Artykuł gościnny
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Wapnowanie pola jest w dzisiejszych czasach zabiegiem niezbędnym. Polskie gleby charakteryzują się dużą kwasowością i niskim odczynem pH. W związku z tym zwiększanie zasadowości ziemi i poprawa odczynu pH przyczynia się do poprawy efektywności upraw.
Największa konieczność siania wapna pojawia się wtedy, gdy gleba ma kwaśny odczyn pH. Wówczas rośliny uprawne kiepsko rosną, dają słabe plony i łatwo zapadają na różnego rodzaju choroby, a plantację częściej dotykają porażenia chorobami grzybowymi. Zanim jednak przystąpi się do jakichkolwiek zabiegów agrochemicznych, należy wykonać badania gleby w laboratorium. Na podstawie takiej analizy można stwierdzić, jakie dokładnie pH ma gleba i jakimi niedoborami składników odżywczych się ona cechuje. Dopiero po takiej analizie wiadomo, kiedy siać wapno na pole.
W zależności od rodzaju gleby i stopnia jej zakwaszenia pole wapnuje się albo jesienią, albo wiosną. Od tego zależy także rodzaj wapna, jakie zastosuje się na polu.
Na glebę ciężką i mocno zakwaszoną należy zastosować wapno tlenkowe. Ma ono silną reaktywność i działa bardzo szybko. Lepiej jest je wysiewać jesienią, by nie narażać roślin na porażenie. Nie należy rozprowadzać wapna tlenkowego w bezpośrednim okresie poprzedzającym wysiew lub sadzenie roślin.
Przy glebach średnich i lekkich można zastosować wapno węglanowe do wysiewu na pole. Działa ono wolniej, ale jest bardzo skuteczne. Można je wysiewać zarówno wiosną, jak i jesienią.
Wapno dolomitowe działa najwolniej. Nie poleca się go do odkwaszania gleby w danym sezonie. Można je stosować jako środek utrwalający efekt odkwaszenia gleby w perspektywie kilku lat.
Zasadniczo stosuje się dwa główne okresy wysiewania wapna na pole. Są to jesień i wiosna. Każda z tych pór jest poprawna. Wszystko zależy od rodzaju gleby, jej stanu, wysiewanego wapna i możliwości czasowych rolnika.
Jesienne wapnowanie pola można przeprowadzić po zakończeniu zbiorów na polu. Jest to bezpieczny okres dla tego typu zabiegów. Najlepiej jest wykonać wapnowanie w suchy, ciepły i bezwietrzny dzień. Pozwoli to na ograniczenie strat wapna wynikających z pylenia. Dobrym rozwiązaniem jest także zastosowanie wapna granulowanego do wysiewania na pole. Ma ono mniejsze pylenie od zwykłego wapna i jest bardziej ekonomiczne.
Wiosenne wapnowanie należy przeprowadzić minimum miesiąc przed planowanym posianiem lub wysadzeniem roślin na polu. Trzeba także pamiętać, by nie przeprowadzać wapnowania pola jednocześnie z wysiewaniem nawozów siarkowych i azotowych (np. oborniku). Mogą bowiem mieć one działanie wzajemnie znoszące się i zakłócające procesy zachodzące w glebie. Konieczne jest zachowanie odpowiedniego odstępu pomiędzy wysiewaniem nawozów wapniowych i innych.
Zdjęcie: materiał Partnera.