Nawadnianie ogrodu – zrób to sam!

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Chcesz się cieszyć zielonym trawnikiem i pięknymi kwiatami w swoim ogrodzie, jednak codzienne podlewanie to dla Ciebie zbyt wiele? Stwórz samodzielnie system do nawadniania przydomowego ogródka, aby dostarczanie roślinom wody było proste i szybkie. 

Przed przejściem do prac należy zbadać czy źródło wody ma wystarczające ciśnienia, aby zasilić system nawadniania. Jeśli techniczne wymagania są spełnione, możemy zabierać się do pracy! 

Jak zamontować system do nawadniania w swoim ogrodzie? 

Automatyczny system nawadniania składa się z rurek, najczęściej zakopanych pod trawnikiem, oraz odpowiedniej ilości zraszaczy. Całość zasilana jest za pomocą elektrozaworów, które umieszczone są w specjalnej skrzynce. 

W pierwszej kolejności należy wykonać projekt rozmieszczenia systemu do nawadniania, aby zraszacze mogły podlać całą powierzchnię ogrodu. Najlepszym sposobem jest zamontowanie zarówno zraszaczy statycznych, jak i rotacyjnych. Można do systemu podłączyć również linię kroplującą oraz emitery do podlewania rabat lub ogródka warzywnego. System najlepiej montować jeszcze przed założeniem trawnika, dzięki czemu unikniemy przekopywania murawy, a następnie siania trawy na nowo. 

System nawadniania ogrodu można zaprogramować, aby podlewał rośliny zgodnie z zapotrzebowaniem. Warto mieć również czujnik opadu deszczu, który zapobiega uruchomieniu systemu, kiedy pada. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest redukcja zużycia wody, którą wykorzystujemy do podlewania ogrodu. 

>> Przeczytaj także: Wszystko co powinniśmy wiedzieć o nawadnianiu ogrodu

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*