Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Krzesło biurowe to jedno z podstawowych narzędzi pracy biurowej i najważniejszy mebel w każdym kąciku home office. Ma ogromny wpływ na komfort i efektywność pracy. Nowoczesne krzesło biurowe wyposażone jest w szereg udogodnień, dzięki którym możliwe jest zaadaptowanie go perfekcyjnie do swoich potrzeb, a stylowy design doskonale spełnia wymogi współczesnego biura. Zatem, czym kierować się przy wyborze krzesła biurowego, aby było funkcjonalne, wygodne i stylowe? Podpowiedź poniżej!
Wybór foteli i krzeseł biurowych na rynku jest ogromny. Różnią się między sobą kształtem, wielkością, materiałem, czy ilością dostępnych regulacji. Niemniej jednak możemy podzielić je na kilka podstawowych typów:
Fotele klasyczne to takie, które najczęściej wybierane są zarówno przez firmy, jak i prywatnych użytkowników. W tej grupie możemy wyróżnić fotele:
Krzesła biurowe przeznaczone do pracy powinny być ergonomiczne. Długie godziny spędzone w pozycji siedzącej powodują dyskomfort i uporczywy ból, który nie pozwala w pełni na realizowanie powierzonych obowiązków. Taki mebel nie tylko korzystnie wpływa na lepsze samopoczucie pracowników, ale również na ich wydajność i efektywność podczas pracy.
Fotele do gabinetu powinny przede wszystkim ładnie się prezentować. Dlatego najczęściej pokryte są skórą, pod którą umieszcza się miękkie wypełnienie np. piankę. Najbardziej klasyczną opcją są skórzane fotele w odcieniach czerni lub brązu dopasowane do masywnego biurka wykonanego z drewna.
Krzesło do biurka małego ucznia musi być przede wszystkim ergonomiczne i bezpieczne. Oznacza to, że powinno być tak dobrane, aby zapewniało prawidłową postawę podczas odrabiania lekcji, a także w czasie spędzonym przy komputerze. Regulacja wysokości zapewniająca prawidłowe ustawienie kolan i nóg podczas siedzenia oraz regulowane podłokietniki i oparcie zapewniające właściwą pozycję są niezwykle ważne. Krzesła dziecięce powinny być również bezpieczne, czyli powinny mieć stabilną i mocną konstrukcję i być wyposażone w antypoślizgowe nóżki. Jeśli chodzi o kolorystykę, wybór jest praktycznie nieograniczony. Można wybierać spośród wielu wzorów i kolorów w zależności od wieku i upodobań dziecka.
Konstrukcja foteli kubełkowych bardzo często inspirowana jest fotelami stosowanymi w samochodach wyścigowych. Posiadają wyprofilowane siedziska i oparcia, dlatego często wybierane są przez pracowników biurowych, jak również graczy.
Ten rodzaj foteli zaprojektowany jest z myślą o osobach borykających się z wadami kręgosłupa. Wyróżniają się bardzo szerokim zakresem regulacji i niejednokrotnie posiadają elementy dodatkowe, wspierające w walce z daną wadą kręgosłupa.
Fotele i krzesła biurowe możemy również scharakteryzować na podstawie typu konstrukcji. W związku z tym wyróżniamy fotele i krzesła:
Kółka plastikowe to najpopularniejszy rodzaj kółek. Jednak krzesło biurowe z takimi kółkami rysuje i wyciera panele, dlatego nie poleca się ich do drewnianych powierzchni. Świetnie sprawdzą się na dywanach i wykładzinach. Na drewniane podłogi, płytki ceramiczne i podłogę kamienną powinno się stosować kółka gumowe. Nie rysują podłogi i mają działanie antypoślizgowe.
Fotel biurowy bez kółek jest coraz częściej wybieranym elementem w nowoczesnych i prestiżowych biurach, takich jak kancelarie adwokackie, czy biuro dyrektora lub prezesa, podkreślając charakter wnętrza. Ich największą zaletą jest stabilność bez obawy przemieszczenia się podczas szybkiego obrotu w drugą stronę oraz fakt, że nie niszczą tak podłogi, jak modele z kółkami, co przekłada się na efekt wizualny biura. Na takie rozwiązanie, warto zdecydować się również tam, gdzie wolna przestrzeń utrudnia przemieszczanie się foteli na kółkach.
Fotel ergonomiczny zaprojektowany i wykonany jest w taki sposób, aby dopasować się do sylwetki osoby siedzącej. Podstawowym jego zadaniem jest utrzymanie bezpiecznej dla zdrowia postawy siedzącej. Polecany jest dla pracowników biurowych, uczniów i studentów.
Ergonomiczny fotel biurowy powinien posiadać:
– regulację wysokości siedziska,
-regulację podłokietników,
-regulację głębokości siedziska,
-regulację podparcia lędźwi,
-możliwość obrotu wokół własnej osi,
Odpowiednio dopasowany fotel to zdrowie i komfort osoby siedzącej.
Planując zakup krzesła biurowego, warto przeanalizować kilka kluczowych kwestii oraz parametrów. Oto najważniejsze z nich:
Krzesło biurowe powinno dopasować się do sylwetki każdego z użytkowników. Dzięki mechanizmowi regulacji możemy na przykład zmienić wysokość siedziska, pozycje podłokietników, czy kąt nachylenia oparcia.
Fotel należy dopasować do stanowiska i biurka. Warto też zwrócić uwagę na maksymalny udźwig, czyli jaki ciężar maksymalny jest w stanie unieść krzesło biurowe.
Materiał musi być wytrzymały i odporny na czynniki zewnętrzne. Do najpopularniejszych materiałów wykończeniowych foteli biurowych zaliczamy: skórę, ekoskórę, tkaniny syntetyczne i siatki.
Wybierając krzesło biurowe, warto wziąć pod uwagę nie tylko funkcjonalność, ale również wygląd. Jeżeli w pomieszczeniu dominuje klasyka z drewnianymi meblami w tle, wówczas warto pomyśleć o skórzanym fotelu z drewnianymi elementami. Z kolei nowoczesne biura są idealnym miejscem na fotele o lekkiej konstrukcji i oryginalnym wyglądzie.
Należy jednak pamiętać, aby ładny wygląd krzesła biurowego nie był ważniejszy od funkcjonalności i wygody.
Krzesła gamingowe są bardziej masywne i ciężkie. Mają bardzo nowoczesny, a nawet wręcz futurystyczny wygląd. Wyposażone są zagłówek, podpórkę pod odcinek lędźwiowy kręgosłupa i bardzo często posiadają funkcję umożliwiającą rozłożenie fotela do pozycji leżącej.
Fotel gamingowy to produkt charakterystyczny wyróżniający się dość dynamiczną sylwetką i wyrazistymi kolorami, dlatego będzie pasował do nowoczesnego wnętrza, w którym stawia się na odważne formy i intensywne kolory.
Krzesło do biurka powinno zapewnić komfort pracy, ale również może być ozdobą wnętrza biura. Jego zakup powinien być dobrze przemyślany, ponieważ trafiony zakup to inwestycja w pracowników, a co za tym idzie ich większa wydajność i efektywność.
Zdjęcie główne: Andrea Piacquadio/pexels.com