Jaki ekspres ciśnieniowy do domu wybrać?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Kawa cieszy się ogromną popularnością na całym świecie i nic dziwnego – dodaje energii na początek dnia, pobudza do działania, poprawia koncentrację i zachwyca swoim wyjątkowym aromatem. Jednak przygotowanie napoju pełnego walorów smakowych wymaga pewnej wprawy i cierpliwości, dlatego coraz więcej osób decyduje się na zakup ekspresu do kawy, który zapewni świetny efekt za każdym razem. Najbardziej funkcjonalne urządzenia potrafią przygotowywać nawet kilkanaście różnych specjałów kawowych, a dzięki zaawansowanym technologiom ich smak dorównuje napojom serwowanym w kawiarniach. Znalezienie odpowiedniego modelu wśród setek urządzeń dostępnych na rynku może być jednak wyzwaniem. Jaki ekspres ciśnieniowy do domu wybrać? Przeczytaj nasze wskazówki!

Jak działa ekspres ciśnieniowy do kawy?

Ekspresy do kawy dostępne na rynku różnią się między sobą funkcjonalnością, sposobem działania oraz budową. Wszystkie urządzenia automatyzujące proces parzenia kawy można podzielić na dwa podstawowe rodzaje: 

  • Ekspresy przelewowe – to proste modele składające się ze zbiornika na wodę, pojemnika na zmielone ziarna oraz dzbanka. Podczas parzenia urządzenie przelewa podgrzewaną wodę przez ziarna, a następnie zaparzony napar spływa przez papierowy filtr do dzbanka. Cały proces trwa około 10-15 minut, w ten sposób można przygotować jedynie czarną kawę. 
  • Ekspresy ciśnieniowe – to urządzenia o bardziej złożonej konstrukcji, które mogą służyć do przygotowywania kaw różnego typu. Ich działanie opiera się na przepuszczaniu gorącej wody przez zmieloną kawę pod odpowiednim ciśnieniem. Dzięki temu można uzyskać bardziej aromatyczny napój, niż z ekspresu przelewowego, a proces parzenia tą metodą trwa znacznie krócej i pozwala uzyskać znacznie intensywniejszy aromat.

Ze względu na większe możliwości i lepszy efekt, w domowych kuchniach znacznie częściej można spotkać ekspresy ciśnieniowe. Do tej grupy wliczają się zarówno proste kawiarki, które wyglądem przypominają czajnik, jak i ekspresy na przygotowujące kawę z kapsułek oraz w pełni zautomatyzowane modele z wewnętrznym młynkiem i wbudowanymi programami parzenia specjałów kawowych. 

Jaki kupić ekspres ciśnieniowy do kawy do domu? 

Ogromna różnorodność ekspresów dostępnych na rynku może początkowo przytłoczyć, ale określenie swoich preferencji, oczekiwań oraz budżetu na zakup, ułatwi odnalezienie odpowiedniego modelu. Jaki ekspres ciśnieniowy do domu kupić? Oto nasze wskazówki:

  • Kawiarka będzie odpowiednia dla koneserów tradycyjnych czarnych kaw, którym nie przeszkadza konieczność ręcznego mielenia ziaren i stosunkowo długi czas parzenia. Jest najbardziej przystępna cenowo i nie zajmuje wiele miejsca w kuchni. 
  • Ekspres kapsułkowy to kompromisowe rozwiązanie dla osób, które szukają zautomatyzowanego, niedużego modelu w przystępnej cenie. Producenci oferują duży wybór wariantów smakowych, ale pamiętaj o tym, że kawa z kapsułki nigdy nie będzie tak aromatyczna, jak kawa zmielona tuż przed parzeniem. 
  • Automatyczny ekspres ciśnieniowy do kawy to idealny wybór dla osób, którym zależy na aromacie świeżo zmielonych ziaren – wszystkie urządzenia tego typu mają wbudowany młynek do kawy. Ponadto najbardziej funkcjonalne modele potrafią także spieniać mleko, dzięki czemu mogą serwować doskonałe kawy o jakości jak z kawiarni.  

Na rynku są także dostępne ekspresy kolbowe, które mogą zapewnić, jednak korzystanie z nich wymaga największego doświadczenia. Proce przygotowywania kawy trwa kilkanaście minut i w jego trakcie należy samodzielnie zmielić ziarna, ubić kawę w sitku oraz ustawić długość parzenia. Te urządzenia są zalecane głównie dla profesjonalistów. 

Dobry ekspres ciśnieniowy do domu – na co zwrócić uwagę podczas wyboru

Automatyczne ekspresy ciśnieniowe mają znaczną przewagę nad pozostałymi rodzajami – wciśnięcie odpowiedniego przycisku to jedyne co musisz zrobić, aby filiżanka napełniła się preferowaną przez Ciebie kawą. Dzięki temu nie musisz tracić czasu na rytualne czynności związane z procesem parzenia – urządzenie zajmie się wszystkim samo. Poszukując sprzętu odpowiedniego dla siebie, zwróć uwagę na te parametry:

  • Rodzaj młynka – najbardziej trwałe i precyzyjne w działaniu są młynki wykonane ze stali.
  • Łatwość obsługi – im większy wyświetlacz, tym wygodniejsza będzie obsługa. Warto wybrać model z kolorowym wyświetlaczem, na którym pojawiają się grafiki reprezentujące dostępne kawy.
  • Funkcja spieniania mleka – funkcjonalny ekspres ze spieniaczem przygotuje Cappuccino, Latte oraz Flat White. Ekspresy bez spieniacza przygotują jedynie kawy bezmleczne.
  • Wygoda czyszczenia – na rynku są dostępne modele z pojemnikami na fusy, dzięki czemu nie trzeba czyścić ekspresu za każdym razem. Funkcjonalne modele posiadają także automatyczne programy pielęgnacji wewnętrznych części. 

Spośród wszystkich marek produkujących automatyczne ekspresy ciśnieniowe, największy, uznaniem cieszy się szwajcarska marka Jura, która działa na rynku już ponad 90 lat! Funkcjonalne sprzęty dobrej jakości produkuje także Nivona. To marki, które specjalizują się wyłącznie w produkcji ekspresów do kawy, dlatego warto zapoznać się z ich ofertą. 

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*