Możliwości zastosowania zbiorników betonowych

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Zarówno w rolnictwie, jak i w różnych gałęziach przemysłu, a nawet warunkach domowych, często zachodzi potrzeba gromadzenia różnego rodzaju cieczy lub odpadów. Jednym z umożliwiających to rozwiązań są zbiorniki betonowe, które znajdują szerokie zastosowanie w zależności od rozmiaru czy ilości komór. Sprawdź, do czego można wykorzystać betonowe zbiorniki!

Betonowe zbiorniki — co je wyróżnia?

Zbiorniki betonowe mają wiele cech, które czynią je uniwersalnym rozwiązaniem w wielu sytuacjach. Wyróżnia je:

  • Wytrzymałość — betonowy zbiornik jest trwały i odporny na czynniki zewnętrzne, jak warunki atmosferyczne, mikrowstrząsy, korozja, wysokie ciśnienie i obciążenie;
  • Szczelność — beton nie przepuszcza wody, co sprawia, że można bezpiecznie magazynować w nim zarówno ciecze, jak i produkty suche i sypkie;
  • Łatwość utrzymania — zbiorniki można bezproblemowo opróżnić, wyczyścić i zdezynfekować, jedynie raz na jakiś czas wymagają niewielkiej konserwacji;
  • Bezpieczeństwo — cechuje je odporność na pożary i działanie chemikaliów, nie emitują też szkodliwych substancji, co czyni je bezpiecznymi dla ludzi, zwierząt i środowiska (w przeciwieństwie do zbiorników z tworzyw sztucznych).
  • Pojemność — zbiorniki betonowe mogą być wykonane w różnych rozmiarach (od niewielkich po naprawdę ogromne) i kształtach, co umożliwia dopasowanie ich do specyficznych potrzeb danej branży.
  • Cena — zbiorniki z betonu są stosunkowo tanie w wykonaniu w porównaniu do innych materiałów konstrukcyjnych.
zbiornik betonowy do gromadzenia wody deszczowej
Fot.: Kinek00/elements.envato.com

Jak można wykorzystać betonowy zbiornik?

Betonowy zbiornik może służyć nie tylko do celów rolniczych. Poniżej znajduje się lista ośmiu możliwości, o których wiele osób być może nawet by nie pomyślało:

1 – Gromadzenie deszczówki

Zbiornik betonowy może z powodzeniem służyć jako zbiornik retencyjny na deszczówkę. Dzięki takiemu rozwiązaniu oszczędza się wodę ze studni czy z sieci. Natomiast deszczówka może służyć np. do podlewania roślin, czy mycia maszyn rolniczych, samochodu itp.

2 – Szambo lub przydomowa oczyszczalnia ścieków

Osoby planujące budowę domu w miejscach, gdzie nie ma kanalizacji, muszą rozważyć sposób gromadzenia nieczystości. Niezależnie od tego, czy zdecydują się na szambo bezodpływowe, czy przydomową oczyszczalnię ścieków, nieodłącznym elementem będzie właściwy zbiornik betonowy.

3 – Do przechowywania gnojowicy

Gospodarstwa, w których produkcja gnojówki i gnojowicy jest duża, często mają problem z jej magazynowaniem. Wiadomo także, że rolnicy wykorzystują gnojowicę jako nawóz naturalny do użyźniania pól. Dzięki wykorzystaniu zbiorników betonowych mogą oni szczelnie magazynować i wykorzystywać gnojówkę w czasie dla siebie dogodnym.

4 – Przechowywanie paszy

Betonowy zbiornik jest odporny na wilgoć i zapewnia dobrą izolację termiczną, co sprawia, że można używać go jako spichlerza na paszę dla zwierząt. Należy pamiętać jednak o tym, że takie zastosowanie może wymagać dodatkowej termoizolacji i wentylacji zbiornika.

5 – Piwniczka

Podobnie, jak w poprzednim przykładzie, zbiornik betonowy przy odpowiedniej izolacji oraz wentylacji, może posłużyć nam jako piwnica do przechowywania warzyw, wina, przetworów czy innych zapasów. Co więcej, taka piwniczka jest znacznie mniej pracochłonna w produkcji, jak również możemy zdecydować się zarówno na wkopanie jej w ziemię, jak i na pozostawienie na powierzchni.

zbiornik do celów rolniczych - piwniczka
Fot.: ADDICTIVE_STOCK/elements.envato.com

6 – Zbiornik na nawozy lub chemikalia

W zbiorniku betonowym można kumulować nawozy i inne substancje chemiczne. Warto jednak sprawdzić, czy dana mieszanka betonu jest chemoodporna i nadaje się do takiego zastosowania. W przeciwnym razie szkodliwe substancje mogą powodować niszczenie zbiornika i w konsekwencji przedostać się do gleby.

7 – Budowa przydomowego stawu lub basenu

Być może ostatnie zastosowanie będzie zaskakujące, jednak z racji dużej pojemności i możliwości gromadzenia w zbiornikach wody można je wykorzystać jako… basen lub staw! Wszystko zależy od naszej kreatywności i inwencji twórczej! 🙂

zbiornik betonowy na nawóz naturalny
Fot.: https://mortrans.eu/oferta/zbiorniki-betonowe-na-deszczowke/

Zbiorniki betonowe — podsumowanie

Zbiorniki betonowe to nie tylko szamba — ich liczne zastosowania wykraczają poza gromadzenie ścieków i obejmują zarówno rolnictwo, jak i branże przemysłowe. W zależności od potrzeb można wybrać różne warianty zbiorników (np. takie, które mają kilka osobnych komór), o różnej wielkości. To uniwersalne, bezpieczne i tanie rozwiązanie pozwalające magazynować wiele różnych substancji.  

Zdjęcie główne: photovs/elements.envato.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*