Klimatyzator ścienny czy stojący? Wybieramy klimatyzator

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Latem w Polsce coraz częściej występują upały powyżej 30℃. W takie dni każdy marzy o schłodzeniu pomieszczenia, w którym przebywa. Jaki klimatyzator najlepiej sprawdzi się do domu?

Klimatyzator ścienny – co warto wiedzieć?

Najpopularniejsze klimatyzatory ścienne są typu split. Wymagają zamontowania na stałe jednostki wewnętrznej na ścianie w pomieszczeniu i jednostki zewnętrznej na zewnątrz domu. Pracują bardzo cicho, ponieważ hałas generowany jest przez jednostkę umieszczoną na zewnątrz budynku.

Jednostki wewnętrzne dostępne są w kilku wersjach:

  • ściennej,
  • podsufitowej,
  • kasetowej,
  • stojącej,
  • kanałowej.

Umieszczenie jednostki wewnętrznej jest zależne od indywidualnych preferencji inwestora, zasobności portfela i wystroju wnętrza. Najbardziej popularne są jednostki ścienne i podsufitowe.

Obecnie w sprzedaży dostępne są klimatyzatory jednostopniowe (on/off) i inwertowane. Moc chłodzenia dopasowują do temperatury w pomieszczeniu i zapotrzebowania na chłodzenie. Dzięki temu są energooszczędne.

Moc – ważny parametr w klimatyzatorze ściennym

Wybierając klimatyzator, trzeba zwrócić uwagę na jego moc chłodzącą. Powinna być dostosowana do wielkości pomieszczenia i obecności urządzeń generujących dodatkowe źródła ciepła. Przyjmuje się, że w pomieszczeniu, w którym nie występują dodatkowe źródła ciepła, np. z piekarnika, na 1 m2 potrzebna jest moc 0,1 kW, czyli np. dla salonu o powierzchni 20 m2 potrzebny jest klimatyzator o mocy 2 kW.

Na co warto zwrócić uwagę podczas zakupu klimatyzatora?

Klimatyzator może oczyszczać powietrze z kurzu, pyłków, roztoczy, niektórych bakterii i wirusów. Filtr HEPA z atomami srebra ma właściwości grzybobójcze. Takie filtry uwalniają do powietrza witaminę C, która ujędrnia skórę i zapobiega jej wiotczeniu.

Klimatyzator stojący – co warto wiedzieć?

Klimatyzator stojący, zwany również przenośnym, jest mobilnym urządzeniem – można go z łatwością przenieść z jednego miejsca na drugie. Może być zamontowany w dowolnym miejscu, wymaga tylko podłączenia do sieci elektrycznej.

Klimatyzator stojący jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które nie chcą ponosić kosztów związanych z zakupem i montażem urządzeń. Koszt zakupu mobilnego klimatyzatora stojącego jest mały. Najtańsze modele nie wymagają żadnego dodatkowego montażu. Ten rodzaj klimatyzacji ma szeroki zakres zastosowań, może być stosowany w miejscach, w których nie ma możliwości zamontowania innego rodzaju klimatyzacji. Urządzenie to może dodatkowo osuszać lub ogrzewać powietrze.

Jaki klimatyzator będzie najlepszy?

Klimatyzator powinien być dostosowany do możliwości technicznych, potrzeb i zasobności portfela inwestora. Droższy, lecz tańszy w użytkowaniu, jest klimatyzator ścienny. Bardzo często nie ma możliwości technicznych, aby zamontować go na ścianie. Dużo tańszą alternatywą jest zakup klimatyzatora stojącego. Mobilne klimatyzatory stojące są świetnym rozwiązaniem dla osób, które nie chcą ponosić dużych kosztów związanych z klimatyzacją.

Zdjęcie główne: Photo by Wang Biao/VCG via Getty Images

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*