Fundamenty schodkowe. Jak wykonać je prawidłowo?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Planujesz budowę domu z piwnicą? Zastanawiasz się, czym są fundamenty schodkowe? Chcesz wiedzieć, kiedy trzeba je wykonać, a także jak to zrobić? Jeśli tak, koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem. 

Razem z nami przekonasz się, jakie są sposoby na zaplanowanie i wybudowanie fundamentów schodkowych, a także co będzie do tego potrzebne. Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania. Dzięki temu dowiesz się, jak prawidłowo wykonać tego rodzaju prace budowlane, a także jaki rodzaj fundamentów najlepiej wybrać.

Kiedy warto wykonać fundamenty schodkowe?

Fundamenty schodkowe znane są również pod nazwą ława schodkowa. Ten element wykonywany jest zazwyczaj, jeżeli w budynku ma się znaleźć podpiwniczenie. To fundamenty, które są stosowane również w innych budynkach. Montuje się je, jeśli budynek stoi na uniesieniu i teren charakteryzuje się dużym nachyleniem. Jednak zasada ta obowiązuje jedynie wtedy, gdy stopień nachylenia nie przekracza 30 stopni. Warto wiedzieć, że do wykonania fundamentu schodkowego niezbędne są materiały wysokiej jakości. Czego nie może zabraknąć przy tego rodzaju pracach? Potrzebne będą:

 • cement,
 • woda,
 • piasek,
 • deski szalunkowe,
 • beton towarowy,
 • drut stalowy,
 • pręty zbrojeniowe.

Dodatkowo niezbędne będą urządzenia i narzędzia, takie jak:

 • łopata,
 • poziomica,
 • wibrator wgłębny,
 • zagęszczarka,
 • obcęgi,
 • giętarka.

Mając wszystkie te urządzenia i części, można przejść do kolejnych korków.

Jak zaplanować i wykonać fundamenty schodkowe?

Warto wiedzieć, że fundamenty schodkowe zazwyczaj wykonuje się w deskowaniu. Niektórzy specjaliści montują je bezpośrednio w gruncie. Niezwykle ważny jest poziom nachylenia, który musi być dopasowany do budynku oraz wielkości działki. Liczy się również to, z jakiego rodzaju betonu wykonywane są fundamenty. Najlepiej wybrać ten wysokiej jakości, by mieć pewność, że nie pęknie. Warto przed budową fundamentów zapoznać się z projektem technicznym działki. Dzięki temu można bez trudu określić, na jakiej głębokości mogą zostać umieszczone ławy schodkowe. Ma to wpływ na ich jakość i trwałość.

Uzbrojenie fundamentu schodkowego – co warto wiedzieć na ten temat?

Zanim określimy, jak należy wykonać uzbrojenia, warto podkreślić, czym one w ogóle są. Uzbrojenia to konstrukcja, która zazwyczaj składa się z czterech prętów. Wszystkie pręty są ze sobą połączone. Konieczne jest dopasowanie wielkości prętów do rodzaju nachylenia ław schodkowych. Warto wiedzieć, że łączenia prętów w uzbrojeniu można wykonać na dwa różne sposoby. Pierwszym jest łączenie prętów kolejnymi prętami, które można wygiąć pod odpowiednim kątem. Drugim sposobem jest zgięcie zakończeń prętów w taki sposób, by o siebie zahaczały. Kiedy są już gotowe, można przejść do ich połączenia. Można to zrobić drutem węzełkowym.

Rodzaje fundamentów schodkowych

Obecnie w nowoczesnym budownictwie fundament schodkowy kojarzony jest z ławami, które kierowane są w podłoże. Jednak jeszcze niedawno ławy schodkowe znane były ze swojego przekrojowego kształtu. Wszystkie elementy tego rodzaju zbrojenia były wykonane z wysokiej jakości betonu. Warto jednak wiedzieć, że zbrojenie to nie wszystko, co należy zrobić przy takiej budowie. Konieczne jest również izolowanie fundamentów schodkowych, a następnie hydroizolacja fundamentów. Kolejnymi krokami są drenaż i murowanie. Wszystkie te prace są dość skomplikowane, a jeden błąd może sprawić, że trwałość tej konstrukcji będzie niska. Jeśli więc nie ma się pojęcia na temat tego, jak prawidłowo to zrobić, lepiej zdać się na specjalistów.

>> Zobacz też: Płyta fundamentowa pod garaż

Wiedząc już nieco więcej na temat tego, jak robi się fundamenty schodkowe, kiedy trzeba je zrobić, a także jakie materiały i narzędzia należy do tego przygotować, można z łatwością samodzielnie określić, czy ich budowa to dobry pomysł. Dodatkowo można określić, czy możliwe są prace samodzielne, czy konieczne jest wynajęcie specjalisty

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*