Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Zarówno w rolnictwie, jak i w różnych gałęziach przemysłu, a nawet warunkach domowych, często zachodzi potrzeba gromadzenia różnego rodzaju cieczy lub odpadów. Jednym z umożliwiających to rozwiązań są zbiorniki betonowe, które znajdują szerokie zastosowanie w zależności od rozmiaru czy ilości komór. Sprawdź, do czego można wykorzystać betonowe zbiorniki!
Zbiorniki betonowe mają wiele cech, które czynią je uniwersalnym rozwiązaniem w wielu sytuacjach. Wyróżnia je:
Betonowy zbiornik może służyć nie tylko do celów rolniczych. Poniżej znajduje się lista ośmiu możliwości, o których wiele osób być może nawet by nie pomyślało:
Zbiornik betonowy może z powodzeniem służyć jako zbiornik retencyjny na deszczówkę. Dzięki takiemu rozwiązaniu oszczędza się wodę ze studni czy z sieci. Natomiast deszczówka może służyć np. do podlewania roślin, czy mycia maszyn rolniczych, samochodu itp.
Osoby planujące budowę domu w miejscach, gdzie nie ma kanalizacji, muszą rozważyć sposób gromadzenia nieczystości. Niezależnie od tego, czy zdecydują się na szambo bezodpływowe, czy przydomową oczyszczalnię ścieków, nieodłącznym elementem będzie właściwy zbiornik betonowy.
Gospodarstwa, w których produkcja gnojówki i gnojowicy jest duża, często mają problem z jej magazynowaniem. Wiadomo także, że rolnicy wykorzystują gnojowicę jako nawóz naturalny do użyźniania pól. Dzięki wykorzystaniu zbiorników betonowych mogą oni szczelnie magazynować i wykorzystywać gnojówkę w czasie dla siebie dogodnym.
Betonowy zbiornik jest odporny na wilgoć i zapewnia dobrą izolację termiczną, co sprawia, że można używać go jako spichlerza na paszę dla zwierząt. Należy pamiętać jednak o tym, że takie zastosowanie może wymagać dodatkowej termoizolacji i wentylacji zbiornika.
Podobnie, jak w poprzednim przykładzie, zbiornik betonowy przy odpowiedniej izolacji oraz wentylacji, może posłużyć nam jako piwnica do przechowywania warzyw, wina, przetworów czy innych zapasów. Co więcej, taka piwniczka jest znacznie mniej pracochłonna w produkcji, jak również możemy zdecydować się zarówno na wkopanie jej w ziemię, jak i na pozostawienie na powierzchni.
W zbiorniku betonowym można kumulować nawozy i inne substancje chemiczne. Warto jednak sprawdzić, czy dana mieszanka betonu jest chemoodporna i nadaje się do takiego zastosowania. W przeciwnym razie szkodliwe substancje mogą powodować niszczenie zbiornika i w konsekwencji przedostać się do gleby.
Być może ostatnie zastosowanie będzie zaskakujące, jednak z racji dużej pojemności i możliwości gromadzenia w zbiornikach wody można je wykorzystać jako… basen lub staw! Wszystko zależy od naszej kreatywności i inwencji twórczej! 🙂
Zbiorniki betonowe to nie tylko szamba — ich liczne zastosowania wykraczają poza gromadzenie ścieków i obejmują zarówno rolnictwo, jak i branże przemysłowe. W zależności od potrzeb można wybrać różne warianty zbiorników (np. takie, które mają kilka osobnych komór), o różnej wielkości. To uniwersalne, bezpieczne i tanie rozwiązanie pozwalające magazynować wiele różnych substancji.
Zdjęcie główne: photovs/elements.envato.com