Krzesło biurowe – czym kierować się przy jego wyborze?

Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Krzesło biurowe to jedno z podstawowych narzędzi pracy biurowej i najważniejszy mebel w każdym kąciku home office. Ma ogromny wpływ na komfort i efektywność pracy. Nowoczesne krzesło biurowe wyposażone jest w szereg udogodnień, dzięki którym możliwe jest zaadaptowanie go perfekcyjnie do swoich potrzeb, a stylowy design doskonale spełnia wymogi współczesnego biura. Zatem, czym kierować się przy wyborze krzesła biurowego, aby było funkcjonalne, wygodne i stylowe? Podpowiedź poniżej!

Rodzaje foteli i krzeseł biurowych

Wybór foteli i krzeseł biurowych na rynku jest ogromny. Różnią się między sobą kształtem, wielkością, materiałem, czy ilością dostępnych regulacji. Niemniej jednak możemy podzielić je na kilka podstawowych typów:

 1. Fotele klasyczne

Fotele klasyczne to takie, które najczęściej wybierane są zarówno przez firmy, jak i prywatnych użytkowników. W tej grupie możemy wyróżnić fotele:

 • Do pracy

Krzesła biurowe przeznaczone do pracy powinny być ergonomiczne. Długie godziny spędzone w pozycji siedzącej powodują dyskomfort i uporczywy ból, który nie pozwala w pełni na realizowanie powierzonych obowiązków. Taki mebel nie tylko korzystnie wpływa na lepsze samopoczucie pracowników, ale również na ich wydajność i efektywność podczas pracy. 

 • Do gabinetu

Fotele do gabinetu powinny przede wszystkim ładnie się prezentować. Dlatego najczęściej pokryte są skórą, pod którą umieszcza się miękkie wypełnienie np. piankę. Najbardziej klasyczną opcją są skórzane fotele w odcieniach czerni lub brązu dopasowane do masywnego biurka wykonanego z drewna.

 • Dla dzieci

Krzesło do biurka małego ucznia musi być przede wszystkim ergonomiczne i bezpieczne. Oznacza to, że powinno być tak dobrane, aby zapewniało prawidłową postawę podczas odrabiania lekcji, a także w czasie spędzonym przy komputerze. Regulacja wysokości zapewniająca prawidłowe ustawienie kolan i nóg podczas siedzenia oraz regulowane podłokietniki i oparcie zapewniające właściwą pozycję są niezwykle ważne. Krzesła dziecięce powinny być również bezpieczne, czyli powinny mieć stabilną i mocną konstrukcję i być wyposażone w antypoślizgowe nóżki. Jeśli chodzi o kolorystykę, wybór jest praktycznie nieograniczony. Można wybierać spośród wielu wzorów i kolorów w zależności od wieku i upodobań dziecka.

 1. Fotele kubełkowe

Konstrukcja foteli kubełkowych bardzo często inspirowana jest fotelami stosowanymi w samochodach wyścigowych. Posiadają wyprofilowane siedziska i oparcia, dlatego często wybierane są przez pracowników biurowych, jak również graczy.

 1. Fotele medyczne i ortopedyczne

Ten rodzaj foteli zaprojektowany jest z myślą o osobach borykających się z wadami kręgosłupa. Wyróżniają się bardzo szerokim zakresem regulacji i niejednokrotnie posiadają elementy dodatkowe, wspierające w walce z daną wadą kręgosłupa.

Fotele i krzesła biurowe możemy również scharakteryzować na podstawie typu konstrukcji. W związku z tym wyróżniamy fotele i krzesła:

 • z kółkami

Kółka plastikowe to najpopularniejszy rodzaj kółek. Jednak krzesło biurowe z takimi kółkami rysuje i wyciera panele, dlatego nie poleca się ich do drewnianych powierzchni. Świetnie sprawdzą się na dywanach i wykładzinach. Na drewniane podłogi, płytki ceramiczne i podłogę kamienną powinno się stosować kółka gumowe. Nie rysują podłogi i mają działanie antypoślizgowe.

 • bez kółek

Fotel biurowy bez kółek jest coraz częściej wybieranym elementem w nowoczesnych i prestiżowych biurach, takich jak kancelarie adwokackie, czy biuro dyrektora lub prezesa, podkreślając charakter wnętrza. Ich największą zaletą jest stabilność bez obawy przemieszczenia się podczas szybkiego obrotu w drugą stronę oraz fakt, że nie niszczą tak podłogi, jak modele z kółkami, co przekłada się na efekt wizualny biura. Na takie rozwiązanie, warto zdecydować się również tam, gdzie wolna przestrzeń utrudnia przemieszczanie się foteli na kółkach.

Fotele biurowe ergonomiczne – czyli jakie?

Fotel ergonomiczny zaprojektowany i wykonany jest w taki sposób, aby dopasować się do sylwetki osoby siedzącej. Podstawowym jego zadaniem jest utrzymanie bezpiecznej dla zdrowia postawy siedzącej. Polecany jest dla pracowników biurowych, uczniów i studentów.

Ergonomiczny fotel biurowy powinien posiadać:

– regulację wysokości siedziska,

-regulację podłokietników,

-regulację głębokości siedziska,

-regulację podparcia lędźwi,

-możliwość obrotu wokół własnej osi,

Odpowiednio dopasowany fotel to zdrowie i komfort osoby siedzącej.

Ergonomiczne krzesła biurowe to podstawowe narzędzie w pracy
Fot.: Mikhail Nilov/pexels.com

Czym kierować się przy wyborze fotela biurowego?

Planując zakup krzesła biurowego, warto przeanalizować kilka kluczowych kwestii oraz parametrów. Oto najważniejsze z nich:

 • Regulacja poszczególnych elementów

Krzesło biurowe powinno dopasować się do sylwetki każdego z użytkowników. Dzięki mechanizmowi regulacji możemy na przykład zmienić wysokość siedziska, pozycje podłokietników, czy kąt nachylenia oparcia.

 • Parametry techniczne

Fotel należy dopasować do stanowiska i biurka. Warto też zwrócić uwagę na maksymalny udźwig, czyli jaki ciężar maksymalny jest w stanie unieść krzesło biurowe.

 • Materiał

Materiał musi być wytrzymały i odporny na czynniki zewnętrzne. Do najpopularniejszych materiałów wykończeniowych foteli biurowych zaliczamy: skórę, ekoskórę, tkaniny syntetyczne i siatki.

Aranżacja wnętrza a fotel biurowy

Wybierając krzesło biurowe, warto wziąć pod uwagę nie tylko funkcjonalność, ale również wygląd. Jeżeli w pomieszczeniu dominuje klasyka z drewnianymi meblami w tle, wówczas warto pomyśleć o skórzanym fotelu z drewnianymi elementami. Z kolei nowoczesne biura są idealnym miejscem na fotele o lekkiej konstrukcji i oryginalnym wyglądzie.

Należy jednak pamiętać, aby ładny wygląd krzesła biurowego nie był ważniejszy od funkcjonalności i wygody.

Warto dopasować krzesło biurowe do stylu pomieszczenia
Fot.: chetverinka/elements.envato.com

Fotel gamingowy

Krzesła gamingowe są bardziej masywne i ciężkie. Mają bardzo nowoczesny, a nawet wręcz futurystyczny wygląd. Wyposażone są zagłówek, podpórkę pod odcinek lędźwiowy kręgosłupa i bardzo często posiadają funkcję umożliwiającą rozłożenie fotela do pozycji leżącej.

Fotel gamingowy to produkt charakterystyczny wyróżniający się dość dynamiczną sylwetką i wyrazistymi kolorami, dlatego będzie pasował do nowoczesnego wnętrza, w którym stawia się na odważne formy i intensywne kolory.

Podsumowanie

Krzesło do biurka powinno zapewnić komfort pracy, ale również może być ozdobą wnętrza biura. Jego zakup powinien być dobrze przemyślany, ponieważ trafiony zakup to inwestycja w pracowników, a co za tym idzie ich większa wydajność i efektywność.

Zdjęcie główne: Andrea Piacquadio/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*