Jak wybrać odpowiednią drabinę wysuwaną dla Twoich potrzeb?

Jak wybrać odpowiednią drabinę wysuwaną dla Twoich potrzeb?

Materiał partnera

Remont
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Drabina ewakuacyjna jest jednym z najważniejszych elementów architektonicznych budynku. Jej montaż w niektórych sytuacjach jest obowiązkiem prawny, pełni też ona wiele zadań praktycznych. Bardzo często jest to drabina wysuwana. Sprawdźmy, jak dopasować ją do swoich potrzeb.

Podstawową, codzienną funkcją drabin pionowych zewnętrznych jest umożliwienie wchodzenia na dach budynku w celu wykonania tam prac serwisowych czy porządkowych. Jeśli znajdują się one na drodze ewakuacyjnej, pomagają bezpiecznie opuścić budynku w razie zagrożenia dla zdrowia i życia spowodowanego pożarem bądź wybuchem. Popularnym typem drabiny ewakuacyjnej jest drabina wysuwana. Należy ją wybrać, kierując się wymogami oraz potrzebami.

Drabiny ewakuacyjne w polskim prawie

Obowiązujące w Polsce prawo budowlane, a konkretnie rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. nr 75 poz. 690, z późn. zm., stanowi, że drabina pionowa (stała lub wysuwana) musi być przymocowana na stałe do budynku, który liczy powyżej jednej kondygnacji. Oznacza to, że drabiny ewakuacyjne stanowią obowiązkowy element wyposażenia każdego dwupiętrowego lub wyższego budynku. Jeżeli różnica poziomów, tzn. wysokość drabiny, przekracza 3 metry, musi to być zestaw z koszem ochronnym, zapobiegającym upadkowi z dużej wysokości, a jeśli drabina jest wyższa niż 10 metrów, powinna mieć dodatkowe podesty spoczynkowe.

Drabiny wysuwane — kryteria wyboru

Zastanawiając się nad rodzajem drabiny ewakuacyjnej, warto rozważyć wybór modelu wysuwanego. Drabiny wysuwane cieszą się popularnością ze względów estetycznych — oprócz pełnienia funkcji użytkowych, są one elementem wzbogacającym architekturę danego budynku. Odznaczają się też tą zaletą, że po złożeniu mogą uniemożliwić osobom niepowołanym wspięcie się na dach lub wyższe kondygnacje.

Wybierając drabinę ewakuacyjną, w tym oczywiście wysuwaną, należy dobrać jej długość stosowanie do wysokości budynku. Kierować się przy tym trzeba również wymogami prawnymi odnośnie kosza ochronnego. I tak:

1) Zestawy bez kosza ochronnego stosowane są, jeśli różnica poziomów jest mniejsza niż 3 metry, bądź gdy zastosowane zostały mechaniczne środki zabezpieczenia przed upadkiem, w wąskich szybach (wind, itd.), kanałach technicznych, elektrowniach wiatrowych bądź infrastrukturze komunalnej.

2) Zestawy z koszem ochronnym są wymagane, kiedy wysokość drabiny przekracza 3 metry. Kosz powinien mieć 70-80 centymetrów szerokości, co pozwala na uzyskanie odpowiedniego poziomu ochrony przed upadkiem, jak i zapewnienie użytkownikowi drabiny swobody ruchów.

W każdym przypadku zalecany jest wybór sprzętu renomowanego producenta, wykonany z materiałów najwyższej jakości. Zwracać też należy uwagę na wygodę poruszania się po drabinie, a także na dodatkowe elementy zwiększające bezpieczeństwo, takie jak stopnie antypoślizgowe czy uchwyty.

Akcesoria do drabin

Drabinę ewakuacyjną zdecydowanie warto jest wyposażyć w dodatkowe elementy zwiększające komfort pracy oraz — przede wszystkim — bezpieczeństwo, czyli akcesoria do drabin. Wymienić to można chociażby: stopnie antypoślizgowe, uchwyty, podesty spoczynkowe, blokady dostępu (z półką lub bez półki), adaptery montażowe, blokadę wejścia do kosza, bramę samozamykającą, podesty zamykające kosz, drabinę podwieszaną, stopnie zejścia i wiele innych.

Wybór poszczególnych akcesoriów uzależniony powinien być od rodzaju drabiny, potrzeb użytkownika i wymogów prawnych. Na uwadze trzeba mieć przede wszystkim bezpieczeństwo poruszania się po drabinie, toteż zdecydowanie powinno się inwestować w sprzęt najwyższej jakości, wykonany przez sprawdzonego, renomowanego producenta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*