Kiedy powinno się siać wapno na pole?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł gościnny

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Wapnowanie pola jest w dzisiejszych czasach zabiegiem niezbędnym. Polskie gleby charakteryzują się dużą kwasowością i niskim odczynem pH. W związku z tym zwiększanie zasadowości ziemi i poprawa odczynu pH przyczynia się do poprawy efektywności upraw.

Kiedy siać wapno na pole?

Największa konieczność siania wapna pojawia się wtedy, gdy gleba ma kwaśny odczyn pH. Wówczas rośliny uprawne kiepsko rosną, dają słabe plony i łatwo zapadają na różnego rodzaju choroby, a plantację częściej dotykają porażenia chorobami grzybowymi. Zanim jednak przystąpi się do jakichkolwiek zabiegów agrochemicznych, należy wykonać badania gleby w laboratorium. Na podstawie takiej analizy można stwierdzić, jakie dokładnie pH ma gleba i jakimi niedoborami składników odżywczych się ona cechuje. Dopiero po takiej analizie wiadomo, kiedy siać wapno na pole.

W zależności od rodzaju gleby i stopnia jej zakwaszenia pole wapnuje się albo jesienią, albo wiosną. Od tego zależy także rodzaj wapna, jakie zastosuje się na polu.

Na glebę ciężką i mocno zakwaszoną należy zastosować wapno tlenkowe. Ma ono silną reaktywność i działa bardzo szybko. Lepiej jest je wysiewać jesienią, by nie narażać roślin na porażenie. Nie należy rozprowadzać wapna tlenkowego w bezpośrednim okresie poprzedzającym wysiew lub sadzenie roślin.

Przy glebach średnich i lekkich można zastosować wapno węglanowe do wysiewu na pole. Działa ono wolniej, ale jest bardzo skuteczne. Można je wysiewać zarówno wiosną, jak i jesienią.

Wapno dolomitowe działa najwolniej. Nie poleca się go do odkwaszania gleby w danym sezonie. Można je stosować jako środek utrwalający efekt odkwaszenia gleby w perspektywie kilku lat.

W jakim okresie najlepiej siać wapno na pole?

Zasadniczo stosuje się dwa główne okresy wysiewania wapna na pole. Są to jesień i wiosna. Każda z tych pór jest poprawna. Wszystko zależy od rodzaju gleby, jej stanu, wysiewanego wapna i możliwości czasowych rolnika.

Jesienne wapnowanie pola można przeprowadzić po zakończeniu zbiorów na polu. Jest to bezpieczny okres dla tego typu zabiegów. Najlepiej jest wykonać wapnowanie w suchy, ciepły i bezwietrzny dzień. Pozwoli to na ograniczenie strat wapna wynikających z pylenia. Dobrym rozwiązaniem jest także zastosowanie wapna granulowanego do wysiewania na pole. Ma ono mniejsze pylenie od zwykłego wapna i jest bardziej ekonomiczne.

Wiosenne wapnowanie należy przeprowadzić minimum miesiąc przed planowanym posianiem lub wysadzeniem roślin na polu. Trzeba także pamiętać, by nie przeprowadzać wapnowania pola jednocześnie z wysiewaniem nawozów siarkowych i azotowych (np. oborniku). Mogą bowiem mieć one działanie wzajemnie znoszące się i zakłócające procesy zachodzące w glebie. Konieczne jest zachowanie odpowiedniego odstępu pomiędzy wysiewaniem nawozów wapniowych i innych.

Zdjęcie: materiał Partnera.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*