Budowa ścianki działowej krok po kroku

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Budowa domu to ogromny wydatek, ale lepiej powierzyć ją fachowcom. Za to wydzielenie poszczególnych pomieszczeń możemy poniekąd wykonać sami. Jak zrobić stabilną i trwałą ściankę z płyty karton-gips? To wcale nie jest takie trudne. Należy jednak przestrzegać pewnych zasad.

Karton-gips – dobry czy zły?

Opinie dotyczące płyt karton-gips są często niezwykle subiektywne. Nie tyle mówi się więc na chłodno o ich słabych i mocnych stronach, uwzględniając szeroki zakres zastosowań, ile przedstawia się indywidualne preferencje. Jakie są więc zalety i wady tego materiału?

Zalety

Jedną z zalet karton-gipsu jest dobra zdolność wchłaniania wilgoci i oddawania jej wtedy, gdy powietrze wokół zrobi się zbyt suche. Z tego powodu płyty takie były dawniej chętnie wykorzystywane w szpitalach i obiektach medycznych. Dzięki temu nie są łatwopalne – wręcz przeciwnie, stanowią przeszkodę dla rozprzestrzeniania się ognia. 

Ceni się również to, że płyty karton-gips posiadają bardzo równą powierzchnię. Ich zastosowanie na ścianie sprzyja estetyce wnętrza. Często trudno jest osiągnąć tak dobre parametry przy zastosowaniu tradycyjnych tynków. Płyty karton-gips nie są też zbyt ciężkie i bardzo łatwo można dokonać ich obróbki. Nie potrzeba do tego specjalistycznego sprzętu, wystarczy ostry nóż. 

Wady

Oczywiście nie może się też obyć bez wad. Płyty karton-gips łatwo niszczeją przy bezpośrednim kontakcie z wodą lub wtedy, gdy są zamontowane w stale wilgotnym środowisku. Problemem jest też ich niska odporność na uderzenia i uszkodzenia mechaniczne.

szpachlowanie ściany
Photo from Freepik.com

Ścianka z karton-gipsu. Czemu warto?

Ścianki takie wykonuje się z płyt przykręconych obustronnie do szkieletu stworzonego z metalowych profili. Wewnątrz umieszcza się warstwę izolacji akustycznej z wełny mineralnej. Zalety takiego rozwiązania, oprócz stosunkowo prostego montażu, to relatywnie niskie koszty materiałów i dość dobre parametry wykonanej zabudowy. Oczywiście nie będzie tak trwała i mocna jak ścianka z cegły lub bloków silikatowych, ale i ona może być stosunkowo trwała.

Często zdarza się nawet, że warstwa wełny mineralnej pozwala na to, że ścianka działowa tego typu będzie lepiej izolować akustycznie niż wykonana z betonu komórkowego o porowatej strukturze. Izolacyjność można zawsze zwiększyć przez zastosowanie szerszych profili i grubszej warstwy wełny lub postawić na specjalistyczną izolację. W przeciwieństwie do ciężkich ścianek murowanych te z płyt karton-gipsu nie stanowią dużego obciążenia dla stropu i mogą być wykonywane niemalże w dowolnym miejscu. Można więc sobie pozwolić na zmiany pomimo tego, że wcześniej strop został zalany bez myślenia o nich. Wykonanie takiej ścianki działowej może też pozwolić na to, że już w trakcie późniejszego użytkowania domu w łatwy i bezinwazyjny sposób doprowadzimy do zmiany układu pomieszczeń tak, żeby był dostosowany do naszych potrzeb.

Ścianka karton-gips krok po kroku

W jaki sposób zabrać się do konstruowania ścianki karton-gips? Przede wszystkim trzeba zakupić właściwe materiały: profile aluminiowe, wkręty i wełnę do wyciszenia konstrukcji. 

Kolejne etapy prac

  1. Zaczynamy od wyznaczenia na podłodze, ścianach i suficie linii wskazujących miejsca, gdzie ścianka będzie po zamontowaniu przylegała. Przyda się w tym miejscu poziomica laserowa, która pozwoli skutecznie wyznaczyć kąty proste. 
  2. Kolejnym krokiem jest mocowanie do sufitu i wylewki podłogowej profili poziomych (UW) – robimy to przy pomocy wkrętów metalowych i plastikowych kołków lub wkrętów rozporowych. Pamiętajmy o tym, żeby odległości między wkrętami nie były większe niż 100 cm.
  3. Profile pionowe (CW) mocuje się poprzez wsunięcie w profile poziome. Stosuje się je w długości nieco krótszej niż odległość między sufitem a podłogą. Mocuje się je też na krawędziach powstającej ścianki (przy zetknięciu z innymi ścianami). 
  4. W miejscach zetknięcia ze ścianami działowymi dodatkowo stosuje się mocowanie wkrętami.

>> Zobacz też: Jak błyskawicznie zamontować płytę karton gips?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*