Kosa elektryczna czy spalinowa? Jaką wybrać?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Dbanie o trawnik wymaga czasu, cierpliwości i… odpowiedniego sprzętu. W niektórych ogródkach kosiarki mogą być niewystarczające. Wówczas z pomocą przychodzą kosy. Zastanawiasz się, jaką wybrać – elektryczną czy spalinową? Podpowiadamy.

Kosiarka nie zawsze jest wystarczająco precyzyjnym urządzeniem ze względu na swoje gabaryty. Jeżeli w Twoim przydomowym ogródku nie brakuje zakamarków i krętych ścieżek albo trawnik graniczy z budynkiem bądź płotem, zdecyduj się na użycie kosy, szczególnie gdy musisz kosić rozległy teren. Wyróżnia się kosy elektryczne i spalinowe. Czym się cechują i jakie są różnice pomiędzy nimi? Którą z nich wybrać? Wyjaśniamy w poniższym poradniku.

Kosa elektryczna

Kosę elektryczną niektórzy określają jako ekologiczną, ponieważ do jej pracy nie jest potrzebne paliwo, a jedynie prąd. Ten rodzaj sprzętu sprawdzi się podczas podkaszania niewielkich ogrodów. Co ważne, kosy elektryczne są o wiele lżejsze od spalinowych. Z pewnością łatwiej steruje się lżejszymi urządzeniami i łatwiej je przenosi.

Wśród innych zalet kos elektrycznych można wymienić stosunkowo niską cenę oraz tanie eksploatowanie, głównie dzięki temu, że nie wymaga używania paliwa. A jeśli korzystamy w domu z ogniw fotowoltaicznych, koszt użytkowania sprzętu można jeszcze bardziej zminimalizować. Warto również wspomnieć, że ten rodzaj kos pracuje znacznie ciszej od urządzeń spalinowych, więc możemy się na niego zdecydować, gdy nie chcemy przeszkadzać sąsiadom lub mieszkamy w okolicy, w której nie wolno przekraczać określonego poziomu hałasu.

A co z wadami kos elektrycznych? Przede wszystkim cechują się one mniejszymi możliwościami koszącymi, ich silniki pracują z niższą mocą niż te napędzane paliwem. Mają także różnego rodzaju ograniczenia – jeśli wybierzemy model z kablem, musimy liczyć się z tym, że ma on niewielki zasięg, ponadto musimy uważać, aby nie uszkodzić kabla na przykład poprzez nieprawidłowe zwijanie bądź otarcia o ostre kamienia. Z kolei jeśli zdecydujemy się na kosę ładowaną akumulatorem, powinniśmy pamiętać, że czas pracy takiego modelu jest ograniczony i najczęściej wynosi tylko około godziny. Wadą kos elektrycznych jest także to, że ich silnik ulega szybkiemu przegrzaniu, więc podczas dłuższego koszenia można łatwo go uszkodzić.

Kosa spalinowa

Kosy spalinowe są z reguły wydajniejsze niż modele elektryczne. Silniki spalinowe pracują z wyższą mocą, co przekłada się na szybsze koszenie, a tym samym na naszą wygodę i oszczędzanie czasu. Dzięki temu, że urządzenia spalinowe są napędzane paliwem, w przypadku wyczerpania zasilania wystarczy, że uzupełnisz zapas paliwa, zamiast czekać, aż sprzęt naładuje się ponownie. Nie musisz także martwić się brakiem dostępu do gniazdka czy ograniczoną długością kabla. Warto jeszcze wspomnieć, że kosy spalinowe świetnie radzą sobie w trudniejszym terenie, z łatwością usuwają wysokie i gęste chwasty, a nawet drzewka.

Wśród wad urządzeń spalinowych można wymienić ich wagę – niektóre modele ważą nawet 10 kg. Również ich eksploatacja, ze względu na ceny paliwa, jest droższa niż w przypadku kos elektrycznych. Ponadto należałoby wspomnieć, że kosy spalinowe z silnikiem dwusuwowym są bardziej szkodliwe dla środowiska. Bardziej ekologicznym rozwiązaniem będzie wybranie modelu z silnikiem czterosuwowym.

Zdjęcie główne: Daniel Watson/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*