Klimatyzatory z funkcją ogrzewania – przegląd nowości rynkowych

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Może się wydawać, że ogrzewanie domu klimatyzatorem o specjalnych funkcjach to rozwiązanie drogie lub doraźne. Czy w rzeczywistości tak jest? Warto nieco bliżej przyjrzeć się takim urządzeniom. Stanowią dobrą alternatywę dla tradycyjnego ogrzewania, czy raczej mogą stanowić uzupełnienie typowych systemów grzewczych?

Jak działa klimatyzator z funkcją grzania?

Klimatyzatory coraz częściej postrzegane są jako standardowy element wyposażenia domu. Lato w Polsce nie jest może przesadnie długie, ale potrafią w jego trakcie wystąpić niezwykle wysokie temperatury. Okazuje się jednak, że dobrej klasy nowoczesna klimatyzacja może mieć też zastosowanie poza sezonem wakacyjnym. Chodzi o możliwość ogrzewania domu dzięki takim systemom.

Jak działa ogrzewanie klimatyzatorem?

Taki sposób ogrzewania dostępny jest w nowoczesnych klimatyzatorach. Problemem są jednak często ich właściwe możliwości. Co do zasady za urządzenia umożliwiające ogrzewanie wnętrza uznaje się takie, które pozwalają na pracę przy temperaturze zewnętrznej −15 stopni Celsjusza. 

montaż klimatyzacji
Photo by tascha1 from Freepik.com

W jaki sposób klimatyzator jest zdolny ogrzewać pomieszczenie?

Źródłem ciepła jest w tym przypadku odwrócenie procesów, które zwykle działają na rzecz ochładzania temperatury we wnętrzu. Typowy klimatyzator składa się z dwóch jednostek: wewnętrznej (źródło chłodu) i zewnętrznej (źródło ciepła), które zostały ze sobą połączone rurociągiem chłodniczym. Odwrócenie układu pozwala na osiągnięcie ciepła w jednostce wewnętrznej. W nowoczesnych klimatyzatorach pozwala na to błyskawiczne działanie poprzez naciśnięcie właściwego przycisku na pilocie.

Czy ogrzewanie klimatyzatorem się opłaca?

Z pewnością ogrzewanie klimatyzatorem nie jest częstym rozwiązaniem – podchodzi się do tego z nieufnością, która spowodowana jest albo obawami o sprawność układu, albo też o bardzo wysokie koszty eksploatacji. Jak wygląda to w praktyce?

Koszty

Warto zacząć od tego, że koszt grzania będzie się różnił w zależności od danego modelu, a także takich czynników, jak choćby temperatura na zewnątrz. Warto stawiać na urządzenia posiadające wysoką klasę sprawności energetycznej. W branży panuje przeświadczenie, że nowoczesne klimatyzatory z funkcją ogrzewania mogą być tańszym rozwiązaniem niż typowe grzejniki elektryczne.

Jakie jeszcze zalety posiada klimatyzator?

Podobnie jak w przypadku bardzo energochłonnych farelek i grzejników elektrycznych, temperatura w pomieszczeniu może tutaj zostać podniesiona bardzo szybko. Dodatkowo nie potrzeba tracić czasu na rozpalanie w piecu lub długotrwałe uruchamianie systemu grzewczego. Poleca się takie rozwiązanie z uwagi na wysoką jakość podgrzewanego powietrza – jest ono dodatkowo filtrowane i jonizowane.

Kiedy sprawdza się ogrzewanie klimatyzatorem?

Z pewnością często nie jest to jeszcze w naszym klimacie oferta całoroczna, która pozwala także na sprawne i ekonomiczne funkcjonowanie systemu ogrzewania podczas najgorszych zimowych mrozów. Poleca się jednak ogrzewanie klimatyzatorem w okresach przejściowych. Zwłaszcza w trakcie zimnej wiosny lub deszczowej jesieni zalety takiego urządzenia mogą się łatwo uwydatnić. Najpewniej przyda się ono także w domkach, które nie są zamieszkałe przez cały rok. Użytkujemy je przeważnie letniskowo i wówczas przydatna będzie funkcja chłodząca. W przypadku weekendowego wypadu w chłodniejszej porze docenimy funkcję grzewczą. 

Które klimatyzatory z funkcją ogrzewania są popularne na naszym rynku?

Które spośród klimatyzatorów z funkcją grzewczą są warte uwagi? Kupujący bardzo często wybierają modele takie jak:

  • FRAL SUPER COOL FSC14 z mocą grzewczą 4 kW,
  • FERSK VIND z mocą grzewczą 3,52 kW,
  • WARMTEC MORSO KP53W z mocą grzewczą 3,8 kW.

Omawiane modele kosztują od 1800 do 3000 zł. Według deklaracji producentów można nimi ogrzać do 60 m2. Klasa energooszczędności to A/A+

>> Przeczytaj także:  Sterowanie klimatyzacją przez Wi-Fi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*