Jaki klimatyzator wybrać – na co zwrócić uwagę?

Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Klimatyzacja do mieszkania w bloku staje się coraz popularniejsza. Wynika to z faktu, że w związku ze zmianą klimatu, mamy coraz więcej upalnych dni. Instalacja klimatyzacji w bloku jest możliwa, ale ma pewne ograniczenia.

Klimatyzacja do mieszkania – rodzaje

Mieszkańcy bloków mogą dopasować rodzaj klimatyzacji do swoich potrzeb i możliwości. Na rynku dostępne są trzy rodzaje klimatyzatorów: split, multisplit oraz przenośne.

Klimatyzatory split

Klimatyzatory ścienne, czyli tzw. split, to najwydajniejsze modele składające się z dwóch jednostek – zewnętrznej i wewnętrznej. Klimatyzacja typu split jest często wybierana, głównie ze względu na dużą moc chłodzenia i ciche działanie jednostki wewnętrznej. Z instalacją jednostki zewnętrznej na ścianie budynku wiąże się konieczność uzyskania pozwolenia na ingerencję w elewację budynku od spółdzielni bądź wspólnoty mieszkaniowej.

Ponadto, klimatyzator split umożliwia chłodzenie pomieszczenia w trybie ciągłym. Warto zakupić model posiadający tryb grzewczy, który przyda się w okresach przejściowych, kiedy to ogrzewanie jeszcze nie jest włączone.

Klimatyzatory multisplit

Klimatyzator multisplit złożony jest z minimum dwóch jednostek wewnętrznych połączonych do jednej jednostki zewnętrznej. To urządzenie sprawdzi się, jeśli chcemy chłodzić więcej niż jedno pomieszczenie w tym samym czasie.

System multisplit obejmuje klimatyzatory ścienne, kasetowe, kanałowe i konsole.

Klimatyzatory przenośne

Jeśli nie mamy możliwości instalacji klimatyzacji w bloku, dobrą opcją będzie zakup klimatyzatora przenośnego. W przypadku klimatyzacji przenośnej nie będą konieczne żadne przewierty czy pomoc fachowców, gdyż montaż klimatyzatora przenośnego wymaga postawienia go w wybranym miejscu. Trzeba tylko pamiętać o odpowiednim wyprowadzeniu węża od skroplin na zewnątrz. Aczkolwiek, ten system jest mniej wydajny niż pozostałe.

Jak wygląda montaż klimatyzacji w bloku?

Montaż klimatyzacji w mieszkaniu wiąże się z instalacją systemu odprowadzania skroplin z jednostki wewnętrznej, które to powstają w wyniku skraplania się wilgoci w wymienniku ciepła wewnątrz klimatyzatora. Pracujący klimatyzator chłodzi powietrze, które nie jest w stanie utrzymać tyle cząsteczek pary wodnej, co wcześniej. Część dodatkowej wilgoci skrapla się na powierzchni wymiennika ciepła. W związku z tym, nadmiar wilgoci zbiera się na oddzielnych tackach, umieszczonych pod wymiennikiem ciepła, z których jest odprowadzany za pomocą pompki lub samoczynnego spływu. Ręczne odprowadzanie skroplin jest mało wygodne i niesie za sobą ryzyko zniszczenia elewacji. Druga metoda polega na wpięciu odpływu do istniejącego pionu kanalizacyjnego – należy to uwzględnić już na etapie projektowania. Sposób ten umożliwia na automatyczne odprowadzanie skroplin, aczkolwiek odprowadzenie skroplin do kanalizacji jest właściwie niemożliwe w urządzonych już lokalach.

Instalacja jednostki zewnętrznej wymaga obliczenia wytwarzanego przez urządzenie hałasu. Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 14 czerwca 2007 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku reguluje, iż akceptowalna głośność uzależniona jest od dwóch czynników:

  • Trybu pracy klimatyzatora, tj. tego, czy jednostka będzie chłodzić pomieszczenie również w nocy (22:00 – 6:00)
  • oraz przeznaczenia terenu, na którym znajduje się blok.

Poziom generowanego hałasu przez zewnętrzną jednostkę nie powinien przekroczyć 45 dB.

Zaś co do hałasu generowanego przez jednostkę wewnętrzną, to akceptowalny poziom głośności określa regulacja PN-87/B-02151/02 „Akustyka budowlana. Ochrona przed hałasem pomieszczeń w budynkach. Dopuszczalne wartości poziomu dźwięku w pomieszczeniach”, która przewiduje następujące wartości: w godz. 6:00-22:00 – 40 dB(A), a w godz. 22:00-6:00 – 30 dB(A).

Warto pamiętać, że jeżeli przekroczymy dopuszczalne wartości, administrator budynku może wnioskować o kontrolę ze strony Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Jeśli jednostka zewnętrzna będzie zbyt hałaśliwa, inspekcja może nakazać demontaż urządzenia. W związku z tym, wybierając klimatyzator, należy sprawdzić parametry techniczne urządzenia oraz to, na jakim biegu pracy zostały one zmierzone.

Jeśli chcesz zamontować jednostkę zewnętrzną na balkonie bądź ścianie, konieczne będzie doprowadzenie zasilania o mocy 230 V.

Na instalację klimatyzacji powinna składać się kompleksowa usługa, która obejmuje zarówno podłączenie zasilania do zewnętrznej jednostki, wykonanie połączenia między jednostkami, jak i wykonanie połączeń rurowych między nimi. Pamiętaj, że montaż klimatyzacji w bloku warto zlecić profesjonalistom z odpowiednimi uprawnieniami, gdyż wtedy będziemy mieli pewność, że wszystkie systemy są ze sobą prawidłowo połączone i nie ma nigdzie nieszczelności. Ponadto, w takim przypadku nie grozi nam utrata gwarancji producenta. Mieszkasz w Krakowie i zastanawiasz się nad instalacją klimatyzatora? Sprawdź „Klimatyzacja Kraków„.

Klimatyzacja na balkonie

Montaż jednostki zewnętrznej na elewacji budynku

Jeśli interesuje Cię montaż klimatyzacji na elewacji bloku, konieczne będzie uzyskanie zgody wspólnoty mieszkaniowej. Najpierw należy zgłosić się do zarządcy budynku, który przeanalizuje i zaopiniuje projekt – oceni między innymi, czy klimatyzator nie wpłynie negatywnie na wygląd nieruchomości lub kondycję elewacji budynku. Warto udać się do niego jeszcze przed złożeniem zapytania i zapytać o obowiązujące wymogi związane z montażem klimatyzacji.

To ile kosztuje montaż klimatyzacji na elewacji, zależne jest od rodzaju wybranego urządzenia, rozmiaru i złożoności instalacji, a także typu, ilości i jakości użytych materiałów montażowych oraz kosztów pracy.

Jak zainstalować jednostkę zewnętrzną na balkonie?

Jeśli chcemy zamontować klimatyzację i na zewnątrz budynku musimy zainstalować jednostkę zewnętrzną, a nie mamy zgody wspólnoty mieszkaniowej lub nie chcemy o nią prosić, jedynym rozwiązaniem jest zamontować ją na posadzce balkonowej, która stanowi integralną część mieszkania.

Jest to najprostszy sposób na instalację jednostki zewnętrznej. Jeśli wybieramy to rozwiązanie, warto zakupić odpowiedni stojak, który nie przenosi drgań. Odpowiednio wypoziomowane gumowe podkłady antywibracyjne gwarantują stabilne usytuowanie agregatu na posadzce balkonu. Aczkolwiek, pomniejszy to nam dostępną przestrzeń balkonową.

Jaką klimatyzację wybrać do mieszkania w bloku?

Do mieszkania w bloku zalecana jest klimatyzacja typu split, gdyż szybko chłodzi lokal, poziom hałasu generowany przez wewnętrzną jednostkę jest niski, a ponadto te urządzenia prezentują się estetyczne. Jeśli jednak nie mamy możliwości wyboru klimatyzacji typu split przez wzgląd na jego instalację na elewacji bloku, warto zainwestować w przenośne urządzenia.

Zdjęcia: materiał Partnera

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*