Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Nie każdy wie w ogóle o istnieniu takich produktów jak sprężyny gazowe. Okazuje się natomiast, że w wielu przypadkach są to elementy absolutnie nieocenione. Z tego artykułu dowiesz się, jakie są najpopularniejsze rodzaje tych sprężyn, na co zwracać uwagę przy wyborze oraz gdzie stosuje się te elementy.
Sprężyna gazowa jest dzisiaj elementem występującym w wielu różnych urządzeniach mechanicznych. W dalszej części tekstu wymieniamy główne zastosowania tej konstrukcji, teraz natomiast wyjaśnimy, czym ona jest.
Mowa tutaj tak naprawdę o siłowniku hydraulicznym, pracującym przy wsparciu gazu. Klasyczna sprężyna jest wyposażona w tłoczysko, które wprawia w ruch powietrze, powodując zmianę jego ciśnienia. W efekcie wytwarza się siła mechaniczna, umożliwiająca wykonanie pracy siłowej.
Za klasyczną uznaje się sprężynę pchającą. Jest to model, w którym tłoczysko powoduje ściśnięcie powietrza, pchanego w stronę obiektu, na który ma zadziałać siła. W efekcie dochodzi do jego przesunięcia. Sprężyna gazowa pchająca zwykle służy do wspierania pracy człowieka, który podnosi lub przesuwa jakąś ciężką konstrukcję.
Natomiast sprężyny gazowe ciągnące pracują odwrotnie do modeli pchających. W tym przypadku dochodzi do wciągnięcia tłoczyska do wewnątrz, czyli do zassania powietrza, a tym samym pociągnięcia obiektu.
Warto zaznaczyć, że sprężyny gazowe ciągnące są stosowane zdecydowanie rzadziej. W zasadzie wybiera się je wtedy, kiedy z jakiegoś powodu nie można zamontować sprężyny gazowej pchającej. Przyczyną może być na przykład niedostateczna ilość przestrzeni.
Oczywiście zastosowaliśmy tutaj pewne uproszczenie, ponieważ kwestia tego, jak dobrać sprężyny gazowe nie jest taka prosta. W dalszej części nieco ją przybliżamy, jednak wciąż polecamy, aby przed zakupem skonsultować się ze specjalistami – fachowymi poradami służą często firmy oferujące sprężyny gazowe jak Cloos.
Poszczególne sprężyny gazowe z tej samej kategorii mogą znacząco się między sobą różnić. Podstawowe parametry, które je odróżniają, to:
Zastanawiasz się, jak dobrać sprężyny gazowe? Weź pod uwagę powyższe czynniki, zestawiając je z Twoimi potrzebami w kwestii zastosowania tych elementów. Jeśli chodzi o wymiary, powinny być one dopasowane do konstrukcji, w której ma się znaleźć sprężyna.
Materiał ma znaczenie głównie ze względu na właściwości wytrzymałościowe. To on decyduje, czy dany element znosi duże obciążenia oraz jest odporny na korozję. Oczywiście istotne jest również to, z jaką mocą maksymalną działa dana część. Jeśli nie uwzględnimy tego parametru, może się okazać, że urządzenie nie będzie w stanie odpowiednio spełniać swoich funkcji.
Obecnie sprężyny gazowe znajdują bardzo szerokie zastosowanie. Są nieodłącznymi elementami wielu drzwi, klap czy szuflad. Stosuje się je w budownictwie, a także w przemyśle meblarskim. Ponadto jakościowe sprężyny gazowe ciągnące i pchające znajdują zastosowanie w motoryzacji, lotnictwie i wielu innych branżach.
Jak widzisz, dostępne są różne rodzaje sprężyn gazowych. Kluczowe jest jednak rozróżnienie ich ze względu na parametry. Warto wziąć je pod uwagę podczas wyboru siłowników, które przecież są dziś stosowane w bardzo wielu branżach.
Grafika: freepik.com