Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Po ułożeniu dachu liczymy na to, że będzie on służył nam długo i efektownie. Niestety trudno jest utrzymać poszycie w nienagannej formie, bo przecież narażone jest ono na ciągły kontakt z wodą, słońcem, mrozem. Różnice temperatur, zmieniające się warunki atmosferyczne, ale też drobne uszkodzenia mechaniczne powodują pogorszenie estetyki dachówek czy blachy. Na tym etapie warto rozważyć mycie poszycia, które w zadziwiający sposób pomaga przywrócić dachowi utracony blask i utrzymać go w dobrej kondycji na dłużej.
Dopiero z perspektywy, wyglądając przez okno dachowe lub wychodząc na balkon można zauważyć zabrudzenia na poszyciu dachowym. Problemem jest to, że nie da się samodzielnie ich usunąć, bo z poziomu parteru, nie dotrzesz do wyższych kondygnacji budynku. Nie można podejmować prób alpinistycznych, bo wspinaczka po mokrym dachu mogłaby się skończyć tragicznie. Mycie dachu nie powinno być także odkładane w nieskończoność. To prosta droga do powstania trwałych zabrudzeń, a nawet ryzyko wystąpienia usterek poszycia.
Mycie dachu to proces wieloetapowy. Przede wszystkim wymaga indywidualnej oceny, w jakiej kondycji jest dach, jakich metod należy użyć, żeby oczyścić go z zabrudzeń bez naruszania struktury materiału. Istotne jest, z jakim problemem mamy do czynienia – czy zwalczamy mech, rdzę, nagromadzony kurz i pył, sadzę, soki z drzew, liście w rynnach, odchody ptaków. Zazwyczaj na dachach mamy przekrój wszelkich zabrudzeń, stąd konieczność szerokiego i mądrego działania kompleksowego. Są to 4 podstawowe kroki:
Mycie dachówki wymaga dokładności, wiedzy, precyzji, ale też odpowiednich kwalifikacji oraz specjalistycznych narzędzi dostępowych. Stosowanie technik alpinistycznych jest tutaj jedyną opcją, dlatego trzeba znaleźć firmę specjalizującą się w tego typu usługach. Zazwyczaj, oprócz mycia poszycia, zajmuje się ona wymianą uszkodzonych dachówek czy impregnacją, która zabezpiecza dach przed kolejnymi zabrudzeniami. Szerzej przeczytasz o tym w artykule: Dlaczego warto czyścić dach regularnie?
Dobrze wykonanie mycie dachu skutkuje widoczną poprawą jego wyglądu oraz kondycji technicznej. To pozytywnie wpływa na wizerunek całej nieruchomości. Poszycie będzie prezentowało się jak nowe – pełne blasku, czyste, odporne na działanie czynników pogodowych mających wpływ na wygląd i jakość dachówek betonowych czy ceramicznych.
Warto pamiętać i co jakiś czas zlecać mycie dachów z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu oraz detergentów. Zabrudzenia dachu, zwłaszcza mchami, porostami, grzybami, glonami, bakteriami to nie tylko kwestia estetyki, ale też ryzyko wystąpienia uszkodzeń mechanicznych.
Fot.: materiał prasowy Klienta.