkretnie do tego celu. Sprawdź jakie maszyny powinny znaleźć się w Twoim warsztacie obróbki metalu.
Frezarki służą do obrabiania powierzchni płaskich i kształtowych poprzez skrawanie. Skrawanie odbywa się poprzez ruch obrotowy. Można powiedzieć, że frezarka zastąpiła w użytku dawne dłuto. Zwłaszcza odpowiednie będą frezarki CNC, czyli takie sterowane numerycznie. Oznacza to, że można zaprogramować sposób, w jaki będzie działać maszyna. Dzięki takim frezarkom możliwa jest dokładna obróbka metalowych części wysokiej jakości i precyzji. Tokarki są obrabiarkami, które mogą obrabiać przedmioty o kształcie np. stożka, walca lub kuli. Ich działanie to przede wszystkim obrotowe i prostoliniowe ruchy.
Funkcjonalność szlifierek jest na tyle wysoka, że stanowią one jedne z najpopularniejszych maszyn do metalu. Szczególnie przydatne są szlifierki do płaszczyzn. Szlifierki dobrze nadają się do cięcia blach lub prętów, ale mogą też być konieczne do wygładzenia metalu. Można też dzięki nim oczyścić powierzchnię metalu z rdzy i innego rodzaju zanieczyszczeń, takie właściwości mają szlifierki kątowe. Natomiast szlifierki do płaszczyzn są odpowiednie dla szlifowania dużych powierzchni, dlatego szczególnie często używają ich większe zakłady. Innym rodzajem szlifierek są mimośrodowe. To uniwersalny model, który przydaje się do polerowania.
Przy zakupie wiertarki do metalu należy zwrócić uwagę na kluczowe właściwości. Są to m.in. moc oraz prędkość obrotów, a także specjalnie dopasowane wiertła. Przy wiertarkach należy upewnić się, że wybierzesz model, który będzie mógł pracować więcej czasu, nawet przy dość wysokim obciążeniu. Dostępne rodzaje wiertarek to np. stołowe, magnetyczne czy udarowe. Wiertarki stołowe mają zastosowanie głównie przy stacjonarnym robieniu wwiertów w metalu. Wiertarka magnetyczna sprawdzi się przy precyzyjnie wymierzonym wierceniu. Dzięki technologii przyciągania magnetycznego, nie niszczy przy tym materiału. Natomiast wiertarki udarowe służą do pracy z grubym materiałem, bez problemu możesz się za jej pomocą precyzyjnie wwiercić w taką powierzchnię.
Piła jest jednym z bardziej podstawowych narzędzi używanych w warsztatach. Dzięki niej możliwe jest proste profilowanie, poprzez dokładne przycinanie go w wyznaczonych miejscach. Takie piły są łatwe w użyciu, często posiadają np. zabezpieczenia, które zapobiegają wibracjom, co zapobiega nierównym cięciom. Piły są bardzo precyzyjne, przez co ciężko je zastąpić.
Umożliwiają zmianę powierzchni metalowej poprzez zaginanie jej w specjalny sposób. W efekcie tego, otrzymujemy materiał gotowy do dalszej obróbki. Możliwe jest tworzenie dzięki zaginarce konkretnych kształtów, trudnych do uzyskania w inny sposób. Zaginarek można używać na dwa różne sposoby – z użyciem siły użytkownika, poprzez mechanizm manualny. Innym sposobem, oszczędzającym wysiłek obsługującego jest używanie zaginarki z pomocą silnika.
Fot.: materiał prasowy Klienta.