Krótki przewodnik po zaworach do wody

Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Zawory do wody to jeden z niezbędnych elementów każdej sprawnie działającej instalacji hydraulicznej. Jak jednak nie pogubić się w szerokiej ofercie zaworów do wody i wybrać produkty właściwe dla naszego projektu? Przedstawiamy krótki przewodnik po zaworach do wody. 

Jakie funkcje pełnią zawory do wody w instalacji hydraulicznej?

Zawory do wody pełnią rozmaite funkcje w instalacji hydraulicznej. Ich głównym zadaniem jest jednak przede wszystkim zamykanie i otwieranie przepływu wody w sieciach i instalacjach. Mogą one uratować nasz dom lub mieszkanie przed zalaniem. Jeśli zamkniemy zawór do wody znajdujący się najbliżej powstałej awarii (np. pęknięcia rur), możemy choć częściowo zapobiec zniszczeniom. 

Funkcje zaworów do wody mogą być też bardziej rozbudowane – na rynku znajdziemy m.in. zawory antyskażeniowe czy wyposażone w filtry. Istnieją również zawory do wody czerpalne do ogrodów. Wyróżniają się dużą wytrzymałością i przeznaczeniem na zewnątrz. 

Warto więc zdawać sobie sprawę z faktu, jak istotnymi elementami całej instalacji hydraulicznej są zawory do wody. Niektóre ich funkcje i przeznaczenie są szczególne – jak np. zawór pierwszeństwa. 

Jego rolą jest regulacja i podtrzymywanie ciśnienia wody. Instalowany jest w instalacjach przeciwpożarowych. Działa na zasadzie odcięcia dopływu wody w instalacji sanitarno-bytowej w momencie, gdy ciśnienie w instalacji przeciwpożarowej spada. Zawór pierwszeństwa zabezpiecza także przed zbyt wysokim ciśnieniem w sieci wodociągowej. 

Wracając do tradycyjnych zaworów do wody – oto szybki przewodnik po ich najpopularniejszych rodzajach.

Zawory do wody ze względu na sposób zamykania 

Zawory do wody mogą mieć różnego rodzaju mechanizm zamykania. Jak wiemy, ich głównym zadaniem jest bowiem zamykanie oraz otwieranie obiegu wody w instalacji. 

Do najpopularniejszy rodzajów zaworów należą:

  • Zawory do wody kulkowe 

Zawór kulkowy składa się z korpusu, dźwigni ręcznej, wałka zwrotnego oraz gniazda z kulą, w której znajduje się otwór. To właśnie on odpowiada za przepuszczanie wody w chwili, gdy otworzymy zawór. Zadaniem kuli jest także odcięcie przepływu wody, gdy postanowimy zamknąć zawór. 

Istnieje wiele rodzajów zaworów kulkowych. Mogą mieć różne rozmiary (średnice są określane w calach). Różnią się przeznaczeniem i zastosowaniem oraz wyglądem. 

  • Zawory do wody grzybkowe

Grzybkowe zawory do wody wyróżniają się mechanizmem zamknięcia, który przypomina grzybek. Przemieszcza się on wzdłuż ruchomego trzpienia i odcina (albo zmniejsza lub zwiększa) przepływ. Zawory grzybkowe są niezwykle popularnym rozwiązaniem w praktycznej wszystkich rodzajach systemów rurociągowych. Wykorzystywane są w większości domów do odcięcia dopływu wody w instalacjach wodno-kanalizacyjnych. 

  • Zawory do wody zasuwowe

W zasuwowych zaworach do wody odcięcie wody następuje poprzez przesuw płaskiej zasuwy klinowej w poprzek osi przepływu. Zawory zasuwowe są stosowane w przemyśle chemicznym, naftowym, rolnictwie, ochronie środowiska, transporcie, odprowadzaniu ścieków oraz w instalacjach wodociągowych. Zawory do wody zasuwowe posiadają zazwyczaj większe średnice i są wykonane z mosiądzu lub ze stali nierdzewnej.

Zastosowanie zaworów do wody ze względu na ich średnicę

Zawory do wody różnią się miedzy sobą średnicą. Każdy z rodzajów posiada inne zastosowanie i przeznaczenie. 

Zawór do wody ½ jest zazwyczaj wykorzystywany przy instalacjach wodnych w mieszkaniach. Dzięki niemu możliwe jest podłączenie różnego rodzaju rur i wężyków.

Zawór do wody ⅜ to zawór, który stosowany jest m.in. do odcinania wody przy domowych filtrach i oczyszczalniach zastosowanych przy kuchennych bateriach. 

Zawór do wody ¾ najczęściej posiada śrubunek. Zmiana przepływu wody w zaworze ¾ wymaga użycia większej siły – zamknięcie jest w kształcie charakterystycznego „motylka”.

Jak dobrać odpowiednie zawory do wody? 

Zawory do wody są niezwykle zróżnicowaną kategorią produktów. Dzielą się nie tylko ze względu na średnicę czy mechanizm zamykania. Możemy je także pogrupować ze względu na zastosowanie, a te posiadają niezwykle szerokie. 

Wśród zaworów do wody znajdziemy zawory odcinające wodę oraz zwrotne, zawory spustowe stosowane w spłuczce lub umywalce, zawory kątowe stosowane w pralce lub w WC, zawory ze specjalnymi filtrami czy zawory odkażające wodę. 

Ponadto, zawory do wody mogą być wyposażone w motylek, rączkę lub pokrętło przypominające grzybek. Posiadają także różne gwinty:

  • GW/GW – zakończone z dwóch stron gwintami wewnętrznymi, 
  • GW/GZ – z gwintem wewnętrznym z jednej i gwintem zewnętrznym z drugiej strony,
  • ze śrubunkiem – wyposażone zarówno w gwint wewnętrzny jak i zewnętrzny, 
  • z przyłączem – pozwala na montaż rury miedzianej lub z tworzywa sztucznego. 

Zastanawiasz się jak dobrać odpowiednie dla swojego projektu zawory do wody? Pamiętaj, że najważniejsze jest określenie tego, do czego potrzebujesz zaworów. Dzięki określeniu zastosowania zaworów łatwiej przyjdzie Ci ich zakup. Rozmieszczenie zaworów do wody powinno zostać ustalone przez projektantów na etapie wykonywania projektu instalacji.

Przed zakupem zaworów do wody

Pamiętaj, że inne zawory są wykorzystywane w pomieszczeniach mieszkalnych, inne w budynkach gospodarczych czy na dworze. W ostatnim przypadku istnieją tzw. zawory do zadań specjalnych. Te wykorzystywane na zewnątrz mogą np. zapobiegać zamarzaniu wody. Innymi specjalnymi zaworami do wody są np. zawory zwrotne (umożliwiają przepływ wody tylko w jednym kierunku), 

Wybierając zawory do wody, bez względu na ich przeznaczenie, pamiętajmy również o zakupie produktów tylko od sprawdzonych marek. Oczywiście, bezproblemowe działanie zaworów do wody jest uzależnione, zaraz po jakości wykorzystanych podzespołów, od prawidłowego montażu. To niezwykle istotny etap powstawania systemu hydraulicznego i tylko przeprowadzony we właściwy sposób zapewnia wiele lat prawidłowego funkcjonowania całego układu.

Fot.: Mikhail Nilov/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*