Podkaszarki – jaki rodzaj systemu tnącego wybrać? Poradnik

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Podkaszarki są nieodzownym narzędziem w pielęgnacji ogrodów i terenów zielonych. Zanim jednak podejmiesz decyzję o zakupie takiego urządzenia, warto zastanowić się nad odpowiednim rodzajem systemu tnącego. Do wyboru masz żyłkę oraz ostrze z nożem. Co sprawdzi się lepiej? Jak dopasować ten element do swoich potrzeb i preferencji? Sprawdź!

Podkaszarki z żyłką tnącą – zalety, wady i zastosowanie

Zacznijmy od podkaszarki wyposażonej w żyłkę tnącą. Dlaczego warto wybrać takie urządzenie?

Przede wszystkim dlatego, że żyłka jest wyjątkowo elastyczna. Może ugiąć się przy uderzeniu w twardy przedmiot, np. krawężnik. Zmniejsza to ryzyko uszkodzenia zarówno samego elementu tnącego, jak i całego narzędzia.

Dodatkowo ze względu właśnie na swoją elastyczność, świetnie sprawdzi się do wykaszania trawy w okolicy krzewów czy innych większych roślin. Mechanizm tnący nie uszkodzi wtedy np. pnia i zadba o bezpieczeństwo roślin, które chcesz zachować. Nie będziesz także obawiać się o zniszczenie chociażby ogrodzenia czy elewacji budynku.

Można śmiało powiedzieć, że taka podkaszarka będzie idealna do wszelkich trudno dostępnych miejsc i cięcia trawy w pobliżu elementów, których nie chcesz w żaden sposób uszkodzić.

Do tego podkaszarki wyposażone w żyłki tnące zazwyczaj są tańsze i łatwiej dostępne. Nie będziesz mieć żadnych problemów ze znalezieniem modelu dopasowanego do Twojego budżetu.

Warto jednak pamiętać, że takie urządzenie będzie mieć też swoje wady. Jakie? Żyłka będzie z pewnością szybciej się zużywać niż ostrze. Tym samym będzie wymagać dość częstej wymiany. Może być uciążliwe – zwłaszcza podczas bardzo intensywnej pracy. Taki element tnący będzie także mniej skuteczny przy cięciu grubszych roślin lub gęstszych obszarów.

Jeśli jednak zależy Ci na podkaszarce, która ma służyć głównie do przycinania trawy czy małych chwastów, znajdujących się najczęściej w pobliżu innych elementów, żyłka tnąca z pewnością będzie dla Ciebie odpowiednim rozwiązaniem.


Podkaszarka elektryczna PM-PKE-1400M z żyłką świetnie sprawdzi się m.in. do pielęgnacji trawnika w pobliżu przeszkód, takich jak krawężniki czy ogrodzenie. Źródło zdjęcia: sklep internetowy Powermat.

Podkaszarki z metalowym ostrzem – za co warto je docenić?

Teraz nadszedł czas na podkaszarki wyposażone w metalowe ostrza. Takie urządzenia, a właściwie znajdujące się w nich elementy tnące, z pewnością wolniej się zużywają. Wymagają więc zdecydowanie rzadszej wymiany. Do tego metalowe ostrze jest bardziej efektywne w cięciu gęstszych roślin i traw. Świetnie poradzi sobie z bujnymi zaroślami, uporczywymi chwastami, a niekiedy nawet z drobnymi krzewami.

Trzeba jednak pamiętać, że mniejsza elastyczność metalowego ostrza może prowadzić do większego ryzyka uszkodzeń roślin lub twardych przedmiotów. Ciężej będzie Ci takim elementem tnącym dotrzeć do zakamarków czy narożników. Praca przy samym krawężniku czy ogrodzeniu będzie wręcz niemożliwa. Do tego uszkodzenie ostrza może generować duże koszty, jeśli chodzi o jego wymianę.

Mimo to podkaszarka z nożem tego typu świetnie sprawdza się do koszenia wysokiej i gęstej trawy, wycinania twardych pędów oraz zarośli. Można śmiało polecić ją do tych cięższych prac w ogrodzie.

Jaki rodzaj systemu tnącego zatem wybrać?

Który system tnący podkaszarki zatem wybrać? Jak widzisz, obydwa rozwiązania mają swoje wady oraz zalety. To, który będzie dla Ciebie lepszy, zależy w głównej mierze od prac, do których ma Ci służyć to urządzenie.

Pamiętaj jednak, że niekiedy możesz spotkać się z podkaszarkami z wymiennymi głowicami. Wtedy zyskasz urządzenie wielofunkcyjne. Znajdziesz przy nim zarówno żyłkę, jak i metalowe ostrze. Wystarczy tylko założyć odpowiednią nasadkę i gotowe.


Podkaszarka elektryczna PM-KE-2500S to model z wymiennymi głowicami wyposażonymi w żyłkę i metalowe ostrze. Źródło zdjęcia: sklep internetowy Powermat.

W takiej sytuacji narzędzie spisze się idealnie niezależnie od tego, co w danej chwili będziesz musiał wykonać w swoim ogrodzie. Jeśli więc szukasz czegoś zarówno do precyzyjnego wycinania trawy w trudno dostępnych zakamarkach, jak i do gęstych zarośli, model z wymiennymi głowicami będzie dla Ciebie najlepszy.

Mamy nadzieję, że teraz już wiesz, co wybrać do swojego ogrodu!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*