Agregat prądotwórczy – benzyna, diesel czy gaz? Który okaże się najlepszy?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Na rynku dostępne są generatory prądu zasilane różnym rodzajem paliwa –benzyną, olejem napędowym lub gazem LPG. W zależności od rodzaju paliwa charakteryzują się nieco inną specyfiką, przez co w niektórych zastosowaniach są bardziej opłacalne, a w innych mniej. Podpowiadamy, jakie zasilanie generatora prądu okaże się najkorzystniejsze w zależności od zastosowania.

Generator prądu z silnikiem diesla – rozwiązanie do ciągłej pracy

Ogromną zaletą agregatów prądotwórczych zasilanych olejem napędowym jest stosunkowo niski poziom spalania, wyraźnie niższy niż w przypadku silników benzynowych. Niższe spalanie sprawia, że generator z silnikiem diesla jest zatem inwestycją w przypadku potrzeby wykorzystania generatora do pracy ciągłej, m.in. na placu budowy, w czasie imprez plenerowych lub przy zasilaniu większych obiektów użytkowych.

Wady? Agregat prądotwórczy z silnikiem diesla to wydatek większy niż generator na benzynę. Jednakże dzięki małemu zużycia paliwa przy ciągłej pracy inwestycja ta zwraca się i pozwala zaoszczędzić. Droższe jest także jego serwisowanie w przypadku usterek.

Jednakże silniki diesla charakteryzują się większą trwałością i koniecznością serwisowania dopiero po dwustu godzinach pracy.

Agregat prądotwórczy z silnikiem benzynowym – odpowiedni do zasilania awaryjnego

Obecnie coraz więcej domostw lub zakładów pracy wyposaża się w awaryjne źródło zasilania, które ma zapewnić ciągłość dostawy energii w razie awarii sieci. Do takiego zastosowania optymalnym rozwiązaniem jest generator na benzynę. Z czego to wynika?

  • Generatory prądu z silnikiem benzynowym są tańszą inwestycją niż diesle.
  • Konstrukcja silników benzynowych jest prostsza, przez co jest tańsza w utrzymaniu i serwisowaniu.
  • Cicha praca silników benzynowych nie przeszkadza w użytkowaniu w gospodarstwie domowym lub w czasie pracy.
  • Rozruch w niskich temperaturach nie sprawia żadnych problemów, czego nie można powiedzieć o silnikach diesla.

Nieco niższa trwałość silników benzynowych wymaga przeglądu co około 100 godzin pracy. Jednakże wykorzystanie przy awaryjnym zasilaniu sprawia, że przebieg ten osiąga się po znacznie dłuższym czasie niż w przypadku stałego zasilania.

Agregaty prądu LPG – optymalne rozwiązanie do przemysłu

Tutaj pod uwagę należy wziąć to, że gaz LPG jest znacznie tańszym paliwem niż benzyna czy olej napędowy. Dzięki temu, pomimo konieczności zainwestowania w generator wyższej kwoty niż w przypadku agregatu na benzynę, inwestycja zwraca się dość szybko w przypadku ciągłego użytkowania. Stąd też rozwiązanie to często stosowane jest w zakładach przemysłowych, gdzie niezwykle istotne jest osiąganie jak najniższych kosztów spalania paliwa.

Instalacje LPG są również przyjazne środowisku, a sam gaz jest paliwem czystym, niezanieczyszczającym instalacji i jednostki napędowej, dzięki czemu agregat charakteryzuje się trwałością i długą żywotnością.

Podsumowanie

Wiesz już, czym charakteryzują się poszczególne rozwiązania w zakresie paliwa zasilającego generatory prądu. Aby wybrać właściwą opcję, wystarczy dobrze przemyśleć cel i sposób użytkowania urządzenia. Wysokiej jakości agregaty prądotwórcze znajdziesz w sklepie Emast.

Zdjęcie główne: materiał od klienta

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*